Výcvik ukrajinských vojáků Českou republikou by mohl probíhat na území Ukrajiny, kde se neválčí, prohlásila na čtvrtečním jednání senátu senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. „Tím, co jste řekla, byste přesně zapojila Severoatlantickou alianci do válečného konfliktu,“ reagovala na její slova ministryně Černochová (ODS), která se jednání horní komory účastnila.
„Kladu si otázku, zda intenzita zapojení České republiky do válečného konfliktu světových velmocí v této podobě je namístě a zda bychom neměli stát raději pevněji nohama na zemi, a před jakýmkoliv krokem, než ho uděláme, abychom měli na mysli hlavně bezpečnost občanů naší země. Hovořím teď například i o přijetí,“ uvedla na zasedání horní komory parlamentu senátorka Zwyrtek Hamplová.
Pomoc by byla možná i na půdě Ukrajiny
Senátoři se ve čtvrtek zabývali možností příští rok vycvičit až čtyři tisíce ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské agresi. Souhlas vyslovilo 67 ze 70 přítomných zákonodárců. Výcvik ukrajinských vojáků v Česku se uskuteční podle dřívějších informací v prostoru Libavá, bude se týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí. Do konce příštího roku by se mělo podle vládního podkladu uskutečnit pět čtyřtýdenních turnusů, každého by se mohlo zúčastnit až 800 ukrajinských vojáků.
Podle Hamplové by ale tato pomoc byla možná na území Ukrajiny, kde se neválčí. „Hovořím o výcviku vojáků cizího státu, který není členem NATO, na území České republiky, kdy i tento výcvik by jistě mohl probíhat na území Ukrajiny, kde se neválčí. Vytváříme si tím do budoucna v mezinárodních vztazích složitou pozici, na kterou nikdo nebude brát ohled, až se velmoci, které skutečně rozhodují, mezi sebou domluví,“ dodala senátorka.
Na její slova ve Valdštejnském paláci reagovala ministryně obrany Jana Černochová. „Paní senátorka řekla, že bychom měli uskutečňovat výcvik ukrajinských vojáků na území Ukrajiny. Vážená paní senátorko, to by bylo právě to zapojení do válečného konfliktu, víte? Jsme členskou zemí Severoatlantické aliance a vy tím, co jste řekla, byste přesně zapojila Alianci do válečného konfliktu,“ vysvětlila Hamplové Černochová.
Později se na sociální síti twitter do Hamplové pustila znovu. „Pro dnešek přenechávám senátorce Janě Zwyrtek Hamplové zlatou medaili o největšího válečného štváče,“ napsala ministryně.
Jste hlásná trouba ruské propagandy
K Černochové se připojil i senátor Václav Láska (SEN 21). „Respektuji a ctím právo na názor, je důležité, aby na půdě senátu názory zazněly. Taky si dovolím jeden názor. Chtěl bych říct, že paní kolegyně Hamplová je hlásná trouba ruské propagandy. To je můj názor a stojím si za ním,“ pustil se do Hamplové Láska.
Do unijní asistenční mise bude moci Česko podle návrhu vyčlenit až 55 vojáků. Budou moci působit v jakémkoli členském státu ve velitelských strukturách, případně na pozicích instruktorů. Unijní výcvik je podle materiálu zatím plánován na příští dva roky, a to především v Polsku a v Německu. Postupně s ohledem na potřeby ukrajinských ozbrojených sil a možnosti spojenců by mohla tato mise působit i v dalších členských zemích.
Sněmovna kývla schválením návrhu také na prodloužení české účasti v Iráku, kde by se v letech 2023 a 2024 mohlo do mise NATO zapojit až 20 českých vojáků. V zemi působí i nyní. Novou misi představuje podle materiálu vyslání až 40 vojenských policistů do Kosova, kde budou od července příštího roku do konce roku 2024 působit v jednotce italských karabiniérů.