Skrze humanitární koridory se na Ukrajině od začátku ruské invaze na Ukrajinu podařilo evakuovat přes 150 tisíc lidí, oznámil v pondělí Kyjev. Zároveň ale obvinil ruské jednotky, že zablokovaly humanitární konvoj, který veze pomoc do obléhaného Mariupolu. Poprvé se o humanitárních koridorech začalo mluvit už devátý den vojenského konfliktu, kdy Moskva umožnila odchod civilistů z boji zničeného města Mariupol na severním pobřeží Azovského moře. Podle ukrajinských úřadů ale příměří ruské jednotky i tak porušovaly.
Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) myslí, že by se do konfliktu na východě Evropy z těchto důvodů měla zapojit Organizace spojených národů. „Měla by přehodnotit svoji politiku a snažit se tam, kde je konflikt takto zřejmý, najít způsob, jak tam poslat modré přilby. To znamená vojáky, kteří budou dohlížet na dodržování nějakých základních lidských práv. Měli by je na Ukrajinu poslat, aby zajistili humanitární zásobování,“ řekla v nedělních Otázkách Václava Moravce ministryně.
Modré přilby jsou ozbrojené síly OSN, které mají za cíl udržet mír v regionech, ve kterých hrozí propuknutí konfliktu. V historii zasahovaly například při genocidě ve Rwandě v roce 1994, při které proti sobě válčili etničtí Tutsiové a Hutuové. Ovšem ani Mírové síly OSN nezabránily úmrtí až 800 tisíc lidí.
V diskuzním pořadu České televize také Černochová doplnila, že jestli OSN v tuto chvíli není schopna nastolit taková pravidla, aby dohlížela na to, že na Ukrajině nebudou porušována základní lidská práva, tak nemá smysl, aby existovala. „OSN říká, že Rusko je v Radě bezpečnosti, Čína je v Radě bezpečnosti. To je přece hrozná beznaděj. Co máme z této organizace,“ ptala se Černochová.
Podle bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (hnutí ANO) by Organizace spojených národů měla být akčnější, s postojem ministryně Černochové ale nesouhlasí. „Nesdílím ten názor, že je OSN úplně impotentní, neakceschopná a že je na rozpuštění, byť mám rezervovaný přístup k modrým přilbám a k jejich efektivitě. Vzpomeňme si, jak to vypadalo při balkánské krizi. Střílelo se a modré přilby u toho stály,“ popsal v Otázkách Václava Moravce.
Rusko invazí na Ukrajinu porušuje Chartu OSN
Organizace spojených národů oficiálně vznikla v americkém San Franciscu 24. října 1945 a jejími členy jsou všechny uznávané státy světa kromě Vatikánu, má tedy 193 členů. Výkonným orgánem OSN je Rada bezpečnosti, která má celkem 15 členů. Pět z nich je stálých – Čína, Francie, Rusko, Spojené státy americké a Spojené království. Těchto pět států má právo veta a každý z nich tedy může zrušit jakoukoliv navrženou rezoluci.
Zakládajícím dokumentem Organizace spojených národů je Charta OSN, ve které se mimo jiné píše, že všichni členové jsou povinni řešit své mezinárodní spory pokojnými prostředky tak, aby ani mezinárodní mír a bezpečnost, ani spravedlnost nebyly ohrožovány. Všichni členové OSN by se měli také ve svých mezinárodních stycích vyvarovat hrozby silou nebo použití síly jak proti územní celistvosti, tak politické nezávislosti kteréhokoli státu. Rusko tedy invazí na Ukrajinu jednoznačně Chartu porušuje.