Rusové pomáhali během loňských říjnových voleb orchestrovat pokus o převrat v Černé Hoře, tvrdí tamní zvláštní žalobce Milivoj Katnič. Chtěli se zbavit prozápadního premiéra Mila Djukanoviče, který usiloval o vstup země do NATO, a dosadit proruské vedení. Ruské zapojení do akce vidí i Britové. Moskva vše kategoricky odmítá.
Černohorská policie loni v říjnu během probíhajících parlamentních voleb zadržela na dvacet lidí, které podezírá ze zapojení do rozsáhlého spiknutí, jak v západobalkánském státě dosadit prorusky orientovanou vládu. „Do komplotu byly zapojené domácí srbské a proruské nacionalistické elementy, ale teď máme důkazy, že do určité míry se na něm podílely i ruské státní útvary,“ uvedl Katnič. „Ruské orgány musejí zahájit šetření a kriminální procedury,“ dodal Katnič. Ruskými státními útvary nejspíš myslí jejich tajné služby.
Interpol také hledá dva ruské občany, kteří byli podle Katniče do akce zapojení. Dvojice měla pomáhat během přípravy útoku, kdy se měla skupina nacionalistů vydat do budovy parlamentu v přestrojení za policisty a zavraždit premiéra Djukanoviče. Podle Katniče měli tito falešní policisté také zahájit palbu do davu, který se před parlamentem toho dne shromáždil kvůli volbám, aby vyvolali paniku, že na lidi střílí státní policejní jednotky.
Podle černohorského ministra obrany Predraga Boskoviče není žádných pochybností, že akci logisticky podporovali a financovali ruští agenti. Podle Boskoviče by měl scénář nedozírné následky, kdyby se jej radikálům podařilo realizovat. Spiklence však zradil jeden z členů skupiny Mirko Velimorovič, který si potenciálně krvavou akci na poslední chvíli rozmyslel a v kauze figuruje jako svědek.
Podle prokurátora stál v čele spiknutí Eduard Širokov, jehož skutečné příjmení zní Šišmakov, který byl podle Katniče v roce 2014 zástupcem vojenského přidělence v Polsku, odkud byl vykázán jako ruský špion. „Je příslušníkem ruských zvláštních služeb,“ tvrdí Katnič. Jeden z organizátorů pokusu o puč Aleksandar Sindželič měl za tímto mužem přijet do Moskvy během plánování celé akce. Také Sindželič nyní spolupracuje s černohorskými úřady. K dispozici mají údajně kromě výpovědí zachycené hovory a e-mailovou korespondenci mezi spiklenci.
Myslí si to i Britové
Podle černohorské proruské opoziční Demokratické fronty byla celá akce komplotem premiéra Djukanoviče, který si ve volbách chtěl zajistit pohodlné vítězství a diskreditovat své oponenty. Není však žádným tajemstvím, že si Moskva dlouhodobě nepřeje, aby se Černá Hora stala členem NATO – rozšiřování Aliance na západním Balkáně vnímá Kreml jako ohrožení své sféry vlivu. Nedávno před tím varoval britský ministr obrany Michael Fallon, podle něhož Kreml testuje americkou a evropskou reakci (nejen) na Balkáně. Rusové také chtějí přístup do černohorských přístavů v Jaderském moři.
Djukanovič odstoupil týden po svém volebním vítězství, jeho rozhodnutí prý s pučem nesouviselo. Je možné, že tlak na jeho rezignaci přišel ze Západu. Černá Hora pod ním sice usilovala o členství v NATO a je také v jednání o vstupu do Evropské unie, to podle magazínu Politico v nejbližší době nehrozí vzhledem k nestabilitě v malé balkánské zemi. Rezignace Djukanoviče by procesu mohla podle listu New York Times prospět – země se zbaví nepříjemného stínu jeho korupčních podezření, která se za pětadvacet let jeho vlády nastřádala. Djukanovič byl podezřelý z mnoha nekalostí, včetně spolupráce s organizovaným zločinem, a jeho milionové jmění je záhadné a bezesporu mu zůstane výrazný zákulisní vliv.
Moskva mezitím jakékoli zapojení do pokusu o převrat v Černé Hoře tvrdě odmítá. „Rusko se nikdy nevměšovalo do záležitostí cizích států, nedělá to a nikdy nebude,“ opakoval smluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle něhož jsou obvinění z ruské účasti na puči absurdní a nezodpovědná. „Tyto zprávy jsou dalšími neopodstatněnými obviněními naší země z hackerských útoků proti celému Západu,
z vměšování do volebních kampaní většiny západních zemí a z mnoha dalších věcí,“ dodal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Oleje do ohně nedávno přílil britský list Daily Telegraph, který citoval anonymní britské vládní zdroje, které podpořily teorii o ruském zapojení do pokusu o puč v Černé Hoře. Podle nich chtěli Rusové minimálně dopomoci zabití Djukanoviče takovým způsobem, aby to poté mohli hodit na ruské a srbské nacionalistické elementy, které přece „nemohou mít pod kontrolou“. Taková operace prý nemohla projít bez schválení na nejvyšších místech Kremlu.
Daily Telegraph tvrdí, že britské i americké tajné služby mají dokonce důkazy o ruském zapojení do černohorské politiky, včetně přípravy puče. Britský ministr zahraničí Boris Johnson a jeho americký protějšek Rex Tillerson prý o celé záležitosti minulý týden jednali na společné schůzce. Oficiální britská diplomacie trvá na tom, že Černá Hora musí potrestat všechny viníky ve spravedlivém a transparentním procesu. Moskva veškerá obvinění odmítá a vyzývá Brity, aby přednesli hmatatelné důkazy o ruském zapojení.