(irozhlas.cz) Ochrana osobních údajů ani neveřejné řízení nejsou podle ministerstva vnitra důvodem, proč tajit rozhodnutí ve věci možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Vyplývá to z analýzy, o kterou kvůli žádostem o zveřejnění podle informačního zákona požádal městský úřad v Černošicích a kterou má server iROZHLAS.cz k dispozici. Názor vnitra je klíčový, je totiž autorem daného zákona.

„Podle názoru ministerstva vnitra bude odmítnutí žádostí týkajících se informací ze správních spisů vedených v rámci přestupkových řízení s veřejnými funkcionáři podle zákona o střetu zájmů jen obtížně hájitelné, a to jak v případě pravomocně neukončených řízení (po vydání rozhodnutí), tak v případech pravomocně ukončených řízení,“ píše se ve stanovisku ministerstva vnitra.

O rozbor požádal černošický úřad kvůli množícím se žádostem, které dostal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Jak vyplývá z dokumentu, který zpracovala šéfka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Marie Kostruhová, je tak nutné v případech, kdy „zcela zjevně převáží legitimní zájem na informování veřejnosti, ochranu osobních údajů prolomit a informaci poskytnout“.

Směrodatné pak má být podle vnitra to, kdo měl přestupek spáchat. Zda jde tedy o představitele státních orgánů či územních samosprávných celků. Černošice o stanovisko vnitra žádaly hned dvakrát, druhý dopis s odpovědí na radnici dorazil tento týden.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora