Nejnovější výzkum PAQ Research ukázal, jak jsou na tom Češi v přístupu k očkování. Podle něj mají o vakcinaci zájem dvě třetiny dospělých (69 %), přičemž někteří z nich již alespoň jednu dávku dostali. Nejvíce problematická je skupina lidí do 55 let bez maturity. „Tato skupina necítí vlastní rizika a méně důvěřuje institucím – nejen vládě, ale i vědcům, expertům,“ vysvětluje pro deník FORUM 24 sociolog Daniel Prokop.
Podle výpočtů z otevřených dat ministerstva zdravotnictví dojde ke konci července k nedostatku zájemců o očkování a tím tedy k ohrožení proočkovanosti, což může později zkomplikovat situaci – zvláště s aktuálně se šířící (a více nakažlivou) variantou delta.
Jak vyplývá z dat výzkumu PAQ Research, problematická je skupina lidí do 55 let bez maturity – mezi nimi je ochota na 55 %, byť s postupujícím očkováním roste. Relativně nízký je ale také zájem mezi mladšími dospělými bez maturity a členy chudších domácností.
Podle sociologa Daniela Prokopa je nutné, aby ministerstvo rozjelo informační kampaň, která se zaměří na nepřesvědčené. „Stále je prostor pro doočkování ochotných. V kategorii starších lidí nad 55 let je ještě 12 % lidí, kteří jsou ochotní nebo říkají, že neví, ale nevylučují to – a nebyli očkováni ani jednou dávkou,“ řekl pro deník FORUM 24.
Skupina odmítačů očkování podle něj nevnímá rizika samotného covidu. „Typické jsou pro tyto skupiny menší pociťované zdravotní benefity očkování. Vůbec totiž nezmiňujeme problémy long covidu, dopady i na lidi, kteří nezemřou. V zahraničí je to medializované a zkoumané téma,“ upozorňuje Prokop.
„Necítí vlastní rizika a méně důvěřují institucím – nejen vládě, ale i vědcům, expertům a podobně. Třetím důvodem jsou nižší pragmatické benefity: cestování, kultura. Tam, kam chodí, vakcinační pasy obvykle nejsou potřeba. Něco z toho ta kampaň musí zlomit – tahle je však slabá a podinvestovaná, tak nemá moc velký efekt,“ dodává.
Ty nejzatvrzelejší však nejspíše nepřesvědčí. „V populaci je 10–15 procent lidí, kteří nevěří nebezpečnosti covidu a mají velkou nedůvěru v celé řešení epidemie a odmítají očkování. Často se tito lidi obávají i vedlejších účinků očkování. Tato část populace nejde moc zlomit a je potřeba cílit mimo ni,“ uvedl Prokop.
Výzkum však ukazuje, že ochota očkovat obecně pomalu roste. „Každé tři týdny roste zhruba o procentní bod, nyní je na 69 %. Ale už se sbližuje to, kolik lidí je očkovaných aspoň jednou dávkou, a kolik je ochotných. Rozhodně je prostor pro informační kampaň na ulehčení přístupu k vakcínám.
Potom je velká problematická skupina, lidi do 55 let bez maturity a z menších obcí. Řešení je v informační kampani, která příliš neprobíhá. Otázka je, zda by neměla zmiňovat spíše ty pragmatické věci – výhody a zdravotní benefity očkování. Přestali jsme mluvit o hlavním smyslu očkování, celé to jede přes to, že se dá cestovat, a tím to narazí na menší motivaci lidí.
Dojde zřejmě k nějakému zvyšování lhůty. Když se nějaká skupina začne očkovat, tak v rámci ní – okruhu známých, kteří se nechali očkovat – dojde k navýšení zájmu. Očekávám, že za měsíc bude ta ochota na 70–71 procentech, ale očkování zpomaluje, takže bych řekl, že do tří týdnů dojde ke zpomalení očkování prvních dávek,“ predikuje sociolog Prokop.
Bude variantou povinné očkování?
Otázkou, kterou se nyní musí zabývat vláda nejen česká, jsou možné motivační programy k očkování. Pro některé skupiny Čechů zkrátka není dostatečně lákavé volné cestování či kulturní akce.
„Strategie zemí se obrovsky liší. Některé zemi mají loterii, některé země dávají mladým balíček marihuany. To jsou extrémní záležitosti, které by si stát měl vyzkoumat,“ říká Prokop. U nižších tříd by podle něj k motivaci mohl pomoci například hrazený den výpadku práce spojený s očkováním.
Vláda momentálně zvažuje očkování například v obchodních centrech či pomocí mobilních týmů. „Širokou mediální kampaní ‚Udělejme tečku za koronavirem‘ se kontinuálně snažíme zvyšovat zájem o očkování. Je predikovatelné, že v průběhu července může být zájem o očkování o něco nižší, což je do značné míry dáno i tím, že jsou v té době prázdniny. (…) Nicméně je pravdou, že se i na tuto situaci připravujeme a kampaň na to bude reagovat ve své druhé fázi,“ uvedla pro deník FORUM 24 mluvčí ministerstva zdravotnictví Martina Čovbanová.
Mezi odborníky se začíná hovořit i o povinném očkování. „Nezadržitelně směřujeme k diskusi o povinném očkování pro určité věkové skupiny a akceptaci toho, že covid nevymýtíme. Čím dřív to pochopíme a přizpůsobíme se realitě, tím dřív budeme minimalizovat společenské a ekonomické škody,“ uvedla na svém twitteru ekonomka Danuše Nerudová.