I přes negativně vnímaný vliv Miloše Zemana na prezidentskou instituci přikládá většina společnosti tomuto úřadu velkou váhu. Ukázaly to výsledky nejnovějšího průzkumu agentury STEM, který proběhl na přelomu ledna a února tohoto roku. Česká veřejnost i nadále chová k instituci svého prezidenta úctu a k jejímu nositeli váže značná očekávání.
Příspěvek současného prezidenta Miloše Zemana ke zvýšení vážnosti prezidentského úřadu vychází ze všech porevolučních prezidentů jednoznačně nejhůře. Navíc se názor na jeho přínos s postupem času propadá. Aktuálně si jen pětina Čechů myslí, že Zeman přispěl ke zvýšení vážnosti prezidentského úřadu. Mírně shovívavěji jeho působení hodnotí lidé bez maturity nebo lidé starší 60 let. Více zastánců má také mezi voliči hnutí ANO nebo mezi levicově smýšlejícími lidmi.
Z výzkumu dále vyplývá, že v současnosti dominuje představa prezidentství jako reprezentativního úřadu, zatímco v devadesátých letech a na začátku nového tisíciletí převládala poptávka po prezidentství jako službě pro občany. Tuto změnu si můžeme do určité míry spojit s působením našich tří porevolučních prezidentů, ale roli mohla hrát také úprava způsobu volby prezidenta ze zastupitelské na přímou.
70 % Čechů si pak myslí, že by prezident neměl do sporů mezi vládou a opozicí příliš zasahovat, ale spíše by měl bdít nad dodržováním pravidel politické soutěže. Jako propojovatele vlády s opozicí si jej o něco častěji dovedou představit lidé do 29 let a vysokoškoláci.
Co se blížící prezidentské volby týče, zjišťoval STEM, jak lidé vnímají schopnost ostatních volit zodpovědně. Výsledky ukazují, že vůči ostatními lidem je veřejnost skeptická. 60 % lidí si myslí, že jsou lidé nezodpovědní a při volbě prezidenta snadno naletí. Tato skepse pak ještě narůstá s dosaženým vzděláním a je typická pro mladší část společnosti. Nejskeptičtější jsou pravicově orientovaní lidé a obecně voliči současných vládních stran.
Pro mírnou většinu Čechů budou při přímé volbě nového prezidenta republiky důležitější program, osobnost a názory kandidátů než peníze a velikost kampaní. K rozhodující roli programu, názorů a osobnosti kandidátů se přiklánějí více lidé v nejstarší věkové kategorii a zejména pak příznivci hnutí ANO, u nichž je ale do značné míry možné předpovědět, kterého potenciálního kandidáta budou v prezidentské volbě podporovat.
Výzkum byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 28. ledna až 7. února 2022. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1019 respondentů v kombinaci online a telefonického dotazování.
STEM zároveň dodává, že výzkum probíhal v době postupné eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Skutečnost, že situace vyvrcholí invazí Ruska na Donbas a posléze na Ukrajinu, nebyla ještě zřejmá. Je tak možné, že hodnocení role prezidenta Miloše Zemana i kvalit, které obecně lidé od prezidenta očekávají, se s novou situací změní či posune.