Andrej Babiš se v uplynulém týdnu snažil nově prezentovat jako přítel vlivných kruhů v USA, kam právě odjíždí na soukromou cestu. Má se setkat s miliardářem a bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem a s bývalou ministryní zahraničních věcí Madeleine Albrightovou. S touto cestou Babišovi údajně pomohl nový americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro, který hledá na české politické scéně protiváhu k proruskému prezidentovi Miloši Zemanovi, což pozorovatelé hodnotí jako vytloukání klínu klínem. Schapiro navštívil dokonce Babiše na jeho Čapím hnízdě, což Babiš nechal účelově zveřejnit a nově se začal distancovat od Zemanovy cesty do Moskvy, která mu původně nevadila.
Vlivný magazín Foreign Policy, zabývající se americkou zahraniční politikou, ovšem publikoval čerstvou analýzu, podle níž Andrej Babiš, jeden z politicky nejmocnějších miliardářů na světě, má mnohem větší ambice než být pouze ministrem financí. V článku FP se doslova praví, že Babiš nemá v úmyslu chránit liberální demokracii v České republice, ale sleduje zejména své ekonomické zájmy. Na analýzu v upozornil jako první v ČR server Echo24.
Autoři článku Babiše přirovnávají k bývalému italskému premiérovi Berlusconimu a tvrdí, že v současnosti vládne České republice takzvaný „Babisconi“. Díky nákupu vydavatelství Mafra a Rádia Impuls kromě svého zemědělského byznysu naprosto ovládá i mediální trh. Jak uvádí Foreign Policy, používá svou moc k pozitivnímu mediálnímu obrazu a ke kritice politických odpůrců a oponentů.
Spojení s Mrázkem se neprokázalo
Babišův obchodní úspěch lze podle Foreign Policy přičíst jeho kontaktům, které si udělal jako bývalý komunista a zřejmý spolupracovník Státní bezpečnosti, těsně před revolucí. V roce 1993 se stal spoluzakladatelem společnosti Agrofert, která má téměř monopolní postavení v několika odvětvích ekonomiky. K úspěchu mu údajně měly pomoci citlivé informace o konkurentech, které získal z tajných odposlechů. Foreign Policy také připomíná, že se o Babišovi mluvilo v souvislosti se zavražděním podnikatele Mrázka, který měl mít na současného ministra financí důležité informace a chystal se je zveřejnit.
Vlivní známí pomohli z penězům
Babišovy firmy však nadále profitují z dobrých politických kontaktů, které si ministr udělal před svým vstupem do politiky. Kromě Miloše Zemana, se kterým má podle magazínu Babiš dodnes strategické partnerství, měl udržovat blízké vztahy i s dalšími vrcholnými politiky. Jako příklad uvádí magazín úplatkářskou aféru související s prodejem chemické společnosti Unipetrol. Zatímco v Polsku skandál otřásl politickou scénou, v České republice se nepodařilo dokázat propojení Babiše na tehdejšího premiéra Grosse a celá kauza byla odložena. Přitom právě Babiš měl o koupi státního podniku velký zájem.
Babišova líbivá politika
Úspěch Babiše a hnutí ANO vidí Foreign Policy v nechuti voličů k politice bývalých vládních představitelů. Českým občanům tak stačilo pouze nabídnout několik protikorupčních sloganů a úspěch se dostavil sám. Voliči také podlehli osobnímu kouzlu miliardáře, který tvrdí, že je nepolitik a outsider. Zapůsobila i jeho drsná mluva a miliardářova tvář, dívající se na občany z billboardů a titulek novin a časopisů. Před takovým výběrem politika, který má zastávat zájmy občanů, však Foreign Privacy varuje. „Praha byla kdysi ústředním bodem pro změnu ve střední Evropě, která byla domovem nejsilnějších disidentských tradic. Ale v roce 2015 je hlavní město České republiky ve zcela jiném místě než tam, kde předpokládali všichni, kdo stáli na Václavském náměstí v listopadu 1989.“