Pokud se jednou robotizace dotkne nejen stavby aut a chirurgických operací a uplatní se i v politice, bude to jednoduché. Hned z agentur pro výzkum veřejného mínění se dráty (nebo bezdrátově) přenesou informace do robotického politika a ten se podle toho rozhodne. Chce většina lidí trest smrti? Zavedeme ho. Bude to triumf přímé demokracie. Jiří Paroubek se tomu ostatně už kdysi přiblížil, ale jakožto biologický organismus, který ještě musel brát nějaké ohledy, nemohl dosáhnout úplné dokonalosti.
Je pochopitelně otázka, jak by takový systém nakonec dopadl, protože názor je jedna věc a fakta druhá. Názory nejsou vždycky úplně racionální, jak nám ukazují právě ony průzkumy.
Jsou Češi nepřející vůči uprchlíkům? Kdybychom to brali z hlediska většiny, tak ano. Podle agentury STEM a její prosincového průzkumu si 60 procent Čechů myslí, že uprchlíky přijímat nemáme. 35 procent soudí, že máme, než se budou schopni vrátit do země původu. Jen dvě procenta soudí, že je máme přijmout a nechat je, aby se tady usadili. Je zajímavé, že takoví Maďaři jsou mnohem přejícnější, a to se přes ně vlna běženců převalila. Uprchlíky tam zcela odmítá jen 32 procent lidí. Nejpřísnější jsou z visegrádské čtyřky Slováci, kde je zcela proti 62 procent.
Náš hypotetický politický robot by byl řízený informacemi, které jsou v realitě zakotveny jen volně. Zvláštní třeba je, že největší fobii mají ti, kterých se to zatím prakticky netýká. Tedy v tomto případě Češi. Proč větší než Maďaři? Jde tedy o strach z neznámého. Ti lidé ovšem nemají dojem, že je to něco neznámého, protože běžence přece vidí v televizi, jak páchají různé nepravosti, třeba lezou přes ploty nebo hlasitě křičí a říká se o nich, že nechtějí pracovat a ještě navíc nám budou brát práci.
Posvěcení k negativismu a iracionalitě dávají národu takzvané elity v čele s prezidentem, který již dlouho zápasí s tím, aby otevřel pusu a neřekl nějakou lež nebo urážku. V rozporu s pravdou Zeman tvrdí, že muslimové jsou neintegrovatelní, a přitom realita je taková, že se jich integrovaly v Evropě miliony. Tahle patologie je samozřejmě nakažlivá, protože část tzv. lidu usoudila, že už se lhát a urážet smí, a tak také hlásají nesmysly a ještě jim možná i věří.
Bohužel musíme konstatovat, že většina obyvatel se nechová normálně. K duševnímu zdraví patří dle psychologů „přiměřené vnímání reality“. Pokud i poté, co byl Miloš Zeman opakovaně přistižen při lži, mu stále důvěřuje 55 procent občanů, není jejich postoj normální. Pokud je v Česku podle průzkumu agentury STEM oblíbenější Vladimir Putin (37 procent) než Angela Merkelová (24 procent), nechová se lid příliš pochopitelně. Lidem se nemusí líbit postoj kancléřky k uprchlické krizi, ale dostat se do trojky nejméně oblíbených (ještě Putin a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker), to chce skutečně nějaké „zvláštní vnímání reality“. Utěšit se můžeme aspoň tím, že 60 procent našich spoluobčanů má k Putinovi vztah nepříznivý. O existenci Junckera 40 procent lidí vůbec neví, ovšem je pravda, že i bez takové znalosti se dá žít.
Roboti jsou velmi rychlí a výkonní. Demokracie jsou pomalé a sotva to někdy bude jinak. Proto měl Hitler z počátku vojenské úspěchy. Demokracie ale mají mobilizační schopnost, takže nakonec problémy nějak vyřeší. Většinou to jde pomalu. Všelijakým diktaturám to ale nejde vůbec, takže si můžeme vybrat.
(Pokud má někdo potřebu dodat, že žijeme pod diktaturou Bruselu, jen tím ukáže, že si skutečnou diktaturu představuje jako Hurvínek válku.)