Po dlouhých letech, kdy dovolenou trávili hlavně na jihu, se loni rekordní množství Čechů vydalo do Polska. Více než 350 tisíc turistů z tuzemska, kteří tam alespoň jednou přespali, znamenalo oproti roku 2022 nárůst téměř o 60 procent. Pražská kancelář Polské turistické organizace očekává, že letos jich k severním sousedům zamíří ještě víc.
„Denně analyzujeme facebookové skupiny, kam lidé povětšinou píšou, že se vracejí spokojeni. Dá se předpokládat, že rekord bude letos překonán,“ řekl deníku FORUM 24 ředitel pobočky Pavel Trojan. Že jsou Češi perspektivní skupinou rekreantů, po loňském úspěchu pochopili také pracovníci v cestovním ruchu na baltském pobřeží, které si loni řada lidí vybrala jako náhradu za čím dál dražší Chorvatsko.
Češi postupně objevují i místa, kam tradičně jezdí zejména polští dovolenkáři. „Jsou velmi vděční hosté, hlavně rodiny s dětmi. Všechno se jim líbí, nejsou problematičtí a mají jediný požadavek: oběd uprostřed dne,“ uvedla pro deník FORUM 24 Dorota Nadstawna, ředitelka hotelu Wodnik v letovisku Łeba. Na veletrhu v Ostravě uzavřela smlouvu hned se třemi českými cestovkami.
Nečas přečkat v restauraci
Na jídlo podávané kolem poledne nejsou Poláci zvyklí, ale turistům z Česka se snaží vycházet vstříc. I proto, že regionální kuchyně je jedním z magnetů, které Čechy do Polska přitahují. Pokud jde o Balt, jsou to především sledi naložení na mnoho způsobů a další mořské a sladkovodní ryby. Stejně jako v jiných částech země je tu možné ochutnat pivo z místních minipivovarů či uzeniny z lokálních farem.
Pobyt v restauraci, který v Polsku zaručeně nezruinuje rozpočet zákazníků, je podle Pavla Trojana jedním ze způsobů, jak příjemně strávit čas v případě nepříznivého počasí. Na takovou variantu jsou ovšem Poláci připraveni i jinak. Na břehu Baltu najdete řadu atrakcí pro děti, nejrůznější interaktivní muzea, expozice zaměřené na jantar nebo vojenskou historii.
V letovisku Ustka se například nachází komplex opevnění, které tu před druhou světovou válkou vybudovali nacisti. „Na Čechy se těšíme stejně jako na Poláky, vždyť jsme jedna rodina,“ řekla deníku FORUM 24 Agata Sobiczewska, ředitelka místní turistické organizace. Přestože oba jazyky jsou si dost podobné a při troše snahy se Čech s Polákem domluví, počítají pracovníci v cestovním ruchu při setrvalém zájmu s přeložením propagačních materiálů do češtiny.
V Łebě turistů z Česka přibývá poslední dva roky a loni jich bylo ze všech zahraničních návštěvníků nejvíc. „Spousta Čechů nemá ani potřebu používat angličtinu. Každý mluvíme svým jazykem a rozumíme si, jen občas si vyjasníme nějaké slovíčko,“ uvedl pro FORUM 24 Lech Urbowski, ředitel místní turistické organizace ŁEBA ‒ Błękitna Kraina.
Čisté dlouhé pláže
„Češi mají rádi aktivní dovolenou, touží po zážitcích a čím dál méně chtějí trávit celé dny válením se na pláži. Chtějí vidět moře a zároveň lehce sportovat. Cyklistika nebo procházky po několik set kilometrů dlouhém polském pobřeží téměř bez zábran jsou v tomto směru ideální,“ řekl Pavel Trojan. Příchuť dobrodružství může mít výprava k hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí, k níž lze dojít po pláži z letoviska Krynica Morska na Vislanské kose.
I tady už loni zaznamenali první české turisty. Lokalita je známá vysokým počtem slunečních dní v roce a poměrně unikátní polohou ‒ z jedné strany ji omývají vlny Baltu a z druhé sladké vody Vislanského zálivu. O to bohatší je tu rybí menu i vyžití v oblasti vodních sportů. Lodí se lze odtud vypravit například do „Kopernikova“ Fromborku, kde slavný astronom dlouho žil, má tu svůj hrob i muzeum.