Pandemie koronaviru významnou měrou přispěla k boomu e-shopů. Logicky se dařilo i prodejcům, jejichž sortiment patří na poli e-commerce spíše k okrajovým. Data za letošní rok sice zatím k dispozici nejsou, ovšem rok 2020 byl dle APEK rekordní. Jak vypadají současné trendy, čím se vyznačují podvodné e-shopy, a jak bezpečně nakupovat za výhodné ceny?
Rok 2020 přinesl čtvrtinový nárůst
Ačkoliv si pandemie koronaviru vyžádala přes 30 tisíc obětí na životech jen v České republice, z hlediska ekonomiky měla i pozitivní dopady. Jednak na urychlení digitalizace, v další řadě pak na rozvoj e-commerce scény. Ta česká zaznamenala za rok 2020 více než čtvrtinový nárůst. Z údajů Asociace pro elektronickou komerci a Heureka.cz vyplynulo, že k překonání „magické“ hranice 200 miliard korun chybělo velmi málo. Konkrétně 4 miliardy korun. Meziroční růst vzrostl o tři procentní body a přesáhl 16 procent. Pro zajímavost: v roce 2019 činil obrat tuzemských e-shopů „pouze“ 155 miliard korun.
Zrychlený vývoj ukázal, že kvalitní služby mohou zajišťovat i online prodejci. Provozovatelé e-shopů rozšířili možnosti dopravy i platby a v neposlední řadě se soustředili na celkové zpříjemnění nákupního procesu. V letošním roce se e-shopaři snaží o rozvoj na sociálních sítích, na nichž uživatelé tráví stále více času. V roce 2020 se denní průměr zvýšil o 16 minut na 159 minut a lze předpokládat, že bude stoupat i v budoucnu.
Podvodné e-shopy nejsou hudbou minulosti
Povědomí o pravidlech bezpečného chování při nakupování přes internet sice stoupá, ale rozhodně to neznamená, že by podvodné e-shopy z vod českého internetu nadobro zmizely. Stále jich funguje poměrně dost a nakupující jim sedají na lep. Nutno podotknout, že rozeznat solidního prodejce od podvodníka může být velmi komplikované.
Vzpomeňme například nedávný případ třinácti internetových obchodů, prostřednictvím kterých skupina pachatelů vylákala z více než 400 lidí částku přes tři miliony korun. Podvod na bázi sofistikovaného mechanismu (pachatelé využívali peníze zákazníků k nákupu zboží v jiných e-shopech, vlastní objednávky však neexpedovali) rozkryli kriminalisté až za poměrně dlouhou dobu.
Autority jako zmíněný APEK již řadu let provádí určitou osvětu, v rámci které spotřebitelům radí, podle čeho rozeznat podvodný e-shop od poctivého prodejce. Mezi klíčové příznaky patří podezřele nízké ceny nebo prodej sortimentu, který již jinde dávno není k dostání.
Levnější sortiment sám o sobě nemusí znamenat vůbec nic, ale když se k tomu přidá absence kontaktních údajů a obchodních podmínek, je nadmíru jasné, že s e-shopem nebude něco v pořádku. Pokud se u takového prodejce přesto rozhodnete nakoupit, neváhejte zavolat na uvedený telefonní číslo nebo alespoň e-mail. A vyvarujte se platby předem – tu realizujte jen v prověřených e-shopech, o jejichž spolehlivosti svědčí četné recenze a hodnocení na serverech jako Heureka.cz.
Chcete ušetřit? Používejte slevové kupony
Jednu z mála možností, jak v e-shopech ušetřit zajímavé částky, představují tzv. slevové kupóny. Více než 1500 jich najdete na serveru www.kuponovnik.cz, který slevy bedlivě sleduje a registrované uživatele o nich informuje e-mailem.
Slevy na serveru Kuponovnik.cz jsou přehledně seřazeny do kategorií podle druhu zboží. Ale nabízí se i možnost vyhledání konkrétního e-shopu pomocí vyhledávacího pole – stačí do něj vepsat např. Alza.cz kupóny. Samotný kód pak vložíte do příslušného pole přímo v e-shopu a automaticky se vám započítá sleva.