Pouze zhruba čtvrtina Čechů věří, že se v příštích měsících zlepší situace kolem šíření onemocnění covid-19. Lidé jsou tak mnohem pesimističtější, než byli ještě loni na jaře. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) z listopadu a prosince minulého roku. Nejvíce se Češi obávají omezení zdravotní péče o pacienty s jiným onemocněním a o zdraví svých blízkých.
Na přelomu listopadu a prosince 2021 se o vývoj situace v souvislosti s šířením koronaviru zajímalo 69 procent českých občanů. „Zájem roste s věkem, přičemž vůbec nejvyšší je mezi lidmi staršími 60 let a rovněž s rostoucím stupněm dosaženého vzdělání. Větší zájem dále projevovali respondenti hodnotící svůj zdravotní stav jako špatný, důchodci a lidé, kteří důvěřují prezidentovi i vládě,“ popsali výzkumníci.
Aktuálně se Češi nejvíce obávají omezení zdravotní péče o pacienty s jiným onemocněním než covid-19, konkrétně 80 procent oslovených respondentů. Jen o jedno procento méně lidí má obavy o zdraví svých blízkých.
„Další více než tři čtvrtiny české veřejnosti se obávají zhoršení ekonomické situace České republiky. Přibližně dvě třetiny českých občanů se na přelomu listopadu a prosince 2021 obávaly nedostatečné kapacity nemocnic,“ přiblížili autoři výzkumu s tím, že ve srovnání s červnem loňského roku došlo k nárůstu většiny obav.
Pokud jde o víru ve zlepšení situace kolem koronaviru, jsou Češi spíše pesimističtí. Podzim minulého roku byl ve znamení opětovného zhoršení epidemické situace. Denní nárůsty nakažených dokonce dosahovaly nejhorších hodnot od chvíle, kdy se v České republice objevil první případ covidu-19. Zlepšení situace proto podle průzkumu očekává pouze 28 procent oslovených, naopak zhoršení 45 procent z nich. Podobně zle vidí čeští občané také vývoj ve zbytku Evropy.
Naopak nejvíce optimističtí byli podle CVVM lidé loni v dubnu a červnu. To ve zlepšení situace kolem šíření koronaviru v Česku věřilo více než 60 procent dotázaných. Důvodem bylo odeznívání jarní vlny epidemie, kdy se během května dostaly počty nakažených na nízkou úroveň.
Poslední průzkum také ukázal, že ubývá Čechů, kteří považují vládní opatření pro boj s covidem-19 za přiměřená. Zatímco ještě loni v červnu to byly asi dvě třetiny lidí, v listopadu a prosinci minulého roku už takto odpovědělo jen 54 procent oslovených. Z 20 na 27 procent naopak vzrostl počet těch, kteří opatření považují za nedostatečná.
Za přehnaná pak označila opatření asi desetina oslovených. „Podrobnější analýza ukázala, že lidé, kteří se o situaci kolem šíření koronaviru velmi zajímají, častěji hodnotí stávající opatření jako přiměřená, a naopak ti, kteří se nezajímají, je častěji označili za přehnaná. Lidé, podle kterých stát dělá proti šíření koronaviru příliš mnoho, rovněž častěji uváděli, že nejsou naočkovaní a očkovat se ani nechtějí,“ vysvětlili výzkumníci.
Průzkum probíhal v minulém roce od 13. listopadu do 27. prosince. Zúčastnilo se ho celkem 874 respondentů starších 15 let.