Česko si v pátek připomíná 104. výročí vzniku samostatné republiky. V Praze i v jiných městech probíhají tradiční pietní akce. Prezident Miloš Zeman jmenoval nové generály a večer udělí státní vyznamenání. V centru Prahy a Brna odpoledne proběhly protivládní demonstrace. Některé památky a státní instituce také pořádají dny otevřených dveří. Veřejnosti jsou zpřístupněny například prostory poslanecké sněmovny na Malé Straně v Praze.
Představitelé státu včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Petra Fialy (ODS), zástupci armády i váleční veteráni si dopoledne připomněli výročí založení Československa tradičně u Národního památníku na pražském Vítkově. Ve slunečném počasí prolétly po položení věnců nad Prahou dva gripeny, dva letouny L-159, bitevní vrtulník Mi-24/35 a dvě transportní helikoptéry Mi-171.
„Je to významný den a okamžik, kdy se naplnily sny mnoha generací českých lidí,“ prohlásil na pražském Vítkově premiér Petr Fiala. „Události, válka nedaleko od nás, to vše nám ukazuje, že naše svoboda a demokracie nejsou samozřejmé, že to je něco, o co musíme pečovat,“ řekl novinářům. Bezpečnost Česku podle něj garantuje členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO).
Česko zažívá jedno z nejtěžších období
V Brně si lidé připomněli výročí prostřednictvím výroků Tomáše Garrigua Masaryka o demokracii a státu. U pomníku prvního československého prezidenta se shromáždila asi stovka lidí. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) zdůraznila, že Masaryk a jeho spolupracovníci dokázali postavit uprostřed rozeštvané Evropy svrchovaný stát na svobodných a demokratických základech. Podle Vaňkové nyní Česko zažívá jedno z nejtěžších období a přibývá těch, co zneužívají strachu a existenčních obav k útokům na svobodu, demokracii, možná i samostatnost, uvedla Vaňková. Po jejím projevu zazněly z reproduktorů vybrané Masarykovy výroky.
U sochy Tomáše Garrigua Masaryka v Praze si vznik Československa připomněli tradičním položením květin zástupci vedení českých univerzit. Pietního aktu na Hradčanském náměstí se v pátek dopoledne zúčastnilo 15 rektorů a prorektorů vysokých škol. Místopředseda České konference rektorů (ČKR) a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jindřich Vybíral zdůraznil, že je zvláště v dnešní době nutné připomínat hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie. „České vysoké školy jsou budoucností této země a při příležitosti, jako je dnešní svátek, je třeba myslet také na hodnoty, které ustavují jak naši přítomnost, tak naši budoucnost,“ řekl Vybíral.
Ve Znojmě starosta Jakub Malačka (za ČSSD) ve svém svátečním projevu zdůraznil, že demokracie je privilegium a je potřeba si jí vážit, stejně jako lidí, kteří se o ni zasloužili. „Někdy se bohužel říká, že dnešní den je ,dnem vyznamenaných‘. Já to tak ale nevidím. Za to, že zde v dnešní den můžeme být a připomínáme si vznik československého státu, mohou statisíce, spíše miliony občanů, kteří menšími či většími činy přispěli k jeho vzniku. Těm všem patří náš obrovský dík,“ uvedl Malačka.
Zeman jmenoval nové generály
Prezident Miloš Zeman jmenoval u příležitosti státního svátku nové generály. Celkem na Pražském hradě povýšil osm dosavadních plukovníků armády, policie, hasičů a Vězeňské služby. Devátým povýšeným je válečný veterán z druhé světové války Miloslav Masopust. Mezi povýšenými není ředitel krajské policie v Olomouckém kraji Tomáš Landsfeld. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář již dříve řekl, že důvodem odmítnutí vládního návrhu je řízení pod vlivem alkoholu z roku 2014.
Generálem opět jmenován nebyl ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Vláda jej ale tentokrát do generálské hodnosti nenavrhla a chce tak učinit až příští rok v květnu novému prezidentovi.
Tradičně nejvíce nových generálů je z armády, Zeman celkem povýšil čtyři dosavadní plukovníky. Brigádními generály se stali ředitel sekce logistiky ministerstva obrany Robert Bielený, velitel 24. základny dopravního letectva Jaroslav Falta, velitel hranické 7. mechanizované brigády Zdeněk Mikula a zástupce ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Petr Milčický. Všichni noví vojenští generálové mají za sebou působení na zahraničních misích.
Zeman také vyslyšel návrh vlády, aby jmenoval do vyšší generálské hodnosti Masopusta, bojovníka z východní fronty druhé světové války. Dosavadní generálmajor ve výslužbě, který se nedávno dožil 98 let, má nově hodnost generálporučíka ve výslužbě.
Generálskou hodnost má ode dneška také náměstek šéfa Vězeňské služby Tomáš Hůlka, náměstek policejního prezidenta David Fulka, náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek a ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.
Vláda zároveň Zemanovi navrhla, aby povýšil šéfa olomouckých policistů Landsfelda. Deník N tento týden připomněl, že olomoucká policie v minulosti pod jeho vedením obvinila kancléře Vratislava Mynáře z dotačního podvodu. Mynář ve vysílání internetové televize XTV popřel, že by to byl důvod pro odmítnutí jmenování generálem. Analytický odbor Kanceláře prezidenta republiky podle něj zjistil, že při schvalování jeho nominace na vládě nezaznělo, že v roce 2014 byl Landsfeld potrestán za řízení pod vlivem alkoholu. Zeman proto poslal Fialovi dopis, ve kterém ředitele olomoucké policie odmítl povýšit.
Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) tentokrát nenavrhl jmenování do generálské hodnosti ředitele BIS Koudelky, kterého Zeman opakovaně povýšit odmítl. Podle webu Aktuálně.cz vláda nový návrh předloží až příštímu prezidentovi příští rok v květnu.
Zeman po jmenování generálů připomněl, že někteří v nich byli nasazeni v Afghánistánu, další se podíleli na řešení ukrajinské uprchlické krize a jeden pomáhal při odminování Jordánu. „Každý z vás má svůj životní příběh, každý z vás má za sebou úspěšnou kariéru a já bych vám přál, abyste v ní se zdarem pokračovali,“ řekl.
Dodal, že se připojuje ke kritice generála Masopusta, která se týkala nedostatečné péče o válečné veterány. „Myslím si, že je naší společnou odpovědností, aby, ať už jde o dostupnost nemocničních lůžek, nebo cokoli dalšího, abychom toto vše dokázali zařídit a nevymlouvali se na peníze ani na cokoli jiného,“ poznamenal.
Na udílení státních vyznamenání někteří nedorazí
Večer Zeman naposledy předá ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání. Podle informací některých médií a dřívějších vyjádření hlavy státu by ocenění měl získat mimo jiné ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, česko-americký tenista Ivan Lendl či ošetřující lékař prezidenta a ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslav Zavoral. In memoriam by mohli vyznamenání obdržet protinacistický odbojář Josef Mašín, zpěvačka Hana Zagorová a americká podnikatelka českého původu Ivana Trumpová. Prezident by mohl vyznamenat také studenty, kteří v listopadu 1939 protestovali proti nacistické okupaci a byli popraveni.
Udílení cen se někteří politici a zástupci veřejných institucí nezúčastní. Část z nich neúčast zdůvodňuje pracovními povinnostmi, jiní nedorazí kvůli tomu, že Hrad některé ústavní činitele při rozesílání pozvánek vynechal. V sále budou chybět politici Pirátů či TOP 09, nepřijdou také někteří rektoři nebo hejtmani.