Oslovili jsme některé Čechy spojené určitým způsobem s Velkou Británií, aby nám řekli, co si myslí o Brexitu. doplňujeme také názory z médií od výrazných Čechů, kteří jsou stoupenci britského odchodu z Evropské unie. Tato malá anketa není samozřejmě žádný reprezentativní průzkum, je to jen část mozaiky z debaty, která se týká i nás.
Iva Pekárková, spisovatelka, žije v Londýně. Pravidelně píše svůj blog s postřehy ze svého života ve Velké Británii. V Česku vyšel letos poslední román Sloni v soumraku.
Pro člověka žijícího s evropským pasem v Anglii, jako jsem já, by odchod Británie z EU pravděpodobně znamenal značné narušení života. Máme tu povolení k pobytu a k práci, bezplatné lékařské ošetření… a někteří z nás (já teda ne!) pobírají nemalé peníze od státu jako příspěvky na děti, na bydlení nebo podporu v nezaměstnanosti či v hmotné nouzi. O tohle všechno bychom mohli přijít, možná hned, možná časem, to se neví. Takže čistě z osobních důvodů jsem jednoznačně pro setrvání Británie v EU. Pro Českou republiku a vůbec „východnější“ Evropu je jistě taky lepší, aby Británie zůstala, už proto, že nás EU vliv chrání před vlivem Ruska (a jako malá země nepříjemně blízko ruské hranice ochranu potřebujeme). Jestli by pro Británii samotnou bylo lepší odejít, nebo zůstat, to si netroufám odhadnout. Ekonomické ukazatele, jak se ukazuje, mnoho neukážou, když si je každá strana dovede upravit, jak se jí to hodí. Myslím, že ve volbách rozhodnou emoce. Jde jen o to, jestli naštvanost typu „přece si nenecháme od Bruselu do všeho mluvit!“ či „leze nám sem moc těch Poláků!“ vyváží tradiční anglická uměřenost a tolerance.
Viktor Janiš, překladatel. V roce 2014 vyšel jeho překlad monumentálního románu Michela Fabera Kvítek karmínový a bílý.
Kampaň za odchod z Británie je pro mě stejně nepochopitelná jako úspěch Donalda Trumpa. Stačilo pár let a ocitli jsme se v době, kdy na pravdě a racionální a argumentaci přestalo záležet. Stoupenci odchodu Británie z EU nedokázali popsat, co se stane, pokud vyhrají. Nemají žádný plán, jen neurčité naděje, že je EU zdarma nechá v evropském hospodářském prostoru. Názory ekonomických expertů na ekonomickou nevýhodnost Brexitu šmahem odmítají s tím, že „experti postavili Titanik“ nebo že „expertů už máme plné zuby“. Nezarazí je ani to, že čím víc sílí tábor exitářů, tím víc libra oproti euru oslabuje.
Chápu, že EU je někdy těžké milovat. Chápu, že na EU se dá svést spousta selhání národních vlád (pamatujete na naše balené koblihy?) nebo věci, které s ní vůbec nesouvisí, ale jitří city voličů (migrace). Ale odejít opravdu nedává žádný ekonomický smysl. Pro ty, koho apel na peněženku nepřesvědčí, bych měl už jen roztomilé videjko z dílny komika Johna Olivera.
Václav Z. J. Pinkava, překladatel. Je synem spisovatele Jana Křesadla, který odešel s rodinou do exilu do Velké Británie, kde také Jan Křesadlo v roce 1995 zemřel.
„Hlavním používaným argumentem pro setrvání je lepší ekonomika a hlavním používaným argumentem pro odchod je menší nápor přistěhovalců, rozumějme těch ekonomicky motivovaných (poslední dobou nejviditelněji z Polska). Logika v tom je vlastně jednotná a spočívá – bezděčně – v tom, že pokud Británie odejde a zhorší se ekonomika, klesne hodnota měny apod., tak prospěchářským migrantům zajde chuť. Byl by to však dost hloupoučký způsob, jak migraci zkrotit. Připomíná mi to anglické rčení to cut off your nose to spite your face, useknout si nos, obličeji natruc.“
Miloš Urban, spisovatel autor řady románů překládaných a úspěšných v zahraničí. Část dětství strávil ve Velké Británii.
Myslím si, že pokud půjdou, bude to škoda pro ně i pro nás. Především ekonomická, ale třeba i psychologická. Jistě, jsou ostrov, ale žijí tam lidi jako my a na EU se tam svádí všechno špatné stejně jako u nás. Argumentace euroskeptiků je taky podobná jako u nás: uprchlíci nás převálcují, mají přednost v pobírání dávek, nemusejí platit daně, zato z našich daní žijí, namísto aby se z nich poplatily silnice a nemocnice. Je typické, že proti EU jsou především starší lidé a také lidé méně vzdělaní, zato pro EU jsou spíše ti mladší a vzdělanější. Která skupina je lépe manipulovatelná, a tedy zmanipulovanější ambicemi určitých politiků a zájmových klik? Můžeme hádat, ale ani nemusíme. Dost nechutné se mi jeví probrexitové agitování nejčtenějších, tj. bulvárních médií v Británii. Bulvár sledují chudší a méně vzdělaní lidé, to je stejné jako u nás, ale když si představím, že Blesk (namátkou) brzy zahrne své čtenáře takovou protievropskou žlučí jako The Sun, mám svých obav ještě víc než doteď. Doufám, že Britové zůstanou a nebudou brzy čelit – mimo jiné – odtržení Skotska a někdy v budoucnu třeba i Walesu.
Pro úplnost doplňujeme názory nejvýraznějších kritiků EU a stoupenců Brexitu z českých médií:
Petr Mach, Strana svobodných občanů
Podle mě by Brexit dal naději na změnu EU. Obávám se, že když se Britové rozhodnou v EU zůstat, tak budou Merkelová, Juncker a spol. dál vládnout přes Brusel spokojeně dál v domnění, že to takto lidé chtějí a dál budou vymýšlet kvóty a regulace na všechno. (FB 21. 6. 2016)
Benjamin Kuras, spisovatel žijící ve Velké Británii
Ta hlavní otázka Brexitu, již konečně někdo vyslovuje hlasitě, aby se nad ní každý občan EU mohl zamyslet, je tahle: Chceme být bezmocně ovládáni lidmi a institucemi, které jsme nevolili, jež neznáme, kteří si mění pravidla, jak se jim zlíbí, jejichž zlá vůle je už dostatečně prokázaná, které nemáme žádnou možnost odvolat, změnit jejich chování, ubránit se jejich trestům ani se před nimi skrýt v soukromí? Chceme to do nekonečna? Jsme na historickém milníku, jenž to rozhodne. Možná na několik generací, které nám za to budou spílat.
Celé najdete ZDE.
Václav Klaus, bývalý prezident ČR
„Naše stanovisko je, že kdybychom byli Brity, ale nemáme jim co radit, tak bychom hlasovali pro odchod z Evropské unie. To je pohled Brita. Protože jsme Češi, tak bychom si strašně přáli, aby Velká Británie odešla z Evropské unie,“ „Já myslím, že by to byla další rána, další hřebíček do fanfarónství dnešních evropských špičkových politiků. Myslím si, že by to byl otřes, který Evropa potřebuje. Potřebuje, aby s ní někdo zatřásl,“ řekl Klaus. Knížky, rozhovory nebo analýzy podle něj nestačí a je třeba „zatřesení Evropou“, čímž by odchod Británie byl. „To by se ten budíček, ten alarmclock, rozezněl naplno: dost.“ (více ZDE.)
Jak dopadne referendum, se dozvíme brzo. Kdo měl z obou názorových táborů pravdu, se dozvíme časem…