
Ilustrační foto FOTO: ZSU / Oleksandr Tarnavskyj / se souhlasem
FOTO: ZSU / Oleksandr Tarnavskyj / se souhlasem

Tisíce tanků, obrněných vozidel i děl. Zničená letadla, spálené náklaďáky. „Ruské ztráty na Ukrajině jsou bezprecedentní, čím dál častěji bojují kvantitou místo kvality,“ říká Jan Tofl z týmu českých analytiků Válka online. Ve spolupráci s analytickým projektem Oryxspioenkop vytvořil novou infografiku na základě vizuálně ověřených ztrát ruské techniky na Ukrajině. Pro deník FORUM 24 popsal, proč se ji rozhodli zveřejňovat, a také to, proč se jejich čísla liší od oficiálních statistik, které pravidelně publikuje ukrajinská armáda.
Analytici otevřených zdrojů z týmu Válka Online začali kromě svých každodenních podrobných zpráv o posunech fronty a vývoji v jednotlivých sektorech ukrajinského bojiště (a také na bojištích jinde ve světě), pravidelných online debat a podpory projektů na pomoc ukrajinským vojákům i civilistům zveřejňovat přehlednou infografiku ověřených ztrát Rusů na Ukrajině.
Opírají se o podrobnou analýzu videí a fotografií, které se objevují nejčastěji na sociálních sítích zaměřených na válečné zpravodajství. Jejich údaje tak sice popisují vrcholek ledovce, ale zároveň jde o takřka nezpochybnitelnou, vizuálně ověřenou statistiku, pokud jde o dolní hranici množství zničených ruských zbraní a techniky, na rozdíl od jiných nepřesnějších statistik. Jejich infografika bude mít měsíční frekvenci a brzy má přibýt také druhá taková, tentokrát zaměřená na ztráty Ukrajiny.
Vizuálně ověřené Ruské ztráty
— Válka.online (@valka_online) April 1, 2025
NA UKRAJINĚ
01.04.2025 pic.twitter.com/Ot0Sfn5Z0B
„Dlouhodobě se snažíme přinášet data podložená důkazy. V prostředí, kde jsou informace o válce často deformovány propagandou, představují vizuálně ověřené ztráty jeden z mála spolehlivých zdrojů. Infografiku ruských ztrát techniky publikujeme, protože se opírá o konkrétní vizuální důkazy – fotografie a videa ze sociálních sítí, které umožňují identifikaci konkrétních zničených nebo opuštěných kusů techniky. Takové záznamy mají vyšší informační hodnotu než pouze číselné součty bez kontextu,“ vylíčil Tofl.
Množství zničené techniky je rekordní
Jak uvádí, data pocházejí z otevřených zdrojů a jsou sbírána v rámci spolupráce s analytickým projektem Oryxspioenkop, který systematicky dokumentuje ruské ztráty od začátku invaze v únoru 2022.
„Každý kus techniky, který je započítán, musí být doložen vizuálním důkazem (foto/video) s ověřitelnou lokalizací. Tato metoda zajišťuje transparentnost a minimalizuje riziko manipulace s čísly. Naše infografika je pravidelně aktualizována a zobrazuje strukturovaný vývoj ztrát podle typů techniky. Také děláme anglickou mutaci infografiky přímo pro Oryx, aby ji mohli prezentovat na svých stránkách nebo sítích,“ popisuje Tofl s tím, že přestože původní autoři projektu Oryx ukončili své angažmá k 1. říjnu 2023, hlavním administrátorem webu je od té doby dlouholetý český přispěvatel Jakub Janovský, se kterým úzce spolupracují.
Čísla, která se v jejich statistikách objevují, jsou nižší než například ta, která uvádí generální štáb ukrajinské armády. Podle Tofla je to logické. „Rozdíl je způsoben odlišnou metodikou. Oryx (a tedy i naše infografika) pracuje pouze s vizuálně ověřenými ztrátami – tedy s těmi, které lze doložit veřejně dostupnými záběry. To znamená, že skutečné ztráty mohou být ve skutečnosti vyšší. Naproti tomu ukrajinský generální štáb zveřejňuje odhadované celkové ztráty, které zahrnují i ty, jež nejsou vizuálně zdokumentovány. Obě čísla tak mají svůj smysl: naše čísla ukazují minimální potvrzené ztráty, zatímco data generálního štábu odhadují širší rozsah ztrát na základě operačních hlášení z bojiště,“ popisuje.
Podle analytika ruská armáda již na Ukrajině ztratila tolik techniky, že nic podobného nezažila od druhé světové války. „Ztráty, které Rusko na tak limitovaném území na Ukrajině utrpělo, jsou bezprecedentní v moderních dějinách. Podle vizuálně ověřených údajů přišla ruská armáda o tisíce kusů obrněné techniky, stovky tanků, dělostřeleckých systémů, letounů i vrtulníků,“ vypočítává analytik.
Podle něj to již nyní má na bojišti a pro způsob, jakým vede své bojové operace, velmi viditelné dopady. „I když Rusko mělo před válkou rozsáhlé zásoby ve skladech, kvalita a technický stav této ‚rezervy‘ je značně proměnlivý. Velmi často se jedná o stroje z 60. a 70. let, které bez rozsáhlé modernizace neodpovídají podmínkám moderního bojiště,“ líčí.
Nedá se podle něj přímo říct, že by Rusům docházely zbraně, protože spíše než o absolutní nedostatek jde o snižování kvality. „Vidíme rostoucí počet nasazované techniky starších generací (T-62, T-54/55), což ukazuje na problémy s udržením tempa ztrát. Totéž platí i pro dělostřelectvo a vozidla pěchoty. Produkční kapacity ruského obranného průmyslu jsou omezené a sankce jejich obnovu dále komplikují. Jinými slovy – čím dál častěji bojují kvantitou místo kvality,“ popsal Tofl.
Tým Války online podle něj nehodlá zůstat jen u ruských ztrát. „Ve spolupráci s projektem Oryxspioenkop dokumentujeme i vizuálně ověřené ztráty ukrajinské techniky. Stejně jako u ruské strany jde o data podložená konkrétními fotografiemi a videy z otevřených zdrojů. Čísla máme k dispozici, ale jejich zpracování do přehledné infografiky je časově i technicky náročnější, a proto bude ukrajinská varianta infografiky zveřejněna později. Chceme, aby byla stejně přehledná a kvalitně zpracovaná jako ta ruská, a to si žádá čas i pečlivost,“ řekl.
Jak český analytik doplnil, ztráty obou stran je třeba hodnotit v kontextu. Je proto nezbytné je hodnotit nejen absolutními počty, ale i relativním dopadem na strukturu a schopnosti armády. „A právě k tomu mají sloužit naše infografiky. Nikoliv jako propaganda, ale jako nástroj porozumění realitě války,“ uzavřel Tofl.