Neprůstřelná kola. Zvýšená průjezdnost. Maximální rychlost přes sto kilometrů v hodině. Elektronická ochrana před drony. Nové šestikolky, které míří na Ukrajinu díky pomoci českých dárců a dobrovolníků, mají důležitý úkol: zachraňovat životy na místech, kam běžná vojenská technika nemůže. Díky průběžným inovacím založeným na zkušenostech získaných přímo na bojišti toho každá z nich bude umět o něco víc než ta předešlá.
Pilotní šestikolka dodaná dobrovolníky ze spolku Cesta naděje života, kteří od začátku plnohodnotné ruské invaze zajistili a dodali na Ukrajinu již tuny humanitární pomoci za desítky milionů korun, už měsíce brázdí první linie na ukrajinském bojišti. Za tu dobu zachránila bez nadsázky desítky životů zraněných vojáků. Na úspěšný projekt navázal nový, mnohem ambicióznější. Redaktoři deníku FORUM 24 se vyrazili podívat na to, jak pokročil.
O sbírce na evakuační šestikolky již deník FORUM 24 informoval. Jak nyní popsal předseda spolku Cesta naděje života Marián Bizub, již se podařilo dosáhnout prvního milníku, a na Ukrajinu tak již brzy zamíří první z celkově šesti plánovaných evakuačních šestikolek Outlander, které Cesta naděje života hodlá obráncům Ukrajiny dodat nejlépe do konce letošního roku.
„Všechno záleží na ochotě dárců, kterým bychom už teď chtěli hrozně moc poděkovat,“ říká Bizub a vyzval všechny ostatní, kteří by chtěli přispět na stroje skutečně zachraňující lidské životy, aby neváhali. „Máme naprosto skvělou spolupráci s firmou BCE, která dováží z Kanady tyhle úžasné stroje, a je ochotná nám je upravit na míru, přesně pro potřeby vojáků na Ukrajině,“ pochvaluje si Bizub.
Obchodní zástupce Andrej Koka, který je za projekt zodpovědný, říká, že s podobnými úpravami mají již zkušenosti. „Podobné stroje jsme totiž v minulosti dodávali složkám českého integrovaného záchranného systému, upravovali jsme je pro ně a tyto zkušenosti využíváme i nyní,“ vysvětlil deníku FORUM 24.
Záchrana střižená na míru
„Myšlenka dodávat kvalitní evakuační stroje na Ukrajinu se zrodila poté, co jsme na jaře dodali vojákům Mezinárodní legie, ve které slouží i čeští bojovníci, první, pilotní šestikolku. Ta měla mezi vojáky ohromně kladný ohlas,“ popsal pro FORUM 24 český dobrovolník a organizátor projektu Mac, který mj. působil jako zdravotník v obleženém ukrajinském městě Bachmut.
Podle něj se ukázalo, že náhon na všech šest kol dává vozidlu ohromnou výhodu i v případě, že utrpí poškození. „Stalo se, že předchozí mašinu zasáhl zezadu ruský FPV dron a úplně vyřadil zadní nápravu. I bez dvou funkčních kol byli ale vojáci schopní dojet na základnu i se zraněným, i když rychlost stroje se samozřejmě snížila,“ líčí Mac s tím, že stroj se podařilo opravit a na bojové linii slouží dál.
Schopnost prudkého zrychlení a výborná manévrovatelnost jsou základní výhodou, kterou tato vozidla na linii střetu mají. Nová šestikolka má proto upravený software, který jí umožňuje překročit rychlost sta kilometrů v hodině. Pro jízdu v noci umí nahradit noční svícení infračervenými světlomety, a proto se může pohybovat takřka nepozorovaně. „Posádka je dvojčlenná, kromě řidiče se u zraněného během evakuace nachází zdravotník,“ popisuje Mac s tím, že dobrovolníci díky svému know-how po konzultacích s Ukrajinci ještě na stroj instalují i protidronovou rušičku stejného typu, jako využívají ukrajinští vojáci.
Zkušenosti získané při reálném bojovém použití strojů na frontě se navíc daří promítat do vylepšování dalších verzí šestikolek. „Vezměte si třeba, že jsme zjistili, jak důležitá je ochrana rukou řidiče. Mnohdy musí projet různými remízky, skrz křoví a tak podobně. Ruce na řídítkách jsou zranitelné, instalovali jsme proto kryty a do budoucna je chceme ještě větší,“ popsal konkrétní vylepšení stroje Bizub.
Stroj bude navíc vybaven neprůstřelnými koly. „Není to ani tak kvůli střelbě samotné, ale bojiště na Ukrajině je doslova poseté šrapnely, střepinami všeho druhu, mnohdy velice ostrými, takže standardní pneumatiky velice snadno prorazí,“ vysvětlil Mac.
Říká, že první šestikolka, na kterou se v rámci nové iniciativy podařilo vybrat, ponese jméno Taylor na památku českého dobrovolníka, který utrpěl na Ukrajině na jaře letošního roku smrtelné zranění.
Pokud všechno půjde dobře, dobrovolníci osobně přivezou a předají vylepšenou šestikolku obráncům Ukrajiny v horizontu několika příštích týdnů. „To, jak rychle budeme schopni poslat tam další, záleží hlavně na lidech a jejich ochotě pomáhat,“ dodávají organizátoři sbírky.