Pod stále větší kritikou se ocitá česká ambasáda v Sýrii. V zemi zmítané občanskou válkou působí jako jediná z členských zemí Evropské unie. Ostatní vlády osmadvacítky se rozhodly své zastoupení ze země stáhnout, jelikož nesouhlasily s vládou Bašára Asada a bombardování civilních obyvatel syrskými a ruskými letouny.
Ambasáda, kterou vede česká velvyslankyně Eva Filippi, navíc čelí kritice, že pomáhá řadě prominentních lidí z okolí syrského prezidenta získat víza a cestovat do České republiky. S takovou informací přišel server HlidaciPes.org, podle kterého mohou být tyto osoby na sankčním seznamu osob, které mají omezený vstup do EU kvůli podezření z podílu na válečných zločinech.
Podle čísel ministerstva zahraničních věcí vydala Česká republika od roku 2013 skrz českou ambasádu v Sýrii přes 309 víz. Takzvaná národní víza se udělují těm, kterým je odepřen vstup do celého Schengenského prostoru, ale kvůli humanitárním důvodům jim je dovoleno přicestovat pouze do jedné ze zemí Schengenského prostoru. Přes tato víza se do České republiky dostali podle serveru HlídacíPes.org Asadova mediální poradkyně Luna Al Chebelová nebo zástupce syrského prezidentského protokolu Ran Obieda.
Místopředseda bezpečnostního výboru Ivan Gabal (KDU-ČSL) dlouhodobě vyzývá k uzavření české ambasády v Sýrii. Podle něj tím legalizujeme nejen syrský režim, ale i Rusko, které vetovalo rezoluce OSN odsuzující shazování bomb syrskými letouny na civilní obyvatelstvo. V rozhovoru pro DVTV kritizoval, že Česká republika odmítá přijetí kvót pro uprchlíky, a na straně druhé podporuje přítomností české ambasády v Sýrii Asadův režim, který vyhání své obyvatele do Evropy. V Sýrii zemřelo 300 tisíc lidí, a zhruba 5,5 miliónů lidí žije mimo domov.