Česká armáda shání desítky hackerů, kteří pomohou i s ochranou nových zbraňových systémů. V následujících letech pak přijme asi 300 lidí k informačním a kybernetickým silám, řekl velitel informačních a kybernetických sil Armády České republiky Radek Haratek.
Rozvíjející se úsek informačních a kybernetických sil české armády má podle Harateka nyní asi 400 lidí, dělí se mezi informační prostředí a kybernetický prostor. Po roce 2030 jich má být dohromady 700. „Hledáme nyní desítky kyberbojovníků. To, co nás čeká, je především testování zranitelností vlastních systémů,“ uvedl Haratek na konferenci CyberCon v Brně.
Problematika se podle něj týká toho, že se česká armáda zbavuje ruské techniky a nakupuje moderní západní. „Obrovská výhoda ruské techniky byla, že nešla hacknout. Nebylo tam totiž nic, co by šlo hacknout. To se s nákupem západní techniky mění. V ní je spousta přístrojů, které spolu komunikují, i třeba země – vzduch. Stáváme se moderní armádou a ochrana těchto zbraňových systémů pro nás na další tři čtyři roky bude absolutní prioritou,“ uvedl Haratek.
Hackeři se podle něj budou snažit najít „díry“ v těchto systémech a tímto způsobem pomoci s jejich ochranou. Jde o takzvaný etický hacking, kdy specialista testuje zabezpečení systémů, sítí či aplikací k odhalení zranitelností, které by jinak mohli využít jiní hackeři.
Téma je aktuální vzhledem k válce na Ukrajině, kterou před rokem a půl vojensky napadlo Rusko. Válčí se totiž právě i v kyberprostoru. Konferenci CyberCon pořádá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hlavní její část, která začala ve středu, končí.