Podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesl hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí 2020 o 4,7 procenta a za celý loňský rok o 5,6 procenta. Naše hospodářství se tak nachází v nejhlubší krizi v rámci novodobé historie České republiky.
„Koronavirová krize zcela vykolejila naše hospodářství. Z rostoucí ekonomiky se stala chřadnoucí. Zároveň došlo ke skokovému růstu zadlužení země. Tyto následky jsou srovnatelné s dopady menší války,“ vysvětlil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Bez vytvoření historicky nejvyššího schodku státního rozpočtu ve výši 367,4 miliardy korun by však podle Křečka naše hospodářství zažilo ještě prudší propad. Díky nákladným programům na podporu pracovního trhu se podařilo udržet velice nízkou míru nezaměstnanosti. Celková zaměstnanost klesla pouze o 1,5 procenta na 5351 tisíc osob.
„U podstatné části společnosti došlo ke snížení kvality života. To bylo způsobeno výpadky příjmů, které vedly k poklesu spotřeby domácností. Zároveň došlo k uzavření významné části obchodů a přestaly se poskytovat mnohé služby. To dopadlo nejen na spotřebitele, ale i na firmy. Ty na situaci reagovaly výrazným omezením investic,“ popsal ekonom.
Vládě však Křeček vyčítá, že neprovedla žádná významná úsporná opatření, čímž se chod ve veřejném sektoru významně odchýlil od chodu v soukromém sektoru. Podle ekonoma je přitom zřejmé, že úsporná opatření stejně nakonec budou muset být zavedena, aby se zastavil skokový nárůst zadlužení Česka.
Nejvíce byla poškozena odvětví v rámci obchodu, dopravy, ubytování a průmyslu. Z ekonomického pohledu se naopak dařilo odvětvím, která jsou zaměřena na informační a komunikační činnosti. „Hospodářsky dobré výsledky hlásí i odvětví veřejné správy, vzdělávání, zdravotní a sociální péče. Pozitivní zprávou je, že se začíná obnovovat zahraniční poptávka, na které je naše hospodářství do značné míry závislé,“ dodal Křeček.