Česká pomoc Ukrajině je vidět i v první linii bojů u Avdijivky. Reportáž České televize zachytila posádku samohybné houfnice a popsala specifika vojenské taktiky i problémy s dodávkami munice. Pozornost si v Česku si ale získal i symbol, kterým Ukrajinci svou zbraň opatřili.
„Udeř a uteč,“ tak by se dala charakterizovat taktika ukrajinské artilerie, která představuje důležitou hráz bránící útočícím ruským silám v postupu. Ve snaze maximálně ochránit drahocennou techniku je často nucena měnit pozici, aby unikla případnému ruskému protiúderu. „Vždycky je nebezpečné nacházet se na pozici. A vůbec tady. Ale nemáme na výběr,“ popsal to pro televizi starší důstojník baterie DANA, přezdívaný Dron.
Česká zbraň z konce z minulého století je v ukrajinských rukou maximálně efektivní. „Chceme poděkovat našim kamarádům z Česka za tak hezké autíčko, jako je DANA. Je dost přesná. Zasáhneme každý cíl,“ ocenil ji Dron v rozhovoru. Také si posteskl, že přesná česká munice už skoro došla, a jeho jednotka je tak odkázána na dodávky méně kvalitního střeliva z Polska a Bulharska.
Diváci, kteří reportáž zhlédli, si ale povšimli také označení, které se na darované houfnici nachází. Jak upozornil web Manipulátoři.cz, jedná se s největší pravděpodobností o tzv. trámový kříž, který využívala pro označení své bojové techniky vojska německého Wehrmachtu během druhé světové války.
O kontroverzi informoval i server Novinky.cz s tím, že česká strana řeší situaci diplomaticky. Náměstek ministryně obrany Jan Jireš se kvůli tomu sešel s ukrajinským zastoupením v České republice. „Ukázal jsem jim fotografie darované Dany s namalovaným křížem a vysvětlil, že to zbytečně poškozuje reputaci Ukrajiny a dává munici konspirátorům,“ řekl zmíněnému serveru. Není to první podobný případ. Toto označení se objevilo na jaře letošního roku, na ukrajinských tancích u běloruských hranic. Také tenkrát si česká strana stěžovala, označení bylo odstraněno a ukrajinská strana se omluvila s tím, že šlo o pochybení jednotlivců.
Podle webu Manipulátoři nelze vyloučit, že k nežádoucímu označení bojové techniky došlo chybným provedením tzv. rovnoramenného kříže. Ten má v ukrajinské kultuře hluboké historické pozadí a pochází z kozáckých dob.
Je tu ale ještě jedno neoficiální možné vysvětlení, které připadá v úvahu. Český spisovatel ukrajinského původu Alexej Sevruk pro deník FORUM 24 připustil, že by onen zmiňovaný kříž mohl být provokativní reakcí na ruskou propagandu, která hlásá, že přišla Ukrajinu denacifikovat, což je od počátku zástěrka její protiprávní a nelidské agrese. Nic přitom není dále od pravdy než obviňování Ukrajiny z nacistických spádů. „Musíme si uvědomit, že v boji proti nacismu zahynuly miliony Ukrajinců. Jak ostatně uvádí i profesor Timothy Snyder, během 2. světové války bylo zabito více ukrajinských civilistů než ruských, a v bojích proti Wehrmachtu zemřelo více ukrajinských vojáků než Američanů, Britů a Francouzů dohromady,“ poznamenal k tomu Sevruk.