Jen výjimečně zaznamenala česká média informaci, že poslanci Evropského parlamentu důkladně probírali bezprecedentní konflikt zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Ohledně grilování maďarského premiéra Viktora Orbána byli ale naši novináři o poznání hlasitější.
Podívejme se na tyto dvě události. První se týká České republiky a druhá Maďarska:
Výbor Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) opět projednával problémy českého premiéra Andreje Babiše. Jednalo se o vážné podezření, že šéf hnutí ANO stále fakticky ovládá Agrofert. V tom případě by šlo o jasný střet zájmů v souvislosti s jeho čerpáním evropských dotací a holdingu by v konečném důsledku hrozilo i jejich celkové odebrání. Výsledkem jednání je to, že se koordinátoři výboru obrátí na Evropskou komisi, aby k Babišovu střetu zájmů zaujala jasné stanovisko.
Jinými slovy, ostuda České republiky pokračuje. A nyní k Viktoru Orbánovi:
Europoslanci budou ve středu hlasovat o doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Budapešti řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot, na nichž je Evropská unie založena. Budapešti by teoreticky mohlo hrozit i pozastavení hlasovacích práv v Unii. Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu všechny výtky ohledně porušování základních hodnot EU, právního státu a lidských práv odmítl.
Tato druhá zpráva o maďarské ostudě byla předmětem rozsáhlých zpráv veřejnoprávních, rozhlasu i televize. Naopak zpráva, která se týká ostudy naší země, se ve zpravodajských relacích České televize vůbec neobjevila a ve zprávách rozhlasu byla ve stručnosti sdělena v pondělí.
Co si o tom máme myslet?
Babišův problém se jistě v Evropské unii zatím řeší s nižší intenzitou než Orbánův. To je jasné. Ale je nepřehlédnutelný. Z hlediska českých novinářů má být ovšem relevantní informací zejména to, co se na úrovni EU týká našeho státu, a až pak jsou pro Čechy také relevantní informací problémy Maďarska.
Za Orbána zodpovídají Maďaři a je to hlavně věcí maďarských novinářů, aby se naplno věnovali tomu, zda je postoj evropských kritiků vůči Orbánovi spravedlivý. Lze se domnívat, že je tomu tak jen částečně. Orbán je přese všechno systémový politik. Jeho vztah k médiím a k justici je nepřijatelný, ale na druhou stranu nepobírá evropské dotace a média nevlastní. Opírá se o legitimní hodnotový proud v maďarské společnosti, který má své historické kořeny a v rozporu s hodnotami EU není. Využívání mocenské síly k potlačování odpůrců ale v rozporu s hodnotami opravdu je. Jenže Babiš dělá to samé a často v horším provedení. Jen má k tomu v české společnosti o něco poddajnější materiál.
Je velmi málo dojemné, když Orbána peskuje předseda evropských liberálů Guy Verhofstadt, když zároveň kryje problémy Andreje Babiše, kterého sám přijal do liberální frakce v Evropském parlamentu. Těžko si už lze vymyslet komičtější parodii na liberála, než je náš autokratický premiér se svým sloganem, že řídí stát jako firmu.
Pamatujeme si ještě, jak by se chovala česká média před deseti lety, kdyby měl český premiér v EU podobný problém, jaký má dnes Babiš? Byla by to taková smršť zpráv a komentářů, že by padla vláda. Babiš a Zeman ale zastrašili česká média tak dokonale, že se neděje skoro nic.
Je zcela jasné, že se mnoho novnářů snaží chovat profesionálně a mnoho informací, jež jsou pro současnou politickou moc nepříjemné, stále ještě spatří světlo světa. Ale už jen v jakémsi příšeří a poněkud přidušeně. Tato země již není svobodná tak, jako byla 25 let po Listopadu 89. Většina lidí v této zemi dostává už jen omezené příděly politicky relevantních informací a jen aktivní menšina, která si umí potlačované informace najít, ví, jak věci jsou. Tato menšina je ovšem nadějí pro tuto zemi a její svobodu.
Nakonec si připomeňme slova českého europoslance Tomáše Zdechovského:
„Za čtyři roky mého působení v EP jsem nikoho tak často neprojednával na výboru jako Andreje Babiše. Není to česká vůle, že bychom o něm chtěli neustále mluvit. Nyní to bylo na základě návrhu ze strany Belgie, předtím od německé europoslankyně Grässleové. Když chce pan Babiš dělat politiku, tak se musí vyrovnat s tím, že bude pod drobnohledem.“
Babiš je tedy pod drobnohledem v Evropě. U nás doma se už postaral o to, aby se ten drobnohled omezil na minimum. A i to minimum je těžké bránit.