Výbor pro hospodářskou kontrolu Evropského parlamentu se zabýval udělením absolutoria k evropskému rozpočtu za rok 2017. A toto jednání bylo opět velmi nelichotivé pro Českou republiku. V závěrečné zprávě dále europoslanci nešetřili ostrou kritikou českého premiéra Babiše, který je ve vážném konfliktu zájmů už od svého vstupu do politiky. Zprávou výboru se bude nyní zabývat i celé plénum.
[ctete postid=“234726″ title=“Revue FORUM: Babišovy kauzy někdo zametá pod koberec. Premiérovy problémy záhadně mizí“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Screenshot-2019-02-10-19.31.07-385×230.png“ excerpt=“Právě vyšlo nové číslo časopisu Revue FORUM. K sehnání je v trafikách a nebo na “ permalink=“http://forum24.cz/revue-forum-babisovy-kauzy-nekdo-zameta-pod-koberec-premierovy-problemy-zahadne-mizi/“]234726[/ctete]
Ačkoliv jsou zemědělské dotace primárně určeny na podporu malých a středních zemědělských podniků, v případě ČR a Slovenska 70 % z vyčleněných financí skončilo u pouhých 7 % příjemců z řad největších koncernů, kteří je vzhledem ke své velikosti nutně nepotřebují. Příkladem tohoto koncernu je holding Agrofert českého premiéra Andreje Babiše.
„Ke zprávě o rozpočtu za rok 2017 bylo podáno celkem 276 pozměňovacích návrhů, 13 z nich se bohužel týká České republiky, předně konfliktu zájmů pana premiéra Babiše. Podali je hromadně kolegové napříč výborem, tedy z různých zemí a frakcí. Pochybení jsou totiž závažná a rozsáhlá,“ sdělil europoslanec Tomáš Zdechovský, který je jedním z koordinátorů výboru.
„Pro Českou republiku to bohužel znamená především další ostudu, protože není pravda, že by situace okolo pana premiéra v Bruselu nikoho nezajímala a veškerá jednání se mají dít jen kvůli jednání českých europoslanců. Jsou to naopak kolegové z Německa, Finska, Belgie, Irska a dalších zemí, kdo různé podněty dodávají nejvíce, a dbá se na to, aby se výtky ke konfliktu zájmů pana premiéra dostávaly do všech dokumentů a Komise byla pravidelně vyzývána k systematickému řešení situace,“ doplnil informace Zdechovský.