Od prvního dubna se od České pošty oddělí poskytovatel balíkových a logistických služeb neboli Balíkovna. Zaměstnance pošty rovněž čeká zvýšení mezd. Oznámili to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán na společné tiskové konferenci.
Balíkovna jako poskytovatel komerčních poštovních služeb by se měla od České pošty oddělit do samostatné společnosti od 1. dubna příštího roku. Nějakou dobu pak zůstane ve vlastnictví státu, aby se ukázalo, jak dokáže samostatně fungovat. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl generální ředitel Miroslav Štěpán.
Rozdělení České pošty na provozovatele poboček, který poskytuje služby objednané státem, a na poskytovatele balíkových a logistických služeb je jedním z kroků transformace společnosti. Štěpán dříve uvedl, že pošta zvažuje prodej Balíkovny soukromému subjektu, ve čtvrtek ale upřesnil, že bude potřeba určitá doba, aby se ukázalo, jak Balíkovna hospodaří a jaké bude případně potřebovat investice.
„Provoz komerčních a veřejných služeb v jednom státním podniku je neudržitelný, vyčlenění komerčních služeb do samostatné entity je nevyhnutelné,“ podotkl Štěpán.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) poptávka po klasických poštovních službách klesá a bude klesat ještě rychleji. Zadání tedy bylo využít infrastruktury a široké sítě, znalostí zaměstnanců, aby pošta nabízela takové veřejné služby, které bude stát potřebovat a občané je budou chtít využívat, podotkl.
Podle Štěpána bude mít samostatná Balíkovna formu akciové společnosti, která bude dceřinou firmou České pošty. Rozdělení bude v souladu se zákonem o státním podniku s případnými dílčími změnami, které ministerstvo vnitra navrhne během podzimu.
Státní podnik Česká pošta bude dál provozovat síť 2900 poboček a poskytovat základní poštovní služby na základě poštovní licence, kterou získal od Českého telekomunikačního úřadu na dalších pět let. Vedle toho bude pošta rozšiřovat nabídku služeb. Kromě již testovaného vyřizování agendy pro úřady práce by mělo jít například o servis pro zdravotní pojišťovny. Pobočky by také mohly nabízet příjem i výdej zásilek pro jiné komerční poskytovatele. Součástí transformace byla stabilizace hospodaření pošty. Jejím výsledkem je, že pošta nepotřebuje další prostředky od státu nad rámec 1,5 miliardy Kč, které jí v současnosti za objednané služby platí.
Zaměstnanci dostanou přidáno
Zaměstnanci České pošty rovněž dostanou od říjnové výplaty přidáno přibližně deset procent. Zvýšení mezd se dotkne zejména provozních zaměstnanců. Na tiskové konferenci to uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Růst platů od výplaty za září, kterou zaměstnanci dostanou v říjnu, umožnila podle něj stabilizace hospodaření podniku. Pošta zároveň od státu nebude požadovat další úhradu nad rámec nyní vyplácených 1,5 miliardy korun ročně.
Na růst platů pošta vynaloží 320 milionů korun. V současnosti pošťáci podle dřívejších informací České pošty berou průměrně asi 31 000 korun, což je o 12 000 korun méně, než byla průměrná mzda v ČR v loňském roce.
V březnu dostali zaměstnanci mimořádnou odměnu za úspěšné zavádění krizových opatření v minulém roce v průměrné výši 4500 Kč, což znamenalo celkové náklady 120 milionů korun. Pošta zaměstnává okolo 20 000 lidí. Naposledy podnik zvyšoval mzdy v průměru o pět procent v minulém roce.
Česká pošta letos očekává hospodaření na tzv. červené nule. Podle Štěpána bude mimo jiné záležet na prodeji nemovitostí, včetně hlavního sídla v Jindřišské ulici v Praze. Budovu se zatím nepodařilo prodat, ale pošta se o to dál pokouší prostřednictvím realitních zprostředkovatelů.
V současné době má pošta zhruba 20 000 zaměstnanců. V loňském roce snížila ztrátu o jednu miliardu na 756 milionů korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb jí meziročně vzrostly o 694 milionů korun, tedy zhruba o čtyři procenta, na 16,4 miliardy.