Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek zamířil na konferenci COP28 do Dubaje. Před odletem novinářům řekl, že jaderná energie je pro ČR důležitá a republika by do roku 2050 měla mít podíl jádra na výrobě elektřiny okolo 50 procent.
“Já jedu na COP28 s tím, ze Česká republika chce prosazovat racionální pozici, my si uvědomujeme nutnost snižování emisí, ale chceme to dělat tak, aby nesnižovaly naši konkurenceschopnost,“ řekl Petr Fiala s tím, že chce vyvážený výsledek konference.
Zmínil také, že chce posílit roli jádra v energetice. „Jaderná energie je pro ČR důležitá, my bychom do roku 2050 měli mít podíl jádra na výrobě elektřiny někde na 50 procentech,” konstatoval český premiér.
Společně s premiérem se summitu ve Spojených arabských emirátech zúčastní také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Česká republika bude podle něj na klimatické konferenci COP28 prosazovat stejné pozice jako Evropská unie, zejména to, aby velké světové ekonomiky včas předložily své aktualizované vnitrostátně stanovené příspěvky a dlouhodobé strategie pro zmírňování změny klimatu.
Konference byla oficiálně zahájena ve čtvrtek. Dvoutýdenní jednání téměř 200 zemí o dalším společném postupu proti změnám klimatu má konkrétně zahrnovat zejména odklon od fosilních paliv a obrysy fondu na odškodňování chudších zemí za dopady klimatických změn.
Letošnímu zasedání klimatické konference COP28 předsedá ministr průmyslu Spojených arabských emirátů a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Ten se stal terčem ostré kritiky ze strany ekologických aktivistů za svou dvojí roli.
„Není to první COP, který hostí země produkující fosilní paliva, a určitě nebude ani poslední. Každá země, i ta, která je velkým producentem ropy, má svou roli,“ řekl k tomu výkonný tajemník OSN pro změny klimatu Simon Stiell. „Je důležité, abychom uznali, že průmysl fosilních paliv musí být součástí řešení,“ dodal. Trvá však na tom, že tyto společnosti musí ukázat, že to s přechodem světa na bezuhlíkovou ekonomiku myslí vážně.
Svět aktuálně zažívá nejteplejší rok od počátku měření poté, co oteplování klimatu ve srovnání s lety 1850 až 1900 dosáhlo v uplynulých letech úrovně 1,2 stupně Celsia. Před osmi lety si světoví lídři na konferenci v Paříži stanovili cíl udržet oteplování „výrazně pod dvěma stupni“ oproti předindustriální éře, lidstvo ale zatím podle expertů nepřijalo opatření dostatečná na to, aby tuto ambici naplnilo. K tomu je zapotřebí razantní omezení emisí skleníkových plynů, které vytváří především spalování uhlí, ropy a plynu.
Jednou z hlavních otázek před COP28 bylo to, zda se země poprvé zavážou k postupnému ukončení využívání fosilních paliv, což prosazuje například Evropská unie. Konference by také mohla posunout přípravy fondu pro kompenzaci klimatických „ztrát a škod“ v chudších zemích, na jehož vytvoření se státy v principu shodly před rokem.
Jednání potrvají nejméně do 12. prosince. V pátek a v sobotu v Dubaji vystoupí desítky politických lídrů včetně českého premiéra Petra Fialy. Nepočítá se naopak s osobní účastí vrcholných představitelů dvou největších znečišťovatelů ovzduší, tedy amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga.