Krátce poté, co bylo oznámeno, že ve Vídni zemřel bývalý ministr zahraničí České republiky a kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg, začaly se na sociálních sítích objevovat vzkazy a připomínky jeho památky. A to jak doma, tak i ve světě. Od politiků i od obyčejných lidí.
„Zemřel Karel Schwarzenberg… Byl jedním z nejdůležitějších, nejinspirativnějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal. Ať odpočívá v pokoji a ať mu svítí Světlo věčné…“ oznámil jako jeden z prvních smrt Karla Schwarzenberga Miroslav Kalousek.
Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že mu bylo ctí zasedat spolu s Karlem Schwarzenbergem ve vládě. „Karel Schwarzenberg byl významnou osobností českého exilu a české politiky posledních desetiletí,“ napsal Petr Fiala na sociální síti X. Váží si toho, jak Schwarzenberg v době totality pomáhal českému disentu, a toho, že se po roce 1989 rozhodl nezištně sloužit Česku v řadě funkcí. „Před pár týdny jsem ho navštívil v nemocnici a slíbili jsme si, že se sejdeme brzy u něj doma. Mrzí mě, že tu dýmku už spolu nestihneme,“ uvedl Fiala.
„Odešel ve všech ohledech velký muž. Služba naší zemi pro něj byla nejen kontinuitou rodu, ale naprosto přirozeným posláním. Bylo mi velkou ctí znát ho osobně. Jeho noblesu, moudrost, laskavý humor a evropský přesah budu postrádat. Upřímnou soustrast rodině,“ vyjádřil své pocity prezident Petr Pavel.
Na bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na sociálních sítích vzpomínají také zahraniční velvyslanci v Česku či šéf Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle britského velvyslance Matta Fielda byl Schwarzenberg státníkem, kterého si váží celý svět. „Český státník a vůdce, kterého si váží celý svět. Člověk skutečně čestný a ušlechtilý,“ napsal Field.
„Smutná zpráva o úmrtí Karla Schwarzenberga. Bylo mi ctí se s ním na začátku tohoto roku setkat,“ uvedl americký velvyslanec Bijan Sabet. Domnívá se, že Schwarzenbergův odkaz v české politice i mimo ni nebude zapomenut.
„Odešel šlechtic, politik, humanista a výjimečný člověk. Karel Schwarzenberg se celý svůj život řídil rodovým heslem, které zní nic než právo. Byl tak i pro mě inspirativní osobností, která nikdy nepochybovala, kam naše země patří, a svou prací dělal vše pro to, aby z této cesty nikdy nesešla,“ uvedl ředitel BIS Michal Koudelka.
Lapidárně zhodnotila úlohu bývalého politika a ministra pěvkyně Dagmar Pecková: „Pane Kníže! Budete tu strašně chybět.“ A svůj status doplnila emotikonem černého srdíčka.
Schwarzenbergův život krátce připomněla instituce, k níž měl blízko, Paměť národa. „Zemřel Karel Schwarzenberg. Politik, kníže, obránce disidentů, kancléř prezidenta Havla, ministr zahraničí a mnoho dalšího. Pro nás především laskavý přítel, člen Kolegia Paměti národa, podporovatel a skvělý vypravěč. Jeho vzpomínky najdete v archivu Paměť národa na čtyřech nahrávkách, první z roku 2013, poslední z roku 2021. Na té poslední řekl: Za lidská práva a demokracii je třeba vždy bojovat. Budeme se snažit, Karle,“ vzkázala Paměť národa.
„Pro mě byl vždy symbolem návratu svobody, demokracie a dalších tradičních evropských hodnot do naší země. Velká čest jeho památce. Jeho osobnost, myšlenky a neuvěřitelný nadhled budou hodně chybět…“ zhodnotil svůj vztah ke Karlu Schwarzenbergovi europoslanec Jiří Pospíšil.
Předseda senátorského klubu STAN Jan Sobotka napsal, že jej smrt Karla Schwarzenberga velmi lidsky zasáhla, protože Karel Schwarzenberg byl symbolem toho, co se tady stalo po listopadu 1989. „Hodně toho udělal pro Českou republiku, pro přechod k demokracii, do struktur Evropské unie. Celé rodině upřímnou soustrast a hodně síly k překonání toho jediného, co v životě nemůžeme změnit,“ napsal Sobotka.
Bývalý politik TOP 09 a ministr Petr Gazdík připomněl, že Karel Schwarzenberg byl moudrý, laskavý, noblesní a vnímavý člověk a jeden z největších státníků a vizionářů, které v životě potkal. „Učil nás, že pomáhat se musí. Měl naplněný život. Ať odpočívá v pokoji,“ rozloučil se se svým bývalým předsedou Petr Gazdík.
Dana Drábová vyjádřila to, co si teď myslí spousta Čechů. „Kníže Karel Schwarzenberg bude Česku chybět. Takových osobností moc nemáme. Bude chybět i mně. Jeho nadhled, znalost života a umění si ho užívat byly vždy inspirující. Jsem vděčná, že jsem ho mohla potkávat. Měla jsem ho ráda,“ napsala Dana Drábová.
Na úmrtí bývalého ministra zareagovalo i zahraničí. Například členka rady asociace Bělorusů a Bělorusek žijících v zahraničí Kryscina Šyjanoková: „Pan Karel Schwarzenberg (stejně jako Václav Havel) měl upřímně rád Bělorusy a jako velký státník nikdy nebyl lhostejný k vývoji v jejich zemi svírané diktaturou. Došlo k obrovské ztrátě nejen pro Česko, ale i pro svobodné Bělorusko. Requiescat in pace, Vaše Jasnosti.“
Podobně se vyjádřil i irský žurnalista Ian Willoughby, který připomněl, že Karel Schwarzenberg byl šlechtic, který podporoval za komunismu české disidenty z exilu v Rakousku a po sametové revoluci se stal šéfem kanceláře Václava Havla.