Česko využívá stále více ruské ropy. V první polovině letošního roku činil podíl ropy dovezené prostřednictvím ruského ropovodu Družba kolem 65 procent. V loňském roce byl okolo 56 procent a v předchozích letech ještě nižší. Uvedla to mluvčí státní společnosti Mero Barbora Putzová.
Podíl ruské ropy je tak v Česku nejvyšší minimálně od roku 2012. V EU přitom od loňska platí zákaz dovozu ropy z Ruska, Česko má však při využití ropovodu Družba výjimku. Společnost Mero je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba a ropovodu IKL, je jediným přepravcem ropy do České republiky.
Česká republika využívá ropu ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je ropovod Družba, kterým do země teče ropa z Ruska. Další část dodávek ropy zajišťuje ropovod IKL z Německa, který navazuje na ropovod TAL z Itálie. Za celý rok 2022 těmito ropovody přiteklo do rafinerií v Česku 7,4 milionu tun ropy, meziročně asi o sedm procent více. Dovoz ropy ropovodem Družba stoupá i přes protiruské sankce zaváděné kvůli invazi na Ukrajinu.
O víkendu proti tomu před budovou ministerstva průmyslu a obchodu protestovalo asi třicet lidí z iniciativy NE ruské ropě. Požadovali, aby vláda motivovala společnost Orlen Unipetrol ke snížení dodávek ropy z Ruska.
„Je nutné, abychom mysleli na naši bezpečnost a solidaritu s napadenou Ukrajinou i v případě dovozu ropy. Velmi si vážíme vládních kroků ohledně úplné náhrady ruského plynu. Vítáme také kroky k nahrazení ruské ropy, ale rok 2025, kdy se tak má stát, je ještě daleko. Ruská válka proti Ukrajině se rozhoduje právě v těchto měsících a silně ovlivní také naši budoucnost a bezpečnost. Spěchat bychom měli zvláště kvůli nejistotě ohledně prezidentských voleb v USA v příštím roce,“ uvedla iniciativa ve svém prohlášení.
Zástupci iniciativy NE ruské ropě uvedli, že v průběhu roku 2023 se do Česka dovezla ropa za 25 miliard korun, z toho sedm miliard korun označili za zbytečné platby do ruského rozpočtu. K výpočtu používají data z databáze STAZO o dovozu ropy z Ruska a údaj o minimálním odběru ruské ropy z kontraktu z roku 2013. Orlen Unipetrol má na zpracování ruské ropy výjimku do konce roku 2023, zpracovává ji v rafinerii v Litvínově.
„Počítadlo těchto zbytečných nákupů budeme nadále zveřejňovat každý měsíc. Jsou to obrovské peníze, za které Rusko jeden rok může platit například třetinu soukromé armády typu Wagner,“ řekl Michal Majzner z iniciativy NE ruské ropě.
Potřeby České republiky mají od roku 2025 pokrýt dodávky ropy z Itálie. Státní společnost Mero v červenci zahájila projekční práce na rozšíření kapacity TAL, zatím vybrala některé dodavatele a technologie. Projekt za 1,6 miliardy korun má od roku 2025 zajistit navýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země bude tak možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok.