V Evropském parlamentu mimořádně zasedal Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, kam dorazil i eurokomisař Johannes Hahn. Na jednání odmítl tvrzení českého premiéra o tom, že na auditory Evropské komise byl vyvíjen jakýkoli nátlak. Jasno už je ale podle europoslance Tomáše Zdechovského o tom, že na lednovém plenárním zasedání se bude projednávat bod „střet zájmů Andreje Babiše“ a bude přijato dokonce i usnesení. Ten to potvrdil deníku FORUM 24.
Konkrétní informace o tom, co řešili europoslanci s Hahnem ohledně auditu, nelze zveřejnit kvůli tomu, že je oficiálně tajný až do skončení celého řízení. Nyní má česká strana čas na odpověď, po níž přijde na řadu tzv. dohadovací řízení, v němž se bude jednat o tom, kolik peněz bude Česká republika Evropské unii vracet.
„Obecně mohu říci, že Evropská komise konstatovala, že audit je zpracovaný těmi nejlepšími odborníky. Evropská komise proto nesouhlasí s kritikou ze strany pana premiéra,“ uvedl Zdechovský s odkazem na to, že Babiš několikrát například tvrdil, že auditoři jsou ovlivněni senátorem Lukášem Wagenknechtem. „To byl takový leitmotiv toho jednání,“ doplnil Zdechovský.
Europoslanec poukázal také na jednu evidentní absurditu – čeští úředníci z ministerstev podřízených Babišovi odpovídají Evropské komisi a premiéra brání. „Kdyby byl ve střetu zájmů Zdechovský, také by ministerstva psala stostránkové dopisy?“ ptá se.
Jednání, usnesení i mise
Problém střetu zájmů přijde na řadu na plénu již v úterý 17. prosince, tam bude ale zařazen obecnější bod, který se týká i dalších členských států, ač tím největším problémem je momentálně právě Babiš. „Zjistili jsme, že v některých státech z dotací profituje oligarchická struktura, která se pak nadále rozrůstá,“ vysvětluje Zdechovský.
Zásadním sdělením ale je, že hned na příštím plenárním zasedání v lednu 2020 se bude projednávat bod týkající se střetu zájmů přímo Andreje Babiše. „Otevřeně se tu o tom mluví a na potřebnosti zařazení tohoto bodu se shodují skoro všechny frakce,“ potvrdil deníku FORUM 24 Zdechovský s tím, že je jisté, že dojde i k hlasování o usnesení. To se stalo již na konci roku 2018, kdy se většina europoslanců shodla na tom, že Babiš je ve střetu zájmů – a právě to odstartovalo práci auditorů Evropské komise.
Kromě tohoto problému řešili europoslanci s komisařem Hahnem také další kroky a přesné termíny týkající se dalšího postupu. Sem patří i fakt, že s největší pravděpodobností zamíří do České republiky v únoru 2020 mise europoslanců. „Ti by měli mluvit s poslanci, senátory nebo i s nejvyšším státním zástupcem. Cílem je co nejefektivnější postup proti podvodům v oblasti evropských dotací,“ upřesnil Zdechovský.