Tisíce dobrovolníků ze třinácti zemí, mezi nimi i Češi, pomáhají s výrobou a dodávkami plastových komponentů pro potřeby ukrajinské armády. Takzvaná Druk Armia neboli Armáda 3D tiskařů se organizuje ve společných skupinách na sociálních sítích, zprostředkovává si zakázky od konkrétních bojových jednotek, dělí se o zkušenosti a vzájemně se podporuje.
Je mezi nimi také pan Ivan, který se k projektu připojil před několika měsíci. „Já se snažím pomáhat Ukrajině různými formami. O tomhle projektu jsem se dozvěděl od jiného dobrovolníka. Dává mi smysl zejména pro Českou republiku, kde je hodně tiskařů, ověřil jsem si to ale i z druhé strany. Znám paní, jejíž syn slouží u Charkova, tak vím, že ty dodávky se dostávají do správných rukou, do rukou vojáků konkrétních brigád. Tiskneme třeba různé nástavce, obaly na léky a tak podobně,“ popisuje. Jak tiskaři říkají, vojáci díky nim získávají komponenty, které by si jinak museli draze objednávat od komerčních společností.
Ivan vysvětluje, že jako zaměstnaný otec hledal různé cesty pro pomoc, ale tahle mu přišla schůdná a přínosná. „Zároveň máme přímou osobní zkušenost konkrétní pomoci,“ dodává. Systém funguje tak, že konkrétní bojové jednotky na základě svých potřeb pošlou dobrovolníkům poptávky na vytištění potřebných komponentů, a to včetně potřebných souborů a specifikace. Dobrovolníci si rozdělí úkoly podle svých časových a technických možností. Vytisknou potřebné díly a odevzdávají je na sběrná místa, odkud po kontrole kvality míří přímo na frontu.
„Stránky naší organizace jsou nyní již také v češtině a díky tomu lze snadno získat potřebné informace, pokud by se někdo k nám chtěl přidat,“ líčí Ivan. Jak konstatuje, každý začátečník zpočátku získává zkušenosti, nicméně může se opřít o podporu a konzultace svých kolegů, kteří mu usnadní cestu k dosažení požadované kvality.
„Já jsem si našel použitou tiskárnu, české značky, protože má dobrou technickou podporu, ale vím, že se tiskne i na čínských. Trochu jsem bojoval s nastavením, bylo potřeba vychytat drobné technikálie jako kalibraci a podobně. Kolegové mi poradili s materiálem, aby moje výrobky byly dostatečně kvalitní,“ říká Ivan.
„V rámci mezinárodní sekce tiskneme pouze nezbraňové prostředky, tedy nikoliv zbraňové komponenty, ale krabičky na léky, koncovky, držáky a tak podobně. Vytištěné součástky pak předáváme zástupci, který je hromadně posílá na Ukrajinu,“ dodává.
Ivan říká, že čeští i původem zahraniční 3D tiskaři vytvořili u nás malou komunitu spojenou stejným cílem. „Je to společenství, píšeme si mezi sebou, pomáháme si, na jednu stranu jsme trochu omezení, protože nemůžeme tisknout vše, co by bylo potřeba, ale zároveň nečelíme takovým těžkostem jako Ukrajinci, kteří musí například řešit časté výpadky proudu, a tak podobně,“ vysvětluje.
Domnívá se, že Češi by se do aktivit „tiskařské armády“ mohli zapojit i více vzhledem k tomu, že již od časů koronaviru existují dobrovolníci s vybavením a zkušenostmi, které by nyní mohly výrazně pomoci.
Začátečníkům rádi pomůžeme
Deník FORUM 24 také kontaktoval pana Jaroslava Gerenoka, který pomáhá koordinovat úsilí českých dobrovolníků v Brně. Specializuje se na logistiku a management české skupiny.
„V České republice máme tzv. hub v Brně. Sem se posílají všechny výrobky od českých tiskařů, které já pak kontroluji (kvalitu a počet) a jednou měsíčně posílám na Ukrajinu. Máme tam centrálu, kde se všechno roztřídí k odeslání ‚zákazníkům‘ do určitých vojenských jednotek.“
Na otázku, jak se k iniciativě můžou připojit další lidé, říká, že je cesta je snadná.„Začínající tiskaři se klidně mohou obrátit na web DrukArmy, zaregistrovat se a začít zakázkami pro nováčky. Pak jim bude přidělen kurátor, který už tiskařům posílá komplikovanější zakázky,“ líčí Gerenok s tím, že na sociální síti Facebook existuje i skupina sdružující české tiskaře.
Jak říká, největší výzvy pro jejich skupinu aktuálně tvoří doprava vyrobených komponentů na Ukrajinu. „Největší komplikace je logistika a cena dopravy. Snažíme se domluvit s dopravci, abychom mohli posílat naše výrobky levněji, protože to vše zatím posíláme na vlastní náklady,“ dodává.