Češka v řadách Alternativy pro Německo, která v minulosti poskytovala informace z prostředí německých mešit kontrarozvědce v Bavorsku, působí i v české armádě. Ministerstvo obrany případ prověřuje, spolupráci s cizí tajnou službou totiž obecně považuje za překážku pro členství v aktivních zálohách. Problém můžou představovat i extremistické tendence v samotné AfD.
Na případ české rodačky, která v minulosti poskytovala informace z prostředí německých mešit bavorské kontrarozvědce, už dříve upozornila i česká média. Větší ohlas – a to i v německé politice – však vzbudil až nedávný text německého týdeníku Der Spiegel.
Ten mimo jiné napsal, že Češka „Anna Nováková“ (jde o smyšlené jméno, redakce HlídacíPes.org její totožnost zná, avšak vzhledem k citlivosti tématu ho nezveřejňuje) během placené spolupráce s kontrarozvědkou používala krycí jméno Maja a že se měla vydávat za konvertitku k islámu a v mešitách nosit nikáb.
Tajná služba píše soudu
Po několika letech nyní Nováková podle Spiegelu působí v řadách německé parlamentní strany AfD. Ta je známá svými protiimigračními a protiislámskými postoji a také blízkostí značné části strany ke krajní pravici. Kvůli tomu má stranu i její mládežnickou organizaci Junge Alternative dlouhodobě v hledáčku celostátní německá kontrarozvědka.
Češka podle Spiegelu nejprve pracovala v týmu poslance AfD Marca Bernharda, poté dalšího českého rodáka, poslance AfD Petra Bystroně, a dnes je podle časopisu spolupracovnicí jednoho z přívrženců radikální stranické frakce „Křídlo“ a aktivní členkou jedné regionální buňky mládežníků AfD.
Sama Nováková se u soudu v Česku domáhá zákazu publikování takových tvrzení. S návrhem na předběžné soudní opatření však v červenci neuspěla, píše německý týdeník s tím, že rozhodnutí zatím není pravomocné.
Jedním z důkazů o působení Češky v bavorské kontrarozvědce má být podle Spiegelu dokument, kde tajná služba varuje před dekonspirací dotyčné informátorky, protože by ji to mohlo ohrozit na životě. Tato listina se objevila mezi důkazními materiály u soudu.
Armáda: Je to problém
Spiegel dále píše, že Nováková byla v minulosti také v kontaktu s hnutím Islám v České republice nechceme Martina Konvičky. Právě teď kvůli tomu chtějí kauzu od bavorské zemské vlády vysvětlit tamní opoziční strany.
Šéf poslanců bavorské strany Zelených Ludwig Hartmann doslova řekl, že se bavorská kontrarozvědka stala touto aférou „terčem posměchu v celé zemi“.
„Jakou hodnotu mají informace od informátorky, kterou sžírá nenávist k islámu, která fantazíruje o násilí a má jednoznačně extremistické kořeny?“ citoval Spiegel Hartmanna s odkazem na to, že Češka dříve na svých sociálních sítích sdílela záběry, kde střílí ze zbraně, včetně hashtagů jako #glockporn, #armygirlsdoitbetter nebo #aktivnizaloha.
Poslední hashtag odkazuje na fakt, že před několika lety absolvovala výcvik aktivních záloh Armády České republiky (viz foto). HlídacíPes.org proto oslovil resort obrany s dotazem, zda je spolupráce se zahraniční tajnou službou obecně překážkou pro členství v aktivních zálohách. A dále, zda je překážkou pro členství v zálohách otevřené politické angažmá dotyčné osoby, otevřené antiislámské postoje či projevy sympatií k extremismu.
„Na všechny Vaše tři otázky je jednoznačná odpověď ano,“ říká mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Připomíná s odvoláním na zákon o vojácích z povolání, že uchazeči o zařazení do služebního poměru v armádě stvrzují, že nejsou členy politické strany nebo hnutí či odborové organizace a že nepodporují, nepropagují nebo nesympatizují s hnutím, které hlásá národnostní, náboženskou nebo rasovou nenávist.
„Při zjištění porušení výše uvedené podmínky lze u vojáků v záloze přistoupit k vyřazení z aktivní zálohy,“ dodává Pejšek.
Vyšlo na webu Hlídacípes.org