Nejnovější reportáže publicistického pořadu „168 hodin“ nebývale rozhodily bývalého jihočeského hejtmana Zimolu. A vybičovaly ho k neuvěřitelným výkonům. Jeden krátký status, a perla za perlou.

„…dojemná reportáž o hladovějících dětech a zvratky na Nohavicu,“ dal se slyšet na svém facebookovém profilu.

Z první zmíněné reportáže – o školních obědech zdarma pro děti z chudých rodin – vyplynulo, že mezi čtyřmi kraji, které se do programu odmítly zapojit, figuruje i kraj Jihočeský, kde byl donedávna hejtmanem. Proto se ho zřejmě tak dotkla. Na program přispívá Evropská unie částkou 400 milionů korun, ale v některých krajích o to ani tak nestojí, protože je to prý moc pracné a je s tím spousta papírování. Jistě, mnohem snazší je tíživou situaci sociálně slabých rodin hloupě shazovat a trapně o tom vtipkovat na facebooku.

Leč u toho se „přítel“ Zimola nezastavil. Jel dál

Všem objasnil, že reportáž o tom, kterak bývalý udavač StB přijal medaili z ruky bývalého agenta sovětské KGB, jsou zvratky. Co kdybychom to nepoznali a nedejbože si třeba mysleli, že je to obyčejná kritická reportáž, jaká má v médiích své oprávněné místo.

A pak to rozbalil do velkolepého finále.

„Proč nemáme možnost neplatit koncesionářské poplatky těm, kteří si vytvářejí právo na svou vlastní pravdu a zřejmě v žoldu silných finančních skupin likvidují ty, kdo mají jiný názor?“ rozohnil se.

Dokonalé! Zde se panu exhejtmanovi povedly hned tři perly v jediné větě.

Nejprve se zavděčil spoustě prostších spoluobčanů hlásících se k „Vysoké škole života“, kteří hlasitě volají po zestátnění „prolhané a zkorumpované České televize“. Protože přece kdo jiný než vládní moc, zejména naší současné vlády, by byl zárukou poctivosti, vyváženosti a pravdivosti? I když víc než o tohle jde této části občanstva možná o peníze. Platit něco přes stovku? Zešíleli jste, když teď podraží pivo?

Víra v to, že veřejnoprávní televize občanům (i když oni sami říkají spíš národu či lidu) úmyslně tají jakési závažné až děsivé „pravdy“, je pevná jako skála a nevykořenitelná. Jde samozřejmě o „pravdy“, jaké odhalují Aeronet, Sputnik, Protiproud, Tomio Okamura, Klaus mladší, čerstvě prezidentem vyznamenaná Jana Lorencová a množství bizarních „vlasteneckých“ postaviček. A nyní tedy i Jiří Zimola.

Žold silných finančních skupin je pak perlou nejzářivější. S vírou ve zlovolně utajované pravdy, známé pouze vyvoleným, je totiž neoddělitelně spjato právě tak železobetonové přesvědčení, že za toto vlastizrádné (jak říkají) počínání České televizi někdo platí.

V identitě plátce se neshodnou. Jedni jsou si jistí, že jsou to ilumináti (Karel Gott říkal že ovládají skoro všechno, tak to musí být pravda), Bilderberg, zednáři nebo všemocný zloduch Bakala. Jiní jsou zase nezvratně přesvědčení, že ČT financuje a řídí malá opoziční strana se šesti poslanci. V jednom ale mají jasno všichni: Nějací bídní zlotřilci, celosvětoví či lokální, to zkrátka ovládají a platí a tečka. Víc jim Zimola do noty zahrát nemohl. Na takový výplod by mohl být hrdý i Okamura.

Jakýsi Doudy už se pak na facebookovém profilu „přítele“ Zimoly opájí vidinou povstání „národa“ proti České televizi a – jak jinak – spolu s dalšími touží po zabavování majetku. Bývá jen otázkou času, kdy pak do debat přijdou ti, kteří si přejí přímo vystřílení či rozvěšení redaktorů na kandelábry.

Zábavným (i když ten úsměv poněkud hořkne) aspektem celého toho Zimolova výkřiku je pak to, že o tajemných vlivných finančních skupinách blábolí zrovna politik z vládní strany. Čili strany, která ve vládě ostudně podřízena slouží Babišovi. Ano, právě tomu Babišovi, jehož vliv – tentokrát zcela zřejmý a netajemný – můžeme vidět všude. Miliardář, jehož majetek raketově roste (od vstupu do politiky narostl zhruba o 100 %) a (ne)majitel obřího holdingu, který je současně českým premiérem, ovládá značnou část médií i obchodů se státem. To, že sám v tom žádný střet zájmů nevidí a své majetky podle želbohu bezzubého zákona uložil do svěřenských fondů, na skutečnosti nic nemění.

Otázkou ale zůstává, koho konkrétně ČT pro nějaký – jaký? – jiný názor už zlikvidovala. A samozřejmě kdo jsou oni tajemní vlivní arcilotři. K tomu by se pan Zimola asi měl vyjádřit bez mlhavého blábolení. Jinak to dost připomíná nehezké pomluvy. A vyvolává podezření, že někdo spíš zlikvidoval Jiřímu Zimolovi rozum.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner