Kauzy Jaromíra Soukupa minulou středu nabídly kritický pohled majitele TV Barrandov na hospodaření České televize. Jak se ovšem ukázalo, ne všechno, co „moderátor“ uvedl ve svém pořadu, je pravda. Veřejnoprávní televize nyní vydala desetistránkové vyjádření, v němž vyvrací Soukupovy výmysly.
V pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa zazněla částka 135 korun za televizní poplatek celkem šestnáctkrát, částka 7 miliard korun v souvislosti s ročním rozpočtem ČT pak jednadvacetkrát. Vedle toho pak také celkem devatenáct zavádějících a manipulativních tvrzení a osmnáct nepravdivých výroků, uvádí dokument veřejnoprávní televize, v němž jsou tyto Soukupovy výmysly uvedeny na pravou míru.
Jaromír Soukup se ve svých Kauzách pustil do České televize a hodlá v tom pokračovat i v dalších dílech tohoto pořadu. Veřejnoprávní médium v průběhy středečního vysílání reagovala na některá tvrzení majitele TV Barrandov online na svém twitterovém účtu, nyní se však rozhodla pro obsáhlejší vyjádření. V něm se zaměřila na nejvíce zavádějící, nebo přímo klamavé výroky Jaromíra Soukupa.
[ctete postid=“185456″ title=“Jaromír Soukup chtěl špinit ČT, ta mu však jeho lži online vyvracela na Twitteru“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/03/kauzy-soukup-385×230.png“ excerpt=“Kolem středečního dílu Kauz Jaromíra Soukupa bylo na TV Barrandov a na jejích “ permalink=“http://forum24.cz/jaromir-soukup-chtel-spinit-ct-ta-mu-online-vyvracela-jeho-lzi-na-twitteru/“]185456[/ctete]
Soukup se například rád ohání tím, že veřejnoprávní televize nepodléhá vůbec žádné kontrole a může tak nakládat s penězi podle své libosti. To ovšem není pravda. Hospodaření ČT podléhá třístupňové kontrole. Konkrétně Rada ČT zvolená poslaneckou sněmovnou schvaluje rozpočet, půlroční a roční zprávy o hospodaření a Výroční zprávu o hospodaření. Rada ČT má Dozorčí komisi, specializovaný odborný orgán ve věcech kontroly hospodaření, jejíž členové mohou nahlížet do všech účetních dokladů a dalších písemností. Výroční zpráva o hospodaření je schvalována Poslaneckou sněmovou. Každý rok provádí nezávislý auditor kontrolu hospodaření, účetní závěrky a Výroční zprávy ČT.
Majitel TV Barrandov také rád kritizuje koncesionářské poplatky a divákům podsouvá, že je musí platit každý, aniž by si mohl vybrat. Pravda je však taková, že pokud nevlastníte televizní přijímač, koncesionářské poplatky se vás v žádném případě netýkají.
Mezi Soukupovy argumenty, kterými chce dokázat, jak špatně Česká televize hospodaří, je i tvrzení o přeplácení externích spolupracovníků, kteří podle jeho informací dostávají až dvojnásobné peníze, než nabízí komerční televize. „Manipulativní tvrzení bez jakýchkoliv důkazů. Jsme přesvědčeni, že je to naopak. Velmi často se setkáváme s vysokými honorářovými nároky tvůrců a výkonných umělců, kteří se odkazují na vyšší sazby v komerčních televizích,“ kontruje veřejnoprávní televize.
Soukup také tvrdil, že oněch sedm miliard, které má Česká televize ročně prohospodařit, by stačilo na plošné zvýšení důchodů o čtyři tisíce korun. Skutečné počty ovšem ukazují, že by šlo o tři tisíce. Dále chválil bývalého ředitele ČT Jiřího Janečka, který měl ušetřit 5,5 miliardy, které přenechal svému nástupci. Veřejnoprávní televize ovšem s odkazem na Výroční zprávu o hospodaření za rok 2011 uvádí, že tato částka byla 3,68 miliardy.
Majitel a ředitel TV Barrandov také vyprávěl, že Česká televize nijak neinvestuje. To však neodpovídá skutečnosti. ČT totiž za posledních pět let investovala 2,6 miliardy, například do stavby nového studia v Brně.
Další manipulativní tvrzení Jaromíra Soukupa se týkaly také oblasti sportu, kde si zjevně majitel komerční televize vymýšlel hned v několika případech. Všechny tyto lži se však veřejnoprávní televize rozhodla rozporovat a bránit se tak tlaku, který několik posledních měsíců graduje a jeho hlavními strůjci jsou vedle Soukupa především prezident Miloš Zeman a šéf SPD Tomio Okamura.
Podívejte se na některé Soukupovy teze a zároveň na reakci České televize.