Celkem pozdě, ale přece. To je přiměřená reakce na oznámení českého premiéra Andreje Babiše, že vláda umožní všem občanům dobrovolné testování na covid-19 pomocí antigenních testů za úhradu pojišťovnou. Místo toho jsme si od některých publicistů vyslechli, jak je třeba premiéra za tento návrh pochválit. Zpravodajské relace v televizních stanicích i v rozhlase nechaly premiéra prezentovat jeho návrh tak, jako by ho náhle osvítil paprsek geniality. Česká vláda má ve skutečnosti v boji s epidemií nemoci covid stále zpoždění za sousedními státy a stačí k tomu jeden pohled do statistik i zpravodajství. Ohlášená akce je přirozeně krok správným směrem, ale k překonání krize zatím nestačí.
Babiš prý přišel s nápadem na dobrovolné testování zdarma po debatě se stomatologem Radkem Mounajjedem, který stojí v čele iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Doktor Mounajjed vysvětlil svoji snahu prosadit co nejširší testování v úterním vysílání ČRo a uvedl, že až do rozhovoru s premiérem narážela jeho iniciativa na rozšířenou skepsi a zdrženlivost úředníků. Je hezké, že ho premiér nyní vyslyšel, ale upřímně řečeno, zásadní smysl testování pochopily západní státy a prosazovala Světová zdravotnická organizace již na jaře. Česká republika velmi dlouho v tomto zásadním přístupu k boji s epidemií zaostávala, stejně jako v trasování či v zajištění ochranných pomůcek. Teprve v posledních měsících se počet testů na covid v Česku výrazně přiblížil Německu či Rakousku.
Výsledek antigenního testu, který Babiš navrhuje, je levný a jeho výsledek je známý po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je ale méně spolehlivé než běžné testování takzvanými PCR testy. Proto u tohoto typu testování odborníci váhali. V Česku pro antigenní testy platí návody na použití od 11. listopadu, kdy je zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Firmy, které antigenní testy dodávají, přitom prohlašují, že se jejich výsledky díky dalšímu vývoji stále zpřesňují a část odborníků doporučuje tento typ testů opakovat, aby se vyloučila chyba.
Plošné testování provádí již Slovensko a ohlásilo ho Rakousko. V Německu oznámila strategii testování pomocí použití antigenních testů podle agentury AP kancléřka Angela Merkelová již na počátku listopadu. Německo pak zavedlo rychlé antigenní testy u klientů sociálních zařízení, zejména v domech s pečovatelskou službou. U nás se podobná akce rozběhla v polovině listopadu.
Jeden antigenní test je v Německu již běžně k dostání za 5 až 8 eur. V Česku stojí stejný test od 375 korun do šesti set. Pro poslední dva měsíce roku nakoupilo Německo na 20 milionů antigenních testů. Bavorsko zavedlo testování na covid zdarma již v září.
Hlavním tématem je ale nyní pro Němce, stejně jako pro jiné západní národy, příprava na očkování některou z nově vyvinutých vakcín. U našich německých sousedů se již organizují očkovací centra a očekává se, že celý masový proces, který má zastavit epidemii, začne ještě před Vánocemi. Zároveň se také rozbíhá kampaň, jejímž cílem je obhájit metodu očkování před obavami rozšířenými mezi lidmi.
Předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyenová a německá kancléřka Merkelová uvedly podle Deutsche Welle 20. listopadu po společné videokonferenci, že vakcíny od společností Biontech / Pfizer a Moderna mohou podle Evropské lékové agentury získat podmíněné schválení prodeje ve druhé polovině prosince.
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) 23. listopadu prohlásil, že první dávky vakcín proti koronaviru budou k dispozici do konce letošního roku a Německo nakoupí více než 300 milionů vakcín. Podle serveru Tagesschau bude německé obyvatelstvo proočkováno během necelého příštího roku. Německá společnost je už ale také z koronakrize unavená, jelikož i tam se v posledních týdnech počty nakažených i obětí zvýšily. Stále jsou ale zhruba třetinové oproti Česku v přepočtu na jeden milion obyvatel.
I tak jsou ale německé plány na další boj s virem pro Čechy zatím tak trochu hudbou budoucnosti, ačkoli Česko má díky dohodě států Evropské unie již objednanou vakcínu od tří výrobců pro 5,5 milionu obyvatel. Na pondělní tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO). Konkrétní přípravy na zahájení očkování jsou ovšem ještě stále předmětem diskuse vládních úředníků. Česko je na tom hůře než Německo, ale na očkování zatím připraveno není.
Z hlediska zájmu veřejnosti není důležité vládu v této krizi chválit. Není moc za co. Je třeba spíše požadovat efektivnější akce, abychom měli naději, že se během příštího roku z této pasti osvobodíme. Když někdo začne chválit Andreje Babiše za boj s epidemií, tak je třeba připomenout, že po jeho chvástání o našem premiantství máme jednu z nejhorších statistik v Evropě. Zatímco v Německu na jeden milion obyvatel zemřelo v souvislosti s koronavirem 178 lidí, tak v případě České republiky je to 700 mrtvých. To je to naše „best in covid“.