Velvyslanectví Spojených států velmi ostře kritizovalo rozhodnutí české vlády, která odmítla vydat do USA Libanonce Alího Fajáda a Chálida Marabího. Pro takový verdikt neexistuje podle americké strany žádné ospravedlnění.
Plný text tiskové zprávy, kterou vydalo velvyslanectví Spojených států v Praze v reakci na rozhodnutí ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (hnutí ANO) nevydat oba Libanonce do USA:
„Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího. Tito muži čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci. Pražský vrchní soud se jejich případem zabýval a souhlasil s tím, že můžou být vydáni do Spojených států. Neexistuje žádné ospravedlnění toho, že tyto nebezpečné osoby byly propuštěny. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě.“
[ctete]45496[/ctete]
Ministr Pelikán tvrdí, že se rozhodl nevydat Fajáda do Spojených států na základě povahy skutku, důkazů i zpravodajských informací, které prý nemůže zveřejnit. Na mimořádné tiskové konferenci odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda z české vazby souvisí s propuštěním pěti Čechů zadržovaných od léta v Libanonu.
„Dnes jsem rozhodl, že nevyhovíme žádosti Spojených států o vydání pana Fajáda a pana Marabího. Zákon předpokládá, že toto mé rozhodnutí v takovéto věci je rozhodnutím politickým a mezinárodně-politickým,“ prohlásil Pelikán. V USA hrozí oběma mužům až doživotí.
„Rozhodoval jsem se na základě celé řady věcí od zvážení povahy skutku a důkazů, až po určité informace zpravodajského rázu, které bohužel nemohu specifikovat,“ tvrdí ministr. Mezi takové informace podle něj patří i to, zda měl na jeho rozhodnutí podíl fakt, že v Libanonu byla unesena pětice Čechů.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky postupoval ministr Pelikán v případu Alího Fajáda v souladu s českými zákony. „Naši partneři by to měli respektovat,“ napsal Sobotka v reakci na kritiku USA.
[ctete]45626[/ctete]
Ministr Pelikán prý o svém rozhodnutí krátce před tiskovou konferencí hovořil s americkým velvyslancem. „Situaci jsme si vysvětlovali,“ podotkl stručně. Zároveň vyvrátil spekulace, že USA měly vydání Fajáda slíbeno za to, že loni vydaly k trestnímu stíhání do ČR prvního Američana v historii: Kevina Dahlgrena, který je obviněn ze čtyřnásobné vraždy příbuzných v Brně-Ivanovicích.
Podle libanonského deníku An-Nahár pětice Čechů propuštěná po půlročním pohřešování v Libanonu nebyla unesena. Češi prý pobývali v Libanonu jako hosté na utajovaném místě a libanonské bezpečnostní zdroje o nich věděly. Cílem tohoto teatrálního spiknutí bylo vytvořit tlak na české úřady a přinutit je tím k propuštění agenta Hizballáhu Fajáda zadrženého v ČR v rámci zatýkání, jehož cílem byli členové Hizballáhu působící v Evropě, napsal list.
Rozhodnutí o nevydání do USA se týká nejen Libanonce s ukrajinským pasem Fajáda, ale i Chálida Marabího z Pobřeží slonoviny, který má rovněž libanonské občanství. Muži chtěli podle Spojených států prodat kokain a zbraně americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.
Pelikánovo rozhodnutí se netýká třetího údajného pachatele, Faouziho Jabera z Pobřeží slonoviny. „Situace každého z těch tří lidí je poněkud odlišná, pokud jde o ten případ,“ zdůvodnil ministr, proč nezamítl vydání všech tří obviněných. Extradicí Jabera se teprve bude zabývat.
Na Jabera a Marabího, kteří se podle vlastních slov znají téměř 30 let, nasadily Spojené státy agenty v roce 2012. Jaber se před českými soudy prezentoval jako exporadce prezidenta Pobřeží slonoviny, dříve prý měl diplomatický pas. Fajád, manažer z ukrajinské zbrojařské firmy, argumentoval i tím, že pracuje pro libanonskou armádní zpravodajskou službu. Vypověděl, že ho právě Jaber kontaktoval telefonicky a představil se jako prezidentský poradce. Poté prý za ním přijel do Kyjeva a řekl mu, že má vazby na podnikatele, kteří nakupují zbrojní systémy pro několik států. Kam má dodávka směřovat, údajně nekonkretizoval, a Fajád podle svého tvrzení později z jednání vycouval. S muži nicméně absolvoval schůzky – tu poslední v pražském hotelu, kde trojici v dubnu 2014 zadržela policie. Od té doby byli Fajád, Marabí i Jaber v české vazbě.