V úterý podvečer ohlušila celý Bejrút mohutná exploze. V tamním přístavu vybuchlo 2 750 tun dusičnanu amonného. 145 lidí následkem této tragédie zemřelo, pět tisíc lidí je zraněných a zhruba 300 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou. Přímo v Bejrútu momentálně vypomáhá koordinátorka pomoci Člověka v tísni Lenka Filípková, která nám popsala, jaká je na místě momentální atmosféra. Organizace také spustila sbírku SOS Libanon, jejíž výtěžek půjde právě na pomoc v zasažené oblasti.
Jaký je z vašeho pohledu momentálně stav v Bejrútu?
Stále probíhají záchranné práce v nejvíce zasažených oblastech, pohřešuje se více než 60 lidí. Mnoho lidí je velmi těžce zraněných, takže počet obětí bude bohužel dále narůstat. Probíhá distribuce vody a potravin těm nejohroženějším, odklízí se trosky. Na některé práce bude nutná těžká technika. I v případech, kdy si lidé mohou dovolit opravy svých domovů ze svých úspor, to bude velmi složité. Už teď je jasné, že chybí technická pracovní síla a materiál a bude trvat dlouho, než se lidé budou moci vrátit do svých domovů.
Hrozí místním nějaká další nebezpečí – například kvůli narušené statice budov?
Ano, bohužel hrozí, statika některých domů byla narušena, v zasažených čtvrtích se nachází i mnoho starých domů, které byly zasaženy v dřívějších konfliktech, a byly ve špatném nebo velmi špatném stavu již před explozí.
Hovořila jste o explozi s místními? Jaké příběhy nebo jejich výpovědi jste zaregistrovala?
Ano, hovořila. Lidé jsou zdrcení a vyčerpaní. Tato tragédie přišla ve velmi těžké ekonomické situaci, ve které se Libanon nachází již od podzimu minulého roku. Situaci dále zhoršila pandemie koronaviru, lidem krachují podniky a je tu velká nezaměstnanost. Takovouto tragédii nikdo nečekal, lidé si tu prožili již strašně moc – občanskou válku, teroristické útoky, konflikt s Izraelem. Země hostí 1,5 milionu syrských uprchlíků.
Mnoho lidí přišlo o poslední naději na nějaké zlepšení. Na druhou stranu mezi lidmi panuje obrovská solidarita, odklízení trosek a úklid začaly okamžitě, všichni se snaží nějak přispět. Například kamarád, který žije v jiném městě a vlastní velkoobchod s potravinami, poslal dodávku potravin. Lidé nabízejí dočasný přístřešek například v hotelech, kostelích a dalších prostorech, které mají k dispozici, pro ty, kteří přišli o domov nebo jejichž domov je neobyvatelný.
Jaká je v místě atmosféra vzhledem k mnoha konspiračním teoriím, které o tragédii kolují? Píše se v tamních médiích, co výbuch způsobilo? Byla to nehoda nebo úmysl? Kdo v očích Libanonců nese za výbuch vinu?
Dohadů je mnoho. V současné době není jasné, jestli šlo o nehodu nebo úmyslné zavinění. Je nutné zahájit nezávislé vyšetřování. V očích většiny Libanonců nese za výbuch vinu vláda, lidé se ptají, jak je možné, že takové množství výbušnin bylo umístěno v úplném centru Bejrútu v blízkosti rezidenčních čtvrtí.
Jak si momentálně vede libanonské zdravotnictví? Ustojí to – s ohledem na aktuální pandemii? Je o zraněné v nemocnicích dobře postaráno?
Kvůli složité situaci chyběl některý zdravotnický materiál a léky již před pandemií, ta situaci dále zhoršila. Čtyři nemocnice v Bejrútu byly také přímo zasaženy při explozi, takže jsou mimo provoz. Kapacita bejrútských nemocnic je naplněna, zranění jsou proto převáženi mimo Bejrút. Bohužel v posledních dnech dále stoupl počet případů koronaviru.
Sedmnáct kontejnerů s ochrannými pomůckami a zdravotnickým materiálem určených pro boj s koronavirem bylo také při explozi zničeno, Světová zdravotnická organizace mobilizuje nové dodávky. Některé vlády také poslaly polní nemocnice. Každopádně libanonské zdravotnictví je extrémně přetížené a bude velmi těžké balancovat akutní pomoc a boj s koronavirem zároveň. Nesmíme také zapomenout, že lidé budou potřebovat psychosociální pomoc.
Výbuch zničil velký sklad obilí, místní měna je slabá. Existuje nějaký odhad, jak tato krize ovlivní další život v Libanonu?
Těžká ekonomická situace, která je navíc zhoršená pandemií koronaviru, dopadá na ty nejchudší po celém Libanonu. Mnoho mezinárodních a místních humanitárních organizací působí v zemi od začátku konfliktu v Sýrii, pomáhají syrským uprchlíkům i nejchudším libanonským komunitám. Ty úplně nejchudší čtvrtě v Bejrútu nebyly při explozi zasažené. Je ale bohužel jisté, že tato tragédie celkovou situaci dále zhorší.
Přibude lidí ve finanční nouzi z těch, kteří byli přímo zasaženi, a do budoucna je při pomoci potřeba myslet i na ty, kteří nebyli přímo zasaženi, ale již nyní jsou v extrémně tíživé situaci, která se bude dále horšit. Libanon potřebuje ekonomické reformy a pomoc ze zahraničí ke zmírnění a překlenutí obrovského ekonomického propadu, aby se znovu dokázal postavit na nohy. To může trvat velmi dlouho.
Libanonci jsou dlouhodobě nespokojeni s tamní vládou, v minulosti organizovali mnoho různých demonstrací. Jak se vláda k tragédii staví? Může mít tragédie dopad i na změny v nejvyšších patrech politiky?
Nyní je velmi těžké odhadnout, jestli tato tragédie povede i k politickým změnám. Lidé demonstrují a vyjadřuji nespokojenost se způsobem, jakým se vláda staví k ekonomické krizi, chtějí politické změny a zatočit s korupcí. Teď jsou lidé naštvaní ještě více a má se uskutečnit další demonstrace. Jak jsem říkala, je ale velmi těžké spekulovat o budoucím vývoji.
Jaká pomoc je v místě teď nejvíce potřeba? S čím bude pomáhat Člověk v tísni?
Momentálně pomáháme skrze místní partnerskou organizaci naší sesterské organizace Člověk v ohrožení. Pomoc se teď soustředí na to nejurgentnější – zejména distribuce vody a jídla. Dále společně s touto organizací a v koordinaci s dalšími místními a mezinárodními organizacemi vyhodnocujeme potřeby. Zhodnocení potřeb, koordinace a pečlivý výběr těch, kteří potřebují pomoc nejurgentněji, jsou klíčové pro zajištění efektivní pomoci.
Spustili jsme sbírku SOS Libanon, kam lidé mohou přispět přímo na pomoc zasažených. Veškeré informace o sbírce jsou na webových stránkách Člověka v tísni. Také v závislosti na tom, kolik prostředků se podaří vybrat, vyhodnotíme, jak nejefektivněji vybrané prostředky využít. Rádi bychom například pomohli se zajištěním materiálu či prostředků na opravy obytných domů, je možné, že bude nutná i potravinová pomoc pro ty nejchudší v zasažených oblastech apod.
O střechu nad hlavou přišly stovky tisíc lidí. Kde najdou dočasné bezpečné útočiště?
Dočasné ubytování lidé našli u svých příbuzných, známých. Jak jsem zmínila, prostory také poskytly kostely, různá centra, hotely i lidé sami přes sociální sítě. Mnoho lidí také zůstalo ve svých poničených domovech.