V březnu 2020 byla nákaza covid-19 vyhlášena za globální pandemii. Kromě nemoci samotné se začaly šířit i fámy, polopravdy a konspirace. Světová zdravotnická organizace to označila jako infodemie. Česko nezůstalo ušetřeno ani této nákazy.
Výzkumníci Prague Security Studies Institute monitorovali, jak bylo téma koronaviru popisováno na webech známých šířením dezinformací. Zkoumáno bylo 2634 článků publikovaných v osmi známých tuzemských dezinformačních webech publikovaných v březnu až květnu letošního roku. Na konci března zájem o informace o koronaviru vrcholil, pak se snižoval. Podíl textů věnujících se koronaviru u poloviny zkoumaných webů přesahuje 60 procent.
Ze studie, která má celkem asi 14 stran textu a kterou si celou můžete přečíst ZDE, přinášíme některé vybrané pasáže:
Kdo byl kritizován
Nejčastěji kritizovanou entitou byla Evropská unie zmíněná ve 232 textech (tedy 9 % z celkového počtu). V těchto článcích byla vykreslována jako zbytečná instituce, jež kvůli své těžkopádnosti nezvládla včas reagovat na nastupující pandemii a nedokázala pomoci členským státům. V pozdější fázi monitoringu se objevovaly texty vytýkající EU nejednotnost, díky níž nelze situaci efektivně řešit. Zejména na webech Protiproud a Česko aktuálně se v souvislosti s pandemií objevovala také dlouhodobě populární teze tvrdící, že EU (někdy označována jako „4. říše“) je ve skutečnosti zcela ovládána Německem.
Další negativně vnímanou entitou byly Spojené státy americké zmíněné ve 120 textech (z nichž téměř polovina byla publikována na webu Sputnik CZ). Představitelé USA byli kritizováni za údajně nepodložené obviňování Číny ze zatajování informací o koronaviru. Negativního hodnocení se dočkaly také americké úřady, které podle sledovaných webů situaci podcenily a pandemii nezvládají. Kritizován byl také sobecký přístup USA, jež během pandemie (na rozdíl od Ruska a Číny) údajně nepomáhaly v ostatních zemích, a naopak se snažily získat zdravotnický materiál či vyvíjenou vakcínu výhradně pro sebe…
V souvislosti s pandemií byla vyzdvihována schopnost Číny (73 textů) a Ruska (64 textů) krizovou situaci zvládnout. Většina textů líčících tyto země pozitivně byla publikována na webu Sputnik CZ. Vysoce oceňována byla humanitární pomoc státům zasaženým pandemií – zejména Itálii, USA a Srbsku. Na webu Aeronet se dokonce objevilo tvrzení, že čínské dodávky zdravotnických pomůcek zachránily Českou republiku. Zajímavým vývojem prošlo informování o situaci v Rusku, které bylo na začátku monitorovaného období popisováno jako velmi dobře připravené na případné problémy. Každopádně poté, co počty nakažených v této zemi začaly rychle stoupat, sledované weby se vývojem tamní situace víceméně přestaly zabývat…
Konspirační teorie
Konspirační teorie se objevily ve 145 článcích (tedy okolo 6 % z celkového počtu), přičemž většina z nich se objevovala nejen v České republice, ale také v zahraničí…
Konspirátory nejčastěji zmiňovanou osobou (32 textů) byl miliardář a filantrop Bill Gates, který údajně hodlá využít pandemii ke zvýšení svého jmění prodejem vakcín. Podle některých textů mělo být součástí jeho plánů i očipování obyvatelstva.
Z využití pandemie ke zvýšení kontroly nad obyvatelstvem pomocí čipů byl obviňován nejen Gates, ale také vágněji definované globální elity, jejichž cílem má údajně být nastolení nového světového řádu. Další populární konspirační teorie (zmíněna ve 21 textech), která se poprvé objevila v ruském informačním prostoru, tvrdila, že virus byl vyvinut v USA a má sloužit jako biologická zbraň proti Číně. Objevila se také tvrzení (zmíněna v 8 textech), že pandemie byla vyvolána uměle, aby odůvodnila ekonomická opatření potřebná k záchraně kolabujícího světového finančního systému. Ke konci monitorovaného období se výhradně na webu Aeronet začaly objevovat antisemitské konspirační teorie (zmíněny v 15 textech) tvrdící, že tajné židovské spolky pandemii zneužijí k vyhlazení bílé rasy a získání kontroly nad zadluženými národními státy.
(Konec citace.)
Jaké množství lidí bylo zmíněným obsahem zasaženo, můžeme odhadnout podle následující tabulky sestavené PSSI.cz.
Není to tedy úplně málo. Autoři studie v závěru soudí, že česká veřejnost přestála tuto dezinformační vlnu celkem bez úhony. Je ale nejspíš dobré si uvědomit, že informace z těchto webů se ještě dále po internetu a potom ještě ústně mezi lidmi šíří, takže jejich dosah bude výrazně větší.
„S nepravdivými informacemi o novém typu koronaviru se setkalo 60 procent Čechů. Nadpoloviční většina z nich takovým informacím alespoň zpočátku uvěřila. Nejvíc lidé věří mýtu, že v prevenci proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci. Zjistila to agentura Ipsos v průzkumu, jehož výsledky poskytla ČTK. Z průzkumu také vyplývá, že mezi Čechy narůstá obava z nemoci covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje, a výrazně sílí přesvědčení, že boj s virem bude dlouhodobá záležitost. Se zcela či částečně nepravdivými zprávami o koronaviru se setkalo 60 procent účastníků průzkumu, především mladých lidí. Nejčastějším zdrojem těchto informací byl facebook, sociální sítě obecně a také webové stránky. Z lidí, kteří nějakou nepravdivou informaci o koronaviru zaznamenali, jí alespoň zpočátku věřilo 52 procent. Čtvrtina populace uvěřila nepravdivým informacím opakovaně. ‚Ačkoli se mladí lidé s fake news o koronaviru setkali častěji, k těmto konkrétním informacím jsou kritičtější, věří jim méně často než ostatní věkové skupiny,‘ uvedl ředitel agentury Ipsos Jakub Malý. Naopak lidé starší 65 let podle něj velmi často nedokážou posoudit, zda je tvrzení pravdivé, či nikoli.“ (Ceskenoviny.cz)