Americký velvyslanec Andrew Schapiro nechápe výroky českého prezidenta na jeho adresu. Prý ani netuší, proč o něm Miloš Zeman tak usilovně přemýšlí. Ambasador má přitom na mysli okázalý tyjátr Pražského hradu, jehož dveře mu Zeman s humbukem přibouchl stejně, jako drby, které prezident vypouští o okolnostech jeho pražské mise. Jak dalece trápí zástupce světové velmoci tuzemská legenda sprostoty, která jej prý strpí na Hradě (sic!) jen jako turistu a pustí ho leda na recepce, pak dokládá zjevná ironie v Schapirově údivu.
Obamův emisar přitom neřekl nic, v čem lze nalézt diplomatický exces. „Není na mně nebo na kterékoli jiné zemi, abychom říkali českému prezidentovi, co má, nebo nemá dělat. A chápu, když prezident Zeman řekl, že je třeba vzdát hold obětem všech zemí v souvislosti s koncem druhé světové války. Ta symbolika toho, že je možná jediným vůdčím představitelem států EU, který bude stát na pódiu a sledovat vojenský pochod, když ta armáda vlastně destabilizuje jeden ze států sousedících s EU, tak to možná je takové prekérní. Uvidíme, co se stane,“ poznamenal před časem k Zemanově defilé po boku Putina na Rudém náměstí. Ausgerechnet v čase ruské invaze na Ukrajině. Vzteklá reakce Hradu, že mu do zahraničních cest nemá nikdo co mluvit, natož pak cizí vyslanec, jen potvrdila beztak známý fakt: hlava českého státu, jenž je spojencem NATO, kolaboruje s Ruskem, které je pro Zemanovu vlastní zemi i její evropské partnery bezpečnostním rizikem.
Proč, to tuší už i ten nejzarytější zemanovec, který v jeho „Milošovi“ hledá tu otce vlasti, tu prezidenta osvoboditele, tam zase maršála Gottwalda. Nebo všechny dohromady. Ruské ruble totiž nesmrdí. Ani v minulých, ani v příštích prezidentských volbách, kam se Zeman znovu chystá. Rusko mu navíc učarovalo; aspoň tam je za hrdinu, jenž se s Amerikou nepáře. Geroj dokonce ponižuje jejího velvyslance! Brojí navíc proti ruským sankcím Západu a v Kremlu si za to říká o uznání. „My znajem“ opáčil nedávno v ruské televizi pochvalně Putin, když se tam český prezident chvástal svým odporem proti sankcím. Zeman čas od času předvede i mimikry. To když je na summitech Západu málem za jestřába. Podle okolností a nezdařile. Už cestou domů totiž pléduje za Rusko. Je miláčkem Východu, jinde se necítí. Ví, že jej tam nemusí, trojské koně tam dávno nefrčí.
S velvyslanci má přitom sám máslo na hlavě. Schapirovi vyčítá Obamovu podporu, sám si ale na ambasády dosadil svůj fanklub. Livia Klausová a Vladimír Remek patří k těm známějším z nich. Jak v Kremlu naplňuje někdejší hrdina SSSR, syn předlistopadového náčelníka vzdušné obrany ČSSR a zeť předsedy Svazu československo-sovětského přátelství euroatlantickou zahraniční politiku Sobotkovy vlády lépe nedomýšlet. Zvyk bývá železná košile. Jakou zálibu v ní asi má česká velvyslankyně na Slovensku a choť exprezidenta, jenž se teď bez skrupulí tulí k Rusku a jeho mudrlantské spisky financoval sám ruský Lukoil, si domyslet naopak lze.
O plejádě dalších, méně zvučných jmen v českých zastoupeních v zahraničí, zato loajálních k proruskému Hradu namísto k české vládě, nikde ani slovo. Zoufalé lustrační osvědčení s angažmá v komunistických zpravodajských službách přitom před časem jen tak tak zabránilo jmenování velvyslance v Číně. Hradu navzdory. Zemanovým nevybíravým tlakům na odvolání pak čelil český ambasador v Kyjevě Ivan Počuch. Prezidentův osobní adept Antonín Murgaš, světe div se mluvčí firmy Alta s těsnými vazbami na Rusko, si už chystal kufr. Naštěstí marně.
Kolem velvyslanců tu je neobvyklé ticho. K jakým kompromisům je nucen ministr zahraničí, než Zeman podepíše jejich dekrety, se občan dozví jen zřídka. Přikryje je diplomatická mlha. Malé ale nebudou. V diplomacii totiž přibývá bývalých politiků. A z jedenadevadesáti českých velvyslanců jen dvacet pět ovládá jazyk hostitelské země. Žongluje se tu i s věkem. Ten málem ukončil diplomatickou kariéru Livie Klausové. Posun jeho hranice u velvyslanců až za sedmdesátku si ve služebním zákonu vydupal….Zeman. Právě ten, který teď Schapirovi vytýká funkci jako důkaz Obamovy „korupce“.
Andrew Schapiro mohl ovšem dopadnout i hůře. Zatímco jeho pomlouvá český prezident v ruském zájmu, turecký velvyslanec byl atakován rovnou na půdě českého parlamentu. Proklela jej tam kontroverzní advokátka Samková. Bizáru není nikdy dost, fosílie tuzemského populismu si teď dělá zásluhy za turecký převrat. Jistou útěchou může být americkému velvyslanci také Zemanova šikana jeho kolegů. Na vlastní kůži ji tu zažila norská velvyslankyně, Řecko odsud dokonce stáhlo velvyslance. Své jisté tu má jen Alexandr Zmejevskij a Ma Keqing. Ruský ambasador je na Hradě jako doma a čínská velvyslankyně tu má pré už i v ulicích. Při vítání čínského prezidenta, když na nich řádí její čínská klaka, zatýká policie jenom Čechy.
Naději na lepší časy Schapiro přesto má. Ať v Oválné pracovně zasedne po prezidentských volbách kdokoliv, pošle sem zase svého člověka. Schapiro to nejspíš nebude, vrátí se domů. Daleko od země, která se nepoučila z vlastní historie a žije si retrem. S mužikem na Hradčanech a Putinem v zádech. Vstříc včerejšku…