![Obráběcí CNC stroj, ilustrační foto](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/862583/CNC_machine-1440x810-c.jpg)
Obráběcí CNC stroj, ilustrační foto FOTO: Nathaniel C. Sheetz / CC-BY-SA-3.0
FOTO: Nathaniel C. Sheetz / CC-BY-SA-3.0
Česká republika je čtvrtým největším evropským dodavatelem sankcionovaných obráběcích strojů do Ruska. Server United24Media zdokumentoval, že některé z nich končí přímo v tamních zbrojních továrnách. Tuzemské firmy tak aktivně přispívají k ruské vojenské výrobě, přestože jejich počínání porušuje sankce Evropské unie.
Čísla jsou alarmující. Od ledna 2023 do července 2024 proudilo do Ruska z různých zemí přes 22 tisíc CNC strojů a souvisejících komponentů. Jejich celková hodnota přesáhla 18,2 miliardy dolarů. Největším dodavatelem zůstává Čína s více než 60 procenty trhu, následovaná Tchaj-wanem s devíti procenty.
Cestu do Ruska si však našly i evropské země, které tak obcházejí sankce. České firmy dodaly podle serveru do Ruska 393 strojů v hodnotě převyšující půl miliardy korun. Za dalších 180 milionů korun pak mířily do země komponenty a spotřební materiál. Mezi evropskými státy nás v objemu dodávek předstihla pouze Itálie, Německo a Rakousko.
Využívají vztahy z dob RVHP
Mnohé z českých CNC strojů se podle zjištění United24Media přímo podílejí na výrobě raket a bomb používaných v ruské válce na Ukrajině. Obráběcí stroje umožňují rychlou produkci vysoce přesných kovových komponent. „Samozřejmě, že CNC stroj nevezme kus oceli a přímo z něj neudělá kompletní plášť rakety nebo zbraňový systém. Ale pokud jde o různé fáze výrobního procesu – jako je frézování, broušení, řezání, laserové zpracování a elektroerozivní obrábění – jsou CNC stroje kriticky důležité,“ vysvětluje Agiya Zagrebelska, vedoucí divize pro zmírňování korupčních rizik v sankční politice v Národní agentuře pro prevenci korupce (NACP).
Podle zjištění využívají firmy staré vztahy navázané ještě v dobách obchodní spolupráce socialistických zemí, tedy Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP). Web Investigace.cz například před několika dny zdokumentoval dodání českého obráběcího stroje z Tech Čelákovice do Obuchovského závodu v Petrohradě. V něm se přitom vyrábějí protiletadlové rakety S400. Deník N pak upozornil na to, že zástupci českých firem porušující sankce se obvykle vymlouvají na neznalost. Snaží se tvrdit, že zboží dodaly partnerům například v Turecku či Kazachstánu. Dál prý nejsou schopny své stroje hlídat.
Český vývoz na východ
Turecko se stalo čtvrtým největším světovým dodavatelem CNC strojů do Ruska. Dříve přitom bylo známé spíše jako odběratel. Stroje využívalo především pro svůj automobilový nebo zbrojní průmysl a čeští výrobci měli dlouhodobě na tamním trhu dobré jméno. Mezi lednem 2023 a červencem 2024 však do Ruska exportovalo CNC stroje za 5,3 miliardy korun, což z něj činí důležitý článek ve výrobních kapacitách ruského průmyslu.
Podobně zarážející je rekordní růst českého vývozu průmyslového zboží do Kazachstánu, který v roce 2022 vzrostl o 225 procent, jak uvádí Svaz průmyslu. Kazachstán, známý svými úzkými vazbami na Rusko, bývá mnohými vnímán jako průchozí brána pro zboží směřující do této země.
Jedněmi z nejčastějších prostředníků, kteří pomáhají při obcházení sankcí, jsou státy Společenství nezávislých států (SNS). Jde o organizaci ovládanou Ruskem, která vznikla na půdorysu někdejšího Sovětského svazu. Český statistický úřad hlásí, že od začátku ruské invaze vyvezly české firmy do těchto zemí stroje a dopravní prostředky za 23 miliard korun a průmyslové spotřební zboží za dvě miliardy korun. Experti upozorňují, že i tímto kanálem mohou české CNC stroje či jiné technologie mířit do Ruska, kde mohou najít uplatnění ve vojenské výrobě.
České firmy tak svým exportem, zdánlivě určeným třetím zemím, nepřímo přispívají k ruskému zbrojení. Mnohé stroje končí v ruských zbrojovkách, což představuje nejen problém v rámci byznysu, ale také přímou podporu ruské válečné mašinérie ve válce proti Ukrajině. Obcházení sankcí proto není otázkou pouze ekonomických zájmů, ale má zásadní politické a morální implikace.