Zcela nepřekvapivý vývoj. Tak okomentovala bývalá rektorka Mendelovy univerzity a někdejší prezidentská kandidátka Danuše Nerudová rozhodnutí Akademického senátu Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. Ten se zastal svého děkana Miroslava Ševčíka, kterého chce rektor univerzity pro nevhodné chování na proruské demonstraci odvolat. Podle fakultního senátu však nejsou důvody k odvolání dostatečné.
„Pro mne zcela nepřekvapivý vývoj. České univerzity se nezmění, nedostanou-li rektoři do rukou více pravomocí je skutečně řídit,“ okomentovala na sociální síti Nerudová rozhodnutí senátu Národohospodářské fakulty.
„Akademický senát Národohospodářské fakulty (…) nemá možnost bránit rektorovi v realizaci jeho předem zamýšleného exekutivního záměru. Nesouhlasí s ním však,“ stojí ve stanovisku, které v úterý podle webu Seznam Zprávy schválili fakultní senátoři. Pro dokument hlasovalo šest z devíti senátorů, dva byli proti a jeden se zdržel.
Šel jsem náhodou kolem
Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák si přeje Ševčíkův konec v čele Národohospodářské fakulty kvůli jeho nevhodnému chování na veřejnosti. Poslední kapkou pak byla účast Ševčíka na březnové proruské demonstraci v centru Prahy.
Po jejím konci byl děkan u násilného incidentu před Národním muzeem. Skupina demonstrantů tam chtěla strhnout ukrajinskou vlajku z průčelí budovy. Vše zachytil fotograf deníku FORUM 24 Pavel Hofman. Ševčík se brání tím, že šel pouze náhodou kolem z rodinné oslavy.
Dvořák krátce po incidentu vyzval Ševčíka, aby na funkci děkana rezignoval. „Sobotní akce má ten dopad, že poškozuje zájem vysoké školy. Pokládám za nejvhodnější řešení, aby pan děkan ze své funkce odstoupil. A k tomu jsem ho i vyzval. Sdělil mi, že je to věc, kterou musí zvážit,“ vysvětlil tehdy rektor. Ševčík následně požádal o čas na rozmyšlenou až do konce března, to však vedení vysoké školy odmítlo.
Protože Ševčík sám rezignovat nehodlá, bitva o jeho konec ve funkci se táhne dál. Jeho vynucený odchod však stále není nereálný. Po akademickém senátu fakulty totiž o odvolání zřejmě bude jednat na návrh rektora i Akademický senát Vysoké školy ekonomické. Jak ale celý spor dopadne, není vůbec jasné.
Ševčík je ostuda VŠE
V polovině března přímo před budovou školy proti Ševčíkovi demonstrovalo několik stovek studentů a dalších účastníků z řad veřejnosti. Vysokoškolákům vadí Ševčíkovo vystupování na veřejnosti včetně jeho přítomnosti na proruské demonstraci.
Organizátoři protestu, kterými byli studenti Národohospodářské fakulty, se nechali slyšet, že Ševčík svými veřejnými projevy poškozuje dobré jméno fakulty a univerzity. Na shromáždění přečetli text otevřeného dopisu, v němž ho vyzvali k rezignaci. Člen Akademického senátu Vysoké školy ekonomické Lukáš Hulínský a předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník zase apelovali na členy akademického senátu fakulty, aby děkana odvolali.
Někteří studenti si s sebou přinesli transparenty, na nichž byly nápisy jako „Ševčík = ostuda VŠE“. Objevoval se i popisek „Jsem tady náhodou“, který odkazoval na děkanova vyjádření k jeho účasti na proruské demonstraci.
Rektor nemůže školu efektivně řídit
K celé kauze se v polovině března vyjádřil také ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Podle něj má univerzita kvůli podobě vysokoškolského zákona svázané ruce. „Když by rektor chytnul děkana, jak vraždí kolegu, tak mu nemůže dát okamžitou výpověď, ale teprve poté, co to projedná na akademickém senátu fakulty. A ten když se nebude chtít sejít, tak je to problém,“ přiblížil ministr na příkladu. Ševčíkovo chování pak označil za nedůstojné.
Rektor podle Balaše za školu odpovídá, ale nemá nástroje k tomu, aby ji mohl efektivně řídit, když se mu postaví akademické senáty. Posílit kompetence rektorů by měla chystaná novela vysokoškolského zákona.
„Jediné řešení je posílit kompetence těch, kteří nesou odpovědnost,“ řekl ministr s tím, že by nechtěl zbavovat akademické senáty jejich kontrolních funkce, která je podle něj velmi důležitá. „Otázka je, do jaké míry mají senáty rozhodovat o tom, kdo tu školu povede. Krátkodobé zájmy těch, kteří volí děkana, mohou být jiné, než by měl být zájem školy,“ dodal.
Změny, které by novela zachytila, chce ministr probrat a učinit ve spolupráci s reprezentacemi vysokých škol. Vše podle něj bude vyžadovat citlivý přístup a musí být racionální se zachováním akademických svobod tak, aby školy mohly efektivně fungovat. Novela by podle Balaše mohla být připravena do dvou let.