Ke čtvrtku má Česká republika naplněny své zásobníky plynu z 99 procent. Měly by obsahovat 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) jde o historicky největší zásoby plynu, které kdy stát měl. Informoval o tom ve čtvrtek ráno na tiskové konferenci. V říjnu a prvním listopadovém týdnu se česká spotřeba plynu meziročně snížila o 28 procent. Česko z pohledu zásobování plynem zimu zvládne, uvedl ministr.
„Pokud bude tento trend pokračovat, nebudeme mít kam plnit, pokud si nepronajmeme dodatečné kapacity mimo území České republiky,“ řekl Síkela s tím, že ovšem pronájem dalších zásobníků není v plánu. „Právě s ohledem na úspory a očekávanou průměrnou spotřebu bychom to měli zvládnout tak, že by nám i po topné sezóně v zásobnících nějaký plyn měl zůstat,“ vysvětlil.
Česká republika by se měla snažit v topné sezóně ušetřit 15 procent spotřeby, tím by došlo k meziročnímu poklesu z 9,3 miliardy metrů krychlových na 8,5 miliardy. Jozef Síkela vyzval občany i firmy k pokračování v úsporách. K těm dosavadním podle něj pomohlo i teplé počasí.
Nejúčinnější zbraní proti Putinovi jsou podle Síkely energetické úspory, tedy plyn, který se nespotřebuje. Je to také jedním z klíčových bodů Evropské unie pro to, aby státy zvládly zimu a aby celá Evropa nebyla v budoucnu na dodávkách fosilních paliv z Ruska závislá. Česká závislost na ruském plynu se výrazně snížila. Zatímco v únoru v době začátku ruské agrese vůči Ukrajině byla 98 procent, od září podle informací ministerstva průmyslu do Česka žádný ruský plyn nepřichází. Většina dodávek je z Norska, kromě nich Česko nakupuje i zkapalněný zemní plyn (LNG) zejména z USA.
Podle Síkely se Česko bude snažit zaplnit i zbývající kapacitu v zásobnících. Poté hodlá zajišťovat plyn pro denní spotřebu, aby zásobníky začalo využívat co nejpozději. Podle ministra je důležité, aby v zásobnících po topné sezoně zůstal co největší objem plynu, aby bylo snazší zajistit zásoby i na příští zimu. S dalším zajišťováním bude potřeba začít ihned po skončení nadcházející topné sezóny.
Podle organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur, bylo v úterý v EU průměrně zaplněno 95 procent zásobníků plynu. Zcela zaplněné zásobníky měly Belgie a Portugalsko, nejmenší zásoby o rozsahu 59 procent mělo Lotyšsko.
Ministr průmyslu shrnul opatření, která vláda podnikla ke zvládnutí krize. Začala motivovat obchodníky, aby plnilli zásobníky, nebo zavedla systém „use it or lose it“, díky kterému mohli sebrat pronajatou kapacitu těm, kdo ji nebyli ochotní využívat. Díky tomuto opatření se podařilo získat kapacitu zásobníku například v Dambořicích. Vláda také poprvé nakoupila zásoby plynu do státních hmotných rezerv, takže stát je dnes schopný kontrolovat další stovky milionů kubíků plynu.