Úterní počasí na Karlovarsku předvedlo, co umí. Zvedl se prudký vítr, občasné poryvy se rychlostí 60 až 90 kilometrů v hodině blížily k vichřici. Ta byla Francisem Beaufortem definována menšími škodami na stavbách. U nás jen potrhané fóliáky, poškozené skleníky, ploty a střechy. Sice nic příjemného, ale ani nebezpečného. Nebylo to ale nic ve srovnání s orkánem vypuštěným hned zrána Jankem Kroupou a Kristinou Cirokovou. Ten dosáhl určitě rychlosti 120 kilometrů v hodině, která podle stupnice starého kontradmirála už odnáší domy a pohybuje těžkými hmotami. Zveřejnění informací o doposud utajované schůzce z 15. dubna zahýbalo celou naší politickou i mediální scénou daleko silněji, než by to dokázal jakýkoliv orkán, a s jistotou odvane dobrou pověst Janka Kroupy anebo Jana Hamáčka.
Podezření, že vicepremiér a ministr vnitra pověřený dočasným řízením ministerstva zahraničí Jan Hamáček chtěl teroristický útok ruských agentů uhladit, je daleko za všemi představitelnými hranicemi. Cesta do Moskvy, prý pokus o matení Moskvy před zveřejněním vrbětického útoku, zřejmě měla směnit životy dvou občanů a útok na naši svrchovanost za dodávky vakcíny Sputnik V. Teorie o možném politickém summitu Joea Bidena a Vladimira Putina konaném v Praze nechme autorům sci-fi a politickým pábitelům, nikdo jiný se jimi vážně zabývat nebude.
Říkal si Hurikán – politik, kariéra vzlétla s ním, když dostal smyk
Seznam Zprávy získaly informace o schůzce konané ve čtvrtek večer v kanceláři ministra vnitra a jím samým organizované. Přítomní byli mimo vicepremiéra Hamáčka velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, policejní ředitel Jan Švejdar a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který se dostavil až kolem půl desáté večer. Chyběl zástupce kontrarozvědky, přičemž Bezpečnostní informační služba vrbětickou kauzu vyšetřuje nejdéle. Nelze opomenout fakt, že všichni přítomní už s jistotou věděli, že vrbětický zločin má na svědomí ruská tajná služba.
A v této situaci se vicepremiér Hamáček chystal Rusku nabídnout špinavou dohodu o promlčení ozbrojeného útoku na našem území? Výměnou chtěl získat milion dávek Sputniku V a schůzku Vladimira Putina v Praze s Joe Bidenem? Se zprostředkováním této dohody mu měl pomoci bývalý předseda slovenské národní rady Andrej Danko, přizvaný na cestu do Moskvy, kde už domluvil jednání s šéfem státní dumy Vjačeslavem Volodinem.
Co jsme se od účastníků schůzky zatím dozvěděli? Jan Hamáček vše rázně popírá a označuje to za novinářskou lež. Zatím nepoužil kampaň ani Kalouska, ale není všem dnům konec. Jeho verzi do jisté míry podporují Vítězslav Pivoňka a Pavel Zeman. Marek Šimandl, Jan Beroun i Jan Švejdar o jednání mluvit nechtějí, schůzku ani průběh děje nepopírají. Podle šéfredaktora Jiřího Kubíka jsou ale rozhodnutí v případě vyšetřování promluvit a potvrdit zveřejněné informace.
Skutečně přišel s tím šíleným nápadem Hamáček a během schůzky mu byl ostatními účastníky rozmluven? Podporoval jej zprvu Vítězslav Pivoňka, ale i on se nechal přesvědčit. Vicepremiéra od schůzky odradila jen možnost vydírání prostřednictvím nahrávky, kterou by si pořídila ruská strana. Přesto cestu nezrušil, to nazítří udělal až Andrej Babiš.
Kdo zveřejněním schůzky získá a kdo může tratit?
Proč by si kterýkoliv reportér vymýšlel takovou složitou konstrukci? Riskoval by bez krajní jistoty zveřejněných faktů riziko žaloby? Pochybuji. Vysvětlování schůzky a popírání jejího podezřelého programu Hamáčkem navíc provázejí jisté nesrovnalosti, do kterých se vicepremiér každým slovem zamotává stále hlouběji.
Schůzka byla bezpochyby organizována ministrem vnitra, což potvrdili nezávisle na sobě ostatní účastníci. Velvyslanec Pivoňka oznámil, že byl vyzván k cestě do Prahy v závažné věci Hamáčkem dne 7. dubna 2021, do ČR dorazil 14. dubna a ve dnech 14. a 15. se účastnil jednání na MV ČR. Proč nebyl kontaktován ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem? Ten byl přece odvolán až 12. dubna. Den po schůzce, 16. dubna, ve stranické a vládní MF Dnes vyšlo, že Hamáčkova cesta do Moskvy byla zrušena. Jan Hamáček to zveřejnil sám na twitteru 17. dubna v souvislosti s mimořádnou tiskovou konferencí, na které s Andrejem Babišem oznámili, že výbuch objektu a zabití dvou osob ve Vrběticích provedli či organizovali členové GRU. Následně operoval Hamáček s verzí, že plánovaná cesta do Ruska byla krycím manévrem.
Nesmíme zapomenout ani na předcházející výměnu Jana Blatného dne 7. dubna, sjezd ČSSD 9.–10. dubna související s odvoláním Tomáše Petříčka 12. dubna, ale zejména na nebývalou uměleckou kreaci Lubomíra Zaorálka, který odmítl přejít na ministerstvo zahraničí. Co všechno věděl? Zajisté byl informován o snaze zajistit Sputnik a Dukovany. S pravděpodobností blížící se jistotě věděl i o vrbětické kauze a úloze Anatolije Čepigy a Alexandra Miškina. To ostatně už delší čas nebylo žádné tajemství, což potvrdil exministr Tomáš Petříček i bývalý velvyslanec Petr Kolář.
Co tedy můžeme mít za jisté? Teoreticky nic, ale v praxi není představitelná konspirace Janka Kroupy a týmu Seznam Zprávy. Ti nemají co získat záměrným zveřejněním lží, mohou jenom ztratit.
V opačné situaci je Jan Hamáček. Ten tratí tímto zveřejněním mnohé. Bude-li prokázána jeho velezrádná iniciativa ku Kremlu, může ztratit vše.
Vyvstává ještě jedna související otázka – proč došlo v sobotu večer 17. dubna k neočekávané a mimořádné tiskové konferenci? Proč jsme byli tak najednou seznámeni s úlohou GRU ve Vrběticích? Hrozilo zveřejnění skupinou Bellingcat, zpravodajskými agenturami, anebo všechny informace už pronikaly do médií, která nejsou ve vlastnictví Andreje Babiše? Není včerejší počin Janka Kroupy jen logickým vyvrcholením celé této trapné události?
Vrcholně trapné, protože v olympiádě politické trapnosti Jan Hamáček právě na hlavu porazil jejího letošního rekordmana, Igora Matoviče, a vybudoval si náskok jen těžko překonatelný!
Kdyby někdo nepsal články, nemám co vysvětlovat
Vyvrcholením celého dne bylo utajené jednání sněmovny. Mimo jednací sál zůstaly tablety, notebooky, mobily, byla vypnutá wifi, novináře vyprovázela policie. Napadlo ale někoho zkontrolovat Faltýnkovi jeho obávaný deník a tužku? Nešlo utajit jednání před duševními titány, jako jsou Miloslav Rozner, Marian Bojko nebo Lubomír Volný, takže byla provedena samá zbytečná opatření.
Jan Hamáček odmítl celou událost vysvětlit slovy: „To je úplný nesmysl, to nevím, kdo vám to řekl.“ Velice zaujal i větou: „Kdyby někdo nepsal články, nemám co vysvětlovat!“ No jistě, nikam nechtěl jet a ta částka taky nesouhlasí, to už tady bylo. Dokud se totiž neodhodlá k podání civilní žaloby, vztahuje se na něj dle Miloše Zemana presumpce viny.
Při úterním jednání Sněmovny došlo jen na pokusy o zamlžení a rozpliznutí situace. Postrádáme zejména vyjádření Andreje Babiše. Nehodil Hamáčka přes palubu ani jeho obvinění nerozporoval. Proč? A zdůrazněme si ještě jednu drobnost – on se už 18. dubna distancoval od Hamáčkova klopotného vysvětlení celé té zmatečné situace okolo chystané cesty do Moskvy, o které logicky věděl.
I pro další dny hlásí předpověď počasí silné větry. Asi se máme nač těšit, orkán může pokračovat. Třeba má Janek Kroupa ještě něco v záloze.