Na pondělní konferenci u příležitosti výročí 20 let České republiky v Evropské unii vystoupila řada politiků včetně premiéra Petra Fialy (ODS). Ten vyzdvihl výhody, které nám členství v EU přináší. Prosperita členských států je podle něj závislá na dvou pilířích. Dosavadní čeští eurokomisaři potom zdůraznili nutnost reformy evropských institucí.
Dosavadní čtyři čeští eurokomisaři Pavel Telička, Vladimír Špidla, Štefan Füle a současná eurokomisařka Věra Jourová se během debaty na konferenci „20 let tvoříme Evropu“ shodli na nutnosti reformy evropských institucí, kterou spojují i s budoucím rozšířením Evropské unie.
Podle Špidly je unie institucí v pohybu, stejně jako svět, a musí se tak přizpůsobovat aktuálnímu dění. „Oproti předchozím diplomatickým zvyklostem se unie vytvořila jako něco zcela originálního. V současné době je naprosto jasné, že jeden každý evropský stát není schopen žádného geopolitického vlivu a současně enormně záleží na tom, abychom jako Evropa geopolitický vliv měli,“ řekl. Právě k tomu podle něj bude nutné dosáhnout určité reformy institucí.
„Reforma je důležitá i s ohledem na rozšíření,“ řekl Füle. Zdůraznil, že příprava EU na nové členské státy by měla být paralelní s přípravou kandidátských zemí na vstup do unie. Českým politikům vzkázal, že pokud budou nadále v jedné větě opakovat, že ČR patří mezi největší zastánce rozšíření EU a zároveň že dál trvá na právu veta, tak říkají nesmysl. „Nedává to logiku, nejste kredibilní a nikdo se s vámi dál bavit nebude,“ poznamenal.
Premiér Fiala během svého úvodního projevu řekl, že členství v Evropské unii Česku přináší dlouhodobou prosperitu, je výhodné i z ekonomického hlediska. Pozitivní vliv toho, že je ČR součástí bloku, je podle něj vidět prakticky všude. EU musí být podle Fialy také prostorem, který dokáže obstát v hospodářské soutěži s jinými dynamickými ekonomikami, jako jsou třeba Čína či Spojené státy. „Členství v Evropské unii nám nepochybně přináší dlouhodobou prosperitu a je výhodné pro Českou republiku i z ekonomického hlediska. Díky našemu přístupu na společný trh roste naše ekonomika a bohatství. Každý den profitujeme z volného pohybu osob, služeb, kapitálu,“ řekl Fiala.
Prosperita členských států je podle premiéra závislá na dvou pilířích – bezpečnosti a konkurenceschopnosti. EU si podle Fialy možná v minulosti myslela, že bezpečnost je samozřejmá, tragické události posledních let ale přinesly poučení. Příkladem podle něj může být energetická bezpečnost, kdy státy nyní dobře rozumějí tomu, že se musejí obejít bez surovin z rizikových zemí. To přichází podle Fialy souběžně s transformací směrem k čistější energii. Dohromady se jedná o jeden z nejnáročnějších a nejdůležitějších úkolů, řekl.
Co se týče konkurenceschopnosti, EU musí být prostorem, který dokáže obstát v soutěži s jinými dynamickými ekonomikami, jako jsou třeba Čína, USA nebo některé rozvíjející se země, například Indie. „Tady musíme přidat, musíme o tom společně mluvit a hledat cesty, jak být v tomto lepší. Naučit se více riskovat, méně regulovat, lépe využívat potenciál, který máme, kapitál, znalosti, lidské zdroje. To všechno, abychom podporovali potřebné inovace a byli ve světové globální konkurenci silnější,“ doplnil.
Eurokomisařka Věra Jourová řekla, že Česko začíná po 20 letech v Evropské unii fungovat jako stát, který má ambici a schopnost ovlivňovat evropské dění. Stalo se také vysoce atraktivní zemí pro investory. Za přínos vstupu má také ukončení „divokých devadesátek“. Evropské volby v červnu podle ní rozhodnou, jestli se v EU bude víc tvořit, ne bořit, a zda bude unie roztříštěnější, což by mohlo vyhovovat Kremlu.
Odpoledne na konferenci vystoupila také předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předseda Pirátů Ivan Bartoš nebo 1. místopředseda STAN Lukáš Vlček.
Česká republika vstoupila do EU před 20 lety, konkrétně 1. května 2004, spolu s Estonskem, Kyprem, Litvou, Lotyšskem, Maltou, Polskem, Slovenskem, Slovinskem a Maďarskem. Šlo o dosud největší rozšíření Evropské unie, celkový počet členských států vzrostl na 25 a počet oficiálních jazyků se zvýšil na dvacet.
Při příležitosti výročí navázal ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) spolupráci s partnery z obcí, krajů, byznysu, neziskových organizaci, univerzit, zastoupení Evropské komise a kanceláře Evropského parlamentu, ambasád členských zemí EU, médií a dalších. „Mám velkou radost, že naše snahy o zapojení různých subjektů do oslav 20 let jsou úspěšné, a to i díky vytvoření jednotného vizuálního stylu a veřejné podpoře dalších aktérů i mimo státní správu,“ dodal ministr.
Cílem oslav podle něj je, aby evropská tematika a 20. výročí rezonovaly po celý rok napříč Českem. „Věřím, že všechny akce, které budou tento rok výročí věnovány, se stanou důstojným připomenutím 20 let našeho členství v Evropské unii a pomohou nám lépe pochopit význam evropské integrace a zároveň nás přimějí přemýšlet o budoucnosti Evropy,“ poznamenal Dvořák.