Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být součástí politické diskuse, domnívá se premiér Andrej Babiš (ANO). Neznamená to ale, že by proto mělo Česko automaticky přejímat vše, co vypracují „eurokrati“ v Bruselu nebo „progresivní politické elity ve velkých zemích“. Babiš to řekl na čtvrteční konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy v pražském Kongresovém centru, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost.
Podle Babiše být pevně integrován v EU znamená být velmi aktivním členem, a když to je potřeba, tak mít odvahu být kritický. Řekl, že Česko by nemělo automaticky souhlasit se vším, co je v zájmu velkých států. „Musíme neustále bojovat za naše národní zájmy v EU a neměli bychom být naivní, protože všechny členské země v tomto klubu vždy bojují za své národní zájmy,“ řekl.
Podle Babiše je pro průmyslové a na export zaměřené Česko důležitý společný trh s volným pohybem lidí, zboží, služeb a investic. Vyslovil se pro méně regulací a byrokracie. Hranice Schengenu by se podle premiéra měly sjednotit s vnějšími hranicemi Evropské unie. Zároveň podpořil tvrdší hraniční kontroly. Migrační politika by podle něj měla být plně v rukou členských států a žádosti o azyl by měly být posuzovány na kontrolních stanovištích mimo EU. Vyzdvihl zároveň spolupráci zemí Visegrádské skupiny – ČR, Slovenska, Polska a Maďarska.
Zmínil i otázku jaderné energetiky, kterou označil za národní zájem ČR. „Nemůžeme se spoléhat na víru, že se o všechno postarají vítr a sluneční energie,“ řekl.
Atlantický prostor Babiš označil za prostor demokracie, svobody a práva. Kromě západních zemí by společně měly podle něj více spolupracovat země jako Japonsko, Jižní Korea, Izrael, Austrálie a Nový Zéland. „EU a USA by měly nejen soutěžit, ale také více spolupracovat v oblasti technologií, výzkumu, vývoje a inovací,“ poznamenal.