
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) FOTO: ODS / se souhlasem
FOTO: ODS / se souhlasem

Česko začne být díky projektu TAL-PLUS dominantně zásobováno neruskou ropou ropovody TAL a IKL. Nahradí se tím dodávky z Družby. První zvýšené dodávky neruské ropy by měly dorazit do Česka po stočení tankeru v Terstu ještě dříve, než se čekalo, už v průběhu dubna.
„Zvýšení dodávek ropy západní cestou je možné díky projektu TAL-PLUS. Státní společnost MERO ČR letos v lednu dokončila jeho zásadní část. Projekt TAL-PLUS navýšil kapacitu evropského ropovodu TAL a díky tomu může Česko přejít na plné zásobování ropou výhradně přes ropovody TAL a IKL,“ informovalo ministerstvo financí v tiskové zprávě.
„Naše vláda rozhodla o realizaci projektu TAL-PLUS už na podzim roku 2022. Šlo o zásadní strategické rozhodnutí s cílem zajistit Česku nezávislost na ruské ropě a posílit naši surovinovou bezpečnost. Díky dobré práci společnosti MERO ČR, kterou vlastní a řídí ministerstvo financí, se povedlo navýšit kapacitu ropovodu TAL už letos v lednu a připravit Česko na plné zásobování výhradně západní cestou,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
„Nyní naplno využíváme této strategické bezpečnostní výhody a zastavené dodávky z Družby nahradíme navýšením dodávek z ropovodů TAL a IKL. První tanker s neruskou ropou pro litvínovskou rafinérii polské společnosti ORLEN Unipetrol v těchto dnech připlul do italského Terstu a v následujících dnech začne jeho stáčení.“
Rusko opakovaně používalo surovinu k vydírání evropských států. Začátkem března 2025 přestal definitivně fungovat ropovod Družba a společnost Orlen Unipetrol začala čerpat ze státních rezerv.
Státní správa hmotných rezerv vytváří a udržuje nouzové zásoby ropy a ropných produktů ve výši nejméně 90 dnů průměrného denního čistého dovozu. V nouzových zásobách jsou dlouhodobě více než dva miliony tun ropy a ropných produktů. Přibližně polovinu tvoří ropa, druhou polovinu pak ropné produkty – nafta, benzin a letecký petrolej.
„Česko poprvé využije své nové strategické bezpečnostní výhody a vybudované ropné nezávislosti na ruské ropě. Díky projektu TAL-PLUS, který naše vláda prosadila, už nás Rusko nemůže vydírat tím, že nám zastaví dodávky ropy z ropovodu Družba. Česko je nyní ve své energetické nezávislosti mnohem silnější. Máme alternativu a můžeme postupně přecházet na plné zásobování ropou výhradně západní cestou ropovody TAL a IKL. To už se nyní děje, a proto naši zemi zastavené dodávky ropy z ropovodu Družba nijak neohrožují,” dodal předseda české vlády Petr Fiala (ODS).
O projektu TAL-PLUS rozhodla vláda premiéra Petra Fialy v listopadu 2022. V květnu 2023 došlo k podepsání smlouvy o realizaci projektu mezi státní společností MERO ČR a konsorciem TAL. Společnost MERO ČR společně s konsorciem TAL stihla projekt připravit v rekordně krátkém čase.