Podporujeme co nejtvrdší sankce proti Rusku. Na našem postoji se nic nemění, ale zastáváme od začátku pozici, že to nesmí poškodit české občany více než Ruskou federaci, uvedl po dnešním jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na návrh Evropské komise, který by měl do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Aby již šestý balíček sankcí vstoupil v platnost, musí jej jednomyslně schválit všechny členské země.
„V případě návrhu, že by existovalo embargo na ruskou ropu, tak Česká republika intenzivně jedná o jeho podpoření, za předpokladu, že bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů, které mohou do Česka ropu dopravit,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání vlády premiér.
Podle jeho slov se vláda snaží dosáhnout odkladu na dva roky. „V případě ropovodů potřebujeme shodu s dalšími zeměmi, jako je Německo, Rakousko a Itálie. Teď je čas, aby se projevila evropská solidarita a aby se Evropa zbavila energetické závislosti na Rusku,“ řekl Fiala.
Podmínkou pro jakékoliv sankce musí být podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) koordinovaný solidární přístup napříč Evropskou unií. „Základem funkčního mechanismu musí být to, že sankce nebudou mít zásadnější dopady na Čechy než na Ruskou federaci,“ doplnil.
V případě okamžitého zakázání dovozu ruské ropy by dojednání alternativních dodávek trvalo 30 až 40 dní. „Toto období by spolehlivě pokryly zásoby ve státních hmotných rezervách. Jenže k tomu, aby bylo možné do České republiky dopravit dostatek ropy, je třeba zajistit rozšíření kapacit přepravní infrastruktury,“ uvedl Síkela na tiskové konferenci po jednání vlády; ta se mimořádně sešla na půdě poslanecké sněmovny.
Nejvhodnější by podle ministra bylo navýšení kapacity ropovodu TAL, který do Česka vede z italského Terstu přes Rakousko a Německo. „Budeme potřebovat další navýšení kapacity tohoto ropovodu, což by mělo trvat přibližně dva roky,“ oznámil Síkela.