Po uplynulé neděli je zřejmé, že se před našimi zraky odehrála další změna ústavního systému státu. Vláda již nepotřebuje poslaneckou sněmovnu k povolení opatření, jež zasahují do práv občanů. Může sněmovnu elegantně obejít a vyžádat si souhlas hejtmanů. Stalo se to při prosazení nouzového stavu, jehož další prodloužení ve čtvrtek sněmovna vládě zamítla.
Jestli se snažíte najít v ústavě nějakou zmínku o jakési Asociaci krajů České republiky či o tom, že hejtmani mají právo nahradit poslaneckou sněmovnu, tak je to zbytečná námaha. Žádnou takovou instituci či mechanismus česká ústava nezná. Když výkonná moc ignoruje rozhodnutí sněmovny a vyžádá si ke svému opatření, jež omezuje občanská práva, požadavek krajů, provádí nezákonnou a protiústavní akci.
Když použijeme slovo puč, tak to působí nadsazeně. Copak není potřeba omezit občanská práva kvůli koronavirové epidemii? Mnozí lidé si myslí, že premiér Babiš se svými legislativci našli vtipnou metodu, jak ignorovat sněmovnu a prosadit s hejtmany to, co poslanci zamítli. Vždyť je to potřeba kvůli lidem a ochraně zdraví. Tak to je přesně mentalita, která vede do pekel. Ústava je základní zákon státu a musí být pro všechny svatá. Jinak hrozí permanentní narušování práva a Česko se stane bezprávní džunglí.
Je to naprostá hanebnost. Vláda má dostatečné zákonné prostředky k většině nutných opatření na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Jenom podle tohoto zákona nemůže zavádět diktaturu, což činí velice ráda, a také nemůže nakupovat zboží bez výběrového řízení, což činí ještě raději. Vztah mezi tvrdým omezováním práv občanů, jaké vláda provádí, a obecným zdravím je přitom v éře současné epidemie poněkud sporný. Ale bez ohledu na to vláda nesmí nikdy porušovat zákony.
Hejtmani se jistě báli, že se na ně snese zloba za přetížené nemocnice a nechali se vládou vydírat. Nebo měli pocit, že si mohou užít chvíli slávy. Přitom oni sami nemají v boji s epidemií příliš mnoho pravomocí a nenesou zodpovědnost za to, že vláda nebyla schopná po ztrátě podpory komunistů utvořit novou většinu pro nouzový stav na základě respektu k opozici. Za svoji pomoc vládě přitom skoro nic nedostali, nevyjednali nic převratného.
Po neděli již nejsme republikou parlamentní, jak to určuje ústava, ale republikou hejtmanskou. Ústava v naší zemi již od roku 2013, kdy prezident jmenoval úřednickou vládu proti vůli sněmovny, platí čím dál tím méně.