Evropská komise navrhla změnu navrhovaného embarga na ruskou ropu, informuje s odkazem na osoby obeznámené se situací agentura Bloomberg. Česká republika, Maďarsko a Slovensko by dle nového návrhu měly na splnění požadavků čas do roku 2024. Ostatní členské státy by pak postupně ukončily dovoz ruské ropy do konce letošního roku, jak bylo původně navrženo.
Proti návrhu Evropské komise na zákaz ruské ropy se staví maďarský premiér Viktor Orbán. Podle něj by se navrhované embargo rovnalo „jaderné bombě“, která by byla svržena na ekonomiku jeho země. Předsedkyně Evropské komise v reakci na jeho slova uvedla, že najít jednotu ohledně ropných sankcí není snadné a může to trvat několik dní, ale dodala, že je přesvědčena, že jí bude dosaženo.
Podle plánu Evropské komise by bylo evropským společnostem a jednotlivcům také zakázáno poskytovat plavidla a služby, jako je pojištění, potřebné k přepravě ropy do třetích zemí. Po revizi by nyní toto opatření začalo platit do tří měsíců od přijetí nových sankcí. Řecko a Kypr vznesly ohledně původních návrhů pochybnosti a tvrdily, že opatření by zvýhodnilo firmy mimo Evropskou unii a poškodilo evropské společnosti.
Komise v rámci šestého balíku sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhuje také vyřazení dalších tří ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT, omezení nákupu nemovitostí v unii pro ruské subjekty a jednotlivce, zakázání poskytování poradenských služeb ruským společnostem a uvalení sankcí vůči Alině Kabajevové, bývalé olympijské gymnastce, která je prý úzce spojena s Vladimirem Putinem. Revidované návrhy projednají unijní velvyslanci v pátek.
Česko podporuje co nejtvrdší sankce
Premiér Petr Fiala (ODS) již dříve uvedl, že Česká republika podporuje co nejtvrdší sankce proti Rusku. „Na našem postoji se nic nemění, ale zastáváme od začátku pozici, že to nesmí poškodit české občany více než Ruskou federaci,“ řekl na tiskové konferenci po středečním jednání vlády.
„V případě návrhu, že by existovalo embargo na ruskou ropu, tak Česká republika intenzivně jedná o jeho podpoře, za předpokladu, že bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů, které mohou do Česka ropu dopravit,“ doplnil předseda české vlády.
Pro Českou republiku je jednou z možností, jak nahradit ruskou ropu, rozšíření kapacity ropovodu TAL, který vede z italského Terstu přes Rakousko, Německo a končí v České republice. O této variantě už premiér jednal i s německým kancléřem Olafem Scholzem.
„Bavili jsme se o dvou konkrétních věcech. Jednak o možnosti rozšířit kapacity ropovodu TAL tak, abychom mohli při přerušení dodávek z Ruska zajistit dostatek ropy pro české občany a firmy,“ oznámil premiér na tiskové konferenci po jednání v Berlíně. „Nemusíme budovat další vedení, ale stačilo by rozšířit kapacitu. Větší kapacita ropovodu TAL by naše problémy vyřešila,“ doplnil Fiala. Druhou možností spolupráce je podle něj využití německých LNG terminálů.