Evropská komise se zabývá střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Vypadalo to, že se již ve čtvrtek 25. října dozvíme výsledky tohoto vyšetřování, které by mohly vést i k zastavení dotací pro holding Agrofert, o kterém předseda vlády tvrdí, že jej neovládá. Jenomže celá věc má jednu komplikaci: česká strana podle informací deníku FORUM 24 nespolupracuje a snaží se o co nejdelší protahování celého případu. Stručně a jasně řečeno – Babiš ví, že má problém, a dělá všechno pro to, aby se jej podařilo odsunout.
Babišem se zabývá jak Evropská komise, tak také Výbor pro hospodářskou kontrolu EP, který řídí německá europoslankyně Ingeborg Grässleová. I tam se o Babišovi ve čtvrtek mluvilo. Eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan zde sdělil europoslancům, že řízení stále probíhá a netýká se jen Babiše, ale zároveň ministra jeho vlády Miroslava Tomana, jehož otec je spoluvlastníkem firmy, která pobírá dotace.
Orgány Evropské komise ale dodržují zásadu, že vyšetřování a odpovědnost je hlavně na straně členských států a snaží se tak o to, aby se dotčená země mohla vyjádřit. To pro deník FORUM 24 potvrdila i mluvčí Evropské komise Sara Soumillionová. “Členské státy mají primární odpovědnost, hovoříme o jejich vedení a kontrolních mechanismech, jejichž úkolem je dohlížet na dodržování společných nařízení,” uvedla. Zmiňovanou spolupráci ale komplikuje bezprecedentní situace, kdy vyšetřovaný je zároveň tím, kdo má poskytovat potřebné informace.
Soumillionová také zmínila, že spolupráce s českou stranou trvá a je nutná pro to, aby EK získala veškeré materiály a dokázala zhodnotit situaci. Babiš samozřejmě odmítá, že by docházelo k jakémukoli záměrnému protahování, jeho nervozita ale byla zjevná ve chvíli, kdy se jej na tuto věc při interpelacích v poslanecké sněmovně zeptal předseda pirátů Ivan Bartoš. Babiš jej obvinil, že jej “udává v Bruselu”, a navážel se jak do něj, tak do Grässleové.
Evropský parlament se Babišem zabýval již několikrát, jeho střet zájmů se ale poprvé dostal tak daleko, aby se jím zabývala i Evropská komise. Český předseda vlády se brání tím, že svou firmu vložil do svěřenského fondu poté, co byl schválen zákon o střetu zájmů. Společnost Transparency International ovšem přinesla důkazy o tom, že Babiš je konečným vlastníkem holdingu Agrofert, na který pobírá evropské dotace.
Zástupci Evropské komise ani zdaleka nevylučují, že mohou přistoupit k poměrně drastickým opatřením. Agrofert by mohl přijít o veškeré dotace a ty by mohly být zastaveny už ve chvíli, kdy bude trvat podezření ze střetu zájmů, jelikož taková věc odporuje novému finančnímu nařízení EU, podle něhož vysoce postavený politik nemůže pobírat evropské peníze. Nařízení je navíc mnohem konkrétnější než to české a zahrnuje i rodinné příslušníky nebo blízké spolupracovníky dané osoby. “Pokud se prokáže, že nejsou dodržována pravidla, učiníme veškeré nutné kroky pro ochranu evropského rozpočtu, a to včetně veškerých nápravných opatření,” sdělila Soumillionová.