Vlivný server Politico.eu se zevrubně věnuje angažmá europoslance Jana Zahradila ve prospěch čínského komunistického režimu. V rozsáhlé analýze popisuje strategii, s jakou předmětná diktatura prosazuje svůj vliv na Západě prostřednictvím různých „přátelských“ spolků, z nichž tomu hlavnímu, tzv. Skupině přátelství mezi EU a Čínou (EUCFG), předsedá právě Zahradil.
Zahradilem podle čínských not vedený spolek v Evropském parlamentu tvoří jakousi paralelní, pseudodiplomatickou platformu, která vytlačuje tu oficiální. Europoslanci se působení svého českého kolegy nestačí divit. Závažnost, již online deník Politico Europe pronikání čínského režimu do politických struktur EU a Zahradilově roli v něm připisuje, ilustruje už rozsah článku odpovídající 10 normostranám a skutečnost, že Zahradilovo jméno se v něm vyskytuje více než 20krát.
Zahradil je pro čínský režim cenný kontakt. Jak zdůrazňuje bruselský Politico, z pozice místopředsedy Výboru pro mezinárodní obchod může zasahovat do obchodních rozhodnutí a má i přístup k citlivým dokumentům od Evropské komise týkajícím se probíhajících jednání.
Generálním tajemníkem „Skupiny přátelství“ je Kaj Lin, který je i čínským asistentem hned několika europoslanců včetně Zahradila a je i vůbec prvním čínským zaměstnancem v Evropském parlamentu. Kaj Lin pro evropské zákonodárce za posledních 15 let pomohl uspořádat více než 12 cest do Číny a byl součástí pekingské sítě institucí soft power.
„Před rokem se Zahradilova skupina stala předmětem prověřování kvůli obavám, že má příliš blízko Pekingu a mohla by Číně zajistit výhodu v probíhajících obchodních jednáních s Bruselem,“ připomíná server.
Politico odkazuje na nejmenovaného poslance EP z čela oficiální delegace pro jednání s Čínou, který stejně jako další poslanci a členové think-tanků mající blízko k americkým diplomatům je přesvědčený o tom, že Zahradilova skupina je součástí souboru organizací volně či přímo navázaných na Čínu, které se pokoušejí prosazovat v zahraničí agendu Pekingu. Podle nich předmětná skupina posílila svou činnost právě v době, kdy Peking přešel k asertivnější zahraniční politice a EU nařkla Čínu z šíření dezinformací.
Zahradil, který dotazy na jeho vstřícnost k čínskému režimu už v minulosti odbyl coby „špionománii“, serveru Politico napsal, že nemá přístup k žádným tajným ani důvěrným informacím týkajícím se vztahů EU s Čínou a dušoval se, že se dostane jen k informacím z otevřených zdrojů.
Europoslanci mají z propekingského angažmá svého českého kolegy jen pramalou radost. „Co si pamatuji, tak Spolek přátelství činil jen potíže,“ prohlásil europoslanec a předseda čínské delegace Reinhard Bütikofer s tím, že podobné spolky přátelství vznikají „z popudu cizí vlády, tato vláda je i podporuje a soustředí v nich lidi, kteří s ní sympatizují“, popsal německý zákonodárce a dodal, že čínská média vydávají členy tohoto neoficiálního spolku za skutečné představitele Evropského parlamentu. Letos v říjnu citovala Zahradila v souvislosti s probíhajícími obchodními vyjednáváními. Podobná Zahradilova přítomnost v médiích podle Bütikofera jen podkopává pozici oficiální čínské delegace EP i její diplomatickou práci v Pekingu.
„Všichni si uvědomujeme, že venku jsou lidé, kteří chtějí podrýt náš demokratický systém a procesy,“ cituje Politico Raphaëla Glucksmanna, francouzského sociálního demokrata, který předsedá novému Zvláštnímu výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii. „Jde o hrozby, které jsou uvnitř institucí a v parlamentu,“ přiznal.
Koho mohl mít konkrétně na mysli, vyplývá z vyjádření činitelů EP, kteří si nepřáli uvést svá jména z obavy z možné politické odvety, nicméně prohlásili, že „Skupina přátelství“ ohrožuje zájmy EU, neboť zastává postoje odrážející agendu Pekingu, a rovněž také „kvůli funkci jejího šéfa v obchodním výboru“, cituje Politico své zdroje z Evropského parlamentu.
Zahradil se proti informacím z článku ohradil v dopisu adresovaném prezidentovi EP Davidu Sassolimu, kde jej v podstatě kompletně odmítl a poukázal na skutečnost, že jeho čínský asistent má bezpečnostní prověrku příslušných belgických úřadů. O poslancově reakci referoval web Evropských konzervativců a reformistů.
Reakce Jana Zahradila:
„Poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil se ohrazuje proti tendenčnímu a spekulativnímu článku serveru Politico, který se snaží nalézt senzaci tam, kde není. Článek je plný náznaků, nevyslovených podezření, spekulativních závěrů, osobních i politických útoků od konkurentů. Tyto spekulace kategoricky odmítá jako poškozující jeho odbornost, důvěryhodnost a kredit.
K uvedeným záležitostem několik poznámek:
1. Neformální EU-China Friendship Group existuje v Evropském parlamentu přes 10 let. Jejím dosavadním předsedou byl britský konzervativec Nirj Deva a po Brexitu od loňského října převzal předsednictví Jan Zahradil.
2. Od loňského podzimu, tedy od začátku předsednictví poslance Zahradila, skupina nevyvíjela (kvůli Covidu) žádnou činnost, nezorganizovala žádnou cestu do Číny, ani žádnou akci v Evropském parlamentu nebo mimo něj. Skupina také neobdržela od nikoho žádné finanční ani jiné dary, podporu nebo v tomto smyslu cokoliv jiného.
3. Důrazně je nutné odmítnout náznaky, že by mohly být prostřednictvím této skupiny Číně sdělovány důvěrné informace o obchodních jednáních s EU. Jan Zahradil se řídí striktně pravidly Evropského parlamentu o střetu zájmů, není zpravodajem k žádné zprávě, která by se týkala Číny, a o vzniku a (ne)činnosti skupiny písemně informoval předsedu EP Sassoliho. Europoslanec nemá přístup k důvěrným či klasifikovaným informacím o obchodních jednáních EU-Čína, ani o něj nikdy nežádal. Veškeré informace vychází pouze z otevřených a veřejně publikovaných zdrojů Evropského parlamentu, Rady a Komise.
4. „Čínský“ asistent poslance Zahradila Gai Lin, kterého převzal po předsedovi Devovi, a který pracuje na částečný úvazek jako „accredited parliamentary assistant“, žije a pracuje v Belgii již minimálně 14 let, s plným vědomím a souhlasem příslušných belgických úřadů, včetně zpravodajského prověření. V EP již pracoval dříve pro jiné poslance a na jeho zaměstnání je uděleno povolení Evropského parlamentu. Jako součást žádosti podepsal pan Gai Lin „Prohlášení o neexistenci střetu zájmů“ (s výčtem všech svých aktivit mimo EP) a „Prohlášení o důvěrnosti“, ve kterém se zavazuje nesdělovat žádné informace z EP. Panu Zahradilovi nikdy nebylo sděleno žádné upozornění od belgických úřadůnebo orgánů Evropského parlamentu, že by mohl představovat jakékoliv bezpečnostní riziko pro
zájmy EU.“