Epidemie koronaviru bude po letním období v České republice opět předmětem veřejného zájmu. Během podzimu se totiž počet případů zvýší podle odhadů ministerstva zdravotnictví na tři čtvrtiny síly loňského roku. Tato následující vlna se bude lišit od té předchozí. Jak řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová pro Českou televizi, uzavírat provozovny plánuje jen v krajním případě. Již přes 51 procent lidí je totiž proočkováno oběma dávkami. Jak to ovšem vypadá v zemi, která má proočkovanost větší a vláda zrušila drtivou většinu opatření – ve Velké Británii?
V polovině července přešla Velká Británie na nový model přístupu ke koronavirovým opatřením. Jde o experiment – podle tisíců britských vědců kontroverzní a riskantní – který má za cíl ukázat, že je potřeba se k boji s epidemií postavit jinak než doposud. Británie se zkrátka spolehla na očkované lidi a kolektivní imunitu, i když světem prochází nebezpečná delta varianta.
Britská vláda proto uvolnila všechna klíčová opatření a odpovědnost odklonila na každého jednotlivce. Zrušila povinné nošení roušek, otevřela noční kluby, sportovní stadiony, plně očkovaní nemusí být v karanténě, i když se dostanou do kontaktu s pozitivně testovanou osobou.
Jak se má situace v zemi po měsíci, kdy už se všechny změny v opatření stihly naplno projevit?
Epidemiologové se ve svých odhadech obávali rapidního nárůstu případů poté, co země zruší svá dosud nastavená opatření. Původní bezpečná hranice proočkovanosti totiž činila 70 procent všech obyvatel, přičemž s ohledem na nové varianty se tento potřebný poměr může podle expertů zvýšit až k 90 procentům.
Nárůst případů však nenastal – tedy ne okamžitě. Zatímco těsně před zrušením omezení se počet nových případů zvýšil, v prvních týdnech po obnovení se snížil. Podle expertů oslovených britskou televizí CNN byl tento neočekávaný pokles pravděpodobně způsoben tím, že se kontakty mezi lidmi nezvýšily tak rychle, jak někteří předpovídali, a také tím, že 11. července skončil fotbalový turnaj Euro 2020, který naopak vedl k prudkému nárůstu případů.
Britská cesta však poukázala na mnohem důležitější aspekt. I když počet hospitalizací ve Velké Británii roste, podíl lidí, kteří skončí v nemocnici, je nyní díky očkování mnohem nižší než dříve.
„V lednu, než se očkovací program skutečně rozběhl, jsme zaznamenávali možná až 10 % případů, které končily hospitalizací. Nyní se toto číslo snížilo na 2 až 3 %, takže očkování přináší obrovský rozdíl,“ uvedl Kit Yates, ředitel Centra matematické biologie na univerzitě v Bathu.
Počet pozitivně testovaných s nemocí covid-19 na milion obyvatel. Česko a Velká Británie.
Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 na milion obyvatel. Česko a Velká Británie.
Mnohem nižší je i počet úmrtí. Momentálně ve Spojeném království umírá na covid v průměru kolem 90 lidí denně. Na vrcholu epidemie to bylo kolem 1200 lidí, nyní je to tedy více než 13krát méně. Podle odborníků jde však i přesto o zbytečně vysoké číslo, jež by mohlo být nižší, pokud by se uvolňovalo opatrněji.
Pro srovnání – v České republice je počet zemřelých momentálně více než stonásobně nižší. Na vrcholu epidemie v březnu letošního roku umíralo okolo 220 osob, dnes je to průměrně 1,7.
Česká republika se na podzimní situaci podle ministerstva zdravotnictví připravuje – to ovšem tvrdila i loni, kdy se jí však situace vymkla z rukou a reakci na sílící onemocnění podcenila.
„Můžeme očekávat, že na podzim dojde ke zhoršení epidemiologické situace, takže připravujeme strategie na podzimní vlnu, odhadujeme, že by měla být asi na sedmdesáti procentech loňské,“ řekla pro Českou televizi hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Zhoršení situace bude podle ní souviset se začátkem školního roku.
Jakou cestou se dá Česká republika a zda si vezme za vzor Velkou Británii, je prozatím k dalšímu projednávání. „Uzavírání restaurací bude to úplně poslední. Vždy máme možnost nastavit opravdu striktní pravidla, zvětšit cirkulaci vzduchu. Zavření je až to poslední,“ slibuje Svrčinová.