Česko požádalo několik zemí o pomoc s umístěním pacientů s nemocí covid-19. V přetížených českých nemocnicích pak budou muset podle dnešního rozhodnutí vlády povinně pomáhat studenti. Nárůsty počtu nakažených se stabilizují a koncem března by mohla být zrušena některá opatření, třeba omezení pohybu, uvedl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ve čtvrtek v Česku přibylo 14.554 případů covidu-19, což je méně než ve středu a také méně než minulý čtvrtek. Počet hospitalizovaných je ale stále vyšší než před týdnem.
Česko aktivovalo zahraniční pomoc a požádalo o součinnost s umístěním nejméně desítek pacientů s covidem-19 do Německa, Švýcarska a Polska, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je, že řada nemocnic není podle úřadu schopna zajistit obvyklé standardy poskytované péče.
Zatím se podle ministerstva nepožádalo o převoz konkrétního pacienta do ciziny. O případném transportu rozhodne ošetřující lékař. Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ve středu řekl, že Česko má dojednaných 19 míst pro české pacienty v Německu a Švýcarsko nabízí také asi dvacítku míst. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jeho úřad učinil kroky, aby bylo možné využít také polskou pomoc. Nabídku pomoci Česku dalo i Slovinsko.
Kapacita intenzivní péče v českých nemocnicích se blíží vyčerpání. Podle dat ministerstva bylo k dnešku volných v celé zemi 14 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO). Například Karlovarský kraj už nemá žádná volná lůžka na ARO a JIP pro pacienty s covidem-19, Plzeňský má jedno lůžko, Liberecký dvě a Pardubický tři lůžka.
Za nízkou kapacitou lůžek je i nedostatek zdravotnického personálu. Vláda dnes schválila kvůli epidemii pracovní povinnost části studentů v nemocnicích s platností od 8. března. Týká se třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol, některých mediků i studentů nelékařských oborů, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). Proti povinnému nasazení studentů medicíny opakovaně vystupovali děkani lékařských fakult. Blatný dnes řekl, že by nasazování studentů do nemocnic mělo být nastaveno tak, aby co nejméně ovlivnilo jejich výuku.
Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii asi letos nebudou muset skládat maturitní didaktické testy. Ústní maturity by se jim ale rušit neměly. Asociace zdravotnických škol ČR o tom podle svého předsedy Karla Štixe jednala s ministrem školství.
Nemocnice v části země v posledních dnech vyhlásily kvůli vysokému počtu pacientů s covidem-19 tzv. stav hromadného postižení osob. Po jeho vyhlášení podle nemocnic neodpovídá péče v daném zařízení běžnému standardu. Ministr zdravotnictví ale dnes uvedl, že plošně úřady stav hromadného postižení osob v nemocnicích plošně vyhlašovat nebudou.
Denní přírůstky nově nakažených se podle Blatného začínají stabilizovat a dá se předpokládat, že epidemie začne brzdit. Pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit nejstriktnější opatření, jako třeba omezení pohybu v katastru obce, řekl dnes novinářům. Nenastane však podle něj masivní rozvolňování.
Jedním z nově zaváděných opatření je povinné testování na koronavirus ve firmách. Od 10. března bude tato povinnost platit i pro veřejný sektor, a to pro úřady s 50 a více pracovníky. Firmy by při testování měly podle Blatného co nejvíce využívat samotestování nebo závodní lékaře. Stávající síť odběrových center není podle něj možno rozšířit. Odběrová centra jsou přetížená a často jsou v nemocnicích, které jsou navíc zatíženy péčí o lidi s covidem-19 a očkováním. Vicepremiér Hamáček ve středu uvedl, že na některých místech se kvůli povinnému testování ve firmách prodloužily objednací lhůty k testům pro veřejnost.
Pracovníci sociálních služeb, kteří se nechali očkovat proti covidu-19, se už nebudou muset pravidelně testovat. Schválila to dnes vláda, oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a Blatný.
Vláda dnes také vyzvala zaměstnavatelské svazy, aby firmy dělaly maximum pro to, aby lidé co nejvíce využívali práci z domova. Jako povinnost to ale kabinet neuložil.
V Česku v posledních dnech zrychlilo očkování proti covidu-19. Po prosincovém začátku vakcinace se většinou denní počty podaných dávek vakcín nedostaly nad 20.000. V posledních dvou dnech ale bylo podáno denně přes 31.000 dávek vakcín. Blatný dnes uvedl, že chce, aby bylo v březnu podáváno alespoň 35.000 dávek denně a v dubnu 100.000. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do Česka zatím dorazilo 1,041.950 dávek vakcín. V březnu má dorazit přes milion dávek a v dubnu dva miliony dávek, řekl Blatný.
V době, kdy se Česko potýká s kritickou epidemickou situací, chystá vláda změnu na pozici hlavní hygieničky. V polovině března má nynější hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou vystřídat ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Média upozornila na rasistický vtip, který loni Svrčinová sdílela na facebooku. Premiér v souvislosti s tím dnes jen zopakoval, že považuje Svrčinovou za odborníka na svém místě a chce, aby o epidemii mluvila na veřejnosti. Blatný uvedl, že ho rasistický příspěvek zarazil a mrzí ho. Se Svrčinovou o tom chce mluvit.