V pondělí 29. dubna se budou po celé zemi konat protestní akce na obranu právního státu a proti výměně ministra spravedlnosti. Předseda vlády by měl vysvětlit občanům České republiky svoje kroky a divné situace ve svém podnikání i správě země. Měl by odpovědět zejména na tyto otázky:
1. Jaký je skutečný důvod odchodu ministra spravedlnosti Kněžínka? Souvisí jeho demise s vyšetřováním trestní kauzy Čapí hnízdo?
[ctete postid=“244384″ title=“Vychází Speciál FORUM. Mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
2. Proč si premiér Babiš vybral na místo ministra spravedlnosti Marii Benešovou, která je známá svým přátelstvím s prezidentem Zemanem, snahou zabránit vyšetřování tunelování evropských dotací v severních Čechách a shodným názorem se stíhaným premiérem na trestní kauzu Čapí hnízdo i na možnosti objednat si v ČR trestní stíhání?
3. Proč se na ministerstvu spravedlnosti vystřídali během posledních deseti měsíců již čtyři ministři? Nabízí se otázka, zda má hnutí ANO kompetentní osobnost, která by uměla udržet stabilitu tohoto citlivého rezortu.
4. Jakou souvislost má rozhodnutí Středočeského krajského úřadu o zrušení stanoviska obce Černošice ve věci konfliktu zájmů premiéra Andreje Babiše se skutečností, že v čele úřadu stojí jeho stranická kolegyně a blízká spolupracovnice Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO?
5. Hodlá premiér Babiš odstoupit v případě, že vyšetřování jeho konfliktu zájmů auditory Evropské komise potvrdí, že od roku 2014 podnikal, pobíral dotace a zároveň stál v čele úřadu státu, v němž mohl ovlivňovat pravidla i konkrétní opatření pro přidělování evropských dotací a kontrolovat správnost jejich přidělování?
6. Proč premiér Babiš odmítá odstoupit ze své funkce, když svým trestním problémem neúměrně zatěžuje celou Českou republiku a zejména staví do bezprecedentně složité situace orgány činné v trestním stíhání, které mají zásadně ztížené možnosti rozhodování, když mají vyšetřit a posoudit trestní kauzu nejvyššího šéfa exekutivy?
7. Jak chce premiér Babiš doložit svá tvrzení, že kauzu Čapí hnízdo na něj nastražila mafie a jeho političtí konkurenti, když došlo ke shodnému stanovisku evropského úřadu OLAF s českou policií, což je situace, která prakticky vylučuje možnost jakékoli konspirace proti němu?
8. Jak přesně si lze v České republice objednat trestní stíhání? Premiér Babiš nese již pět let zásadní spoluzodpovědnost za právní jistoty občanů ČR a přitom tvrdí, že je česká policie a justice zneužitelná soukromými zájmy. Jak to jde dohromady? Toto tvrzení je buď neodůvodněné a pak ho premiér neměl vyslovit anebo jej lze dokázat, ale pak nese hnutí ANO Andreje Babiše spoluzodpovědnost, neboť má již pět let obsazené ministerstvo spravedlnosti.
9. Jak si máme vysvětlit, že se skrze hnutí ANO a jeho spolupráci s KSČM a Okamurovou SPD dostávají do mediálních rad lidé, kteří vystupují proti nezávislosti veřejnoprávních médií nebo jsou zkompromitované z období komunistického režimu?
10. Jak je možné, že vládu, která deklaruje západní a evropskou orientaci, drží u moci prezident s otevřeně proruskou a pročínskou orientací a komunistická strana, která otevřeně vystupuje proti členství České republiky v NATO i v EU a zastává v Česku zájmy současného autoritářského vedení Ruské federace? Jak je možné, že Babišovu vládu běžně podporují v poslanecké sněmovně poslanci antievropské a xenofobní strany SPD, kteří požadují vystoupení ČR z Evropské unie? Jak dosáhla Babišova vláda tak široké podpory u antievropských a antidemokratických extremistických sil?
Toto je jen deset aktuálních bodů, které by měl Andrej Babiš vysvětlit občanům České republiky právě nyní. Těchto bodů by ale mohlo samozřejmě být i třeba sto, kdybychom chtěli odpovědi na jeho práci pro Státní bezpečnost, na zdroj jeho majetku v době, kdy ještě Agrofert nebyl otevřeně jeho firmou, dále na metody jeho podnikání, spolupráci s politiky, když byl ve vysokém byznysu, kupříkladu během ovládnutí Unipetrolu, a v poslední době zejména skokový nárůst dotací pro jeho firmy v době, kdy stál již v čele ministerstva financí.
Věříme, že jednou dostaneme odpovědí na všechny tyto dotazy. Jenom nám je dosud nechce dát pan Babiš.